Alkohol povzbuzuje, dodává odvahu a škodí tělu
Hranice mezi pitím alkoholu pro radost a závislostí je velmi tenká a navíc je to u každého člověka velmi individuální. U každého je prostě jinde, a ani odborníci – adiktologové ji navíc nedokážou přesně určit.
Podle posledních amerických výzkumů alkohol škodí tělu člověka v jakékoliv míře a vždy představuje nebezpečí. To by si měl uvědomit každý jeho konzument, a měl by to vědět každý, kdo má k alkoholu blízko. Alkohol je dle WHO považován za karcinogen.
Platí ale, že ať člověk pije alkoholu hodně nebo málo, vždy to pro něj existuje nebezpečí. Alkohol je v jakémkoliv množství považován za neřest.
Důvody proč lidé pijí alkohol jsou u každého individuální
Hlavním důvodem, proč lidé pijí alkohol je ten, že jim alkohol prostě chutná. Respektive nápoje, které alkohol obsahují. Ale i to je ryze individuální. Lidem, kteří nemají s alkoholem zkušenosti zpravidla chutnají sladké likéry. Pivo je pro ně příliš hořké a to samé také bittery jako je třeba fernet. Ovšem lidé, kteří zase s alkoholem zkušenosti mají pijí běžně pivo i výše zmíněný fernet a obojí jim chutná a sladké likéry si dají pouze výjimečně. I pijáci vína zpravidla začínají u sladších vín, která jim prostě chutnají a zkušení pijáci vína vyhledávají naopak vína suchá a říkají, že k těmto vínům je potřeba se tzv. časem propít.
Alkohol je prostě fenomén, který lidi vždy lákal. Důležité je, že alkohol je anxiolytikum – snižuje úzkost a depresi, i když jen do určité míry. Po konzumaci alkoholu z lidí padá nervozita, zábrany, člověk se otevírá, je veselejší, cítí se dobře. Ale to platí jen tehdy, když toho vypije poměrně málo. Lidé pijí alkohol pro radost i na žal. Mnoho lidí také pije alkohol proto, aby překonali depresi a úzkost.
Hranice pití alkoholu je u každého také individuální
Je důležité rozpoznat moment, kdy se z poměrně nevinné neřesti začíná stávat závislost. Ale zároveň je to velmi těžké, protože neexistují žádné pevné limity, které by dosažení pomyslné hranice obecně nastavovaly.
U každého je to prostě jiné. Některým lidem trvá třeba deset, patnáct let, než se propijí do psychózy. Ovšem jsou zase skupiny, například adolescenti, kde to může být pouze otázka pár týdnů.
Průměrný Čech za rok vypije více než 10 litrů 100% alkoholu
Kdyby byla konzumace alkoholu opravdu naprosto neškodnou záležitostí, nemohli by ji lidé považovat za neřest. Už fakt, že téměř desetina dospělých v Česku, tedy zhruba jeden milion lidí, pije alkohol denně, něco signalizuje.
Kolem 1,5 milionu žen a mužů popíjí rizikově. Když už pravidelná konzumace alkoholu přeroste v závislost, muži častěji pijí lihoviny a pivo, ženy víno. Síť pomoci a služeb je nedostatečná, ztráty a dopady závislosti na alkoholu experti vyčíslili až na téměř 60 miliard korun ročně.
Míra konzumace alkoholu je v Česku dlouhodobě vysoká. Podle studií se situace dlouhodobě nemění. Průměrný obyvatel Česka spotřebuje za rok více než deset litrů čistého alkoholu. Víc přitom pijí muži. Častěji jsou také závislí. Obvykle pijáci kombinují různé druhy alkoholických nápojů.
Mezi muži vede zejména pití piva ve společnosti a na veřejnosti – nejčastěji pivnici, nebo hospodě. U žen se více objevuje pití vína. Vzorce pití mezi ženami jsou jiné. Ženy častěji pijí o samotě. Začne to nevinným pitím, skleničkou večer na uvolnění. Postupem času však ženy začínají pít denně a už je z toho závislost.
Stát s alkoholismem neumí bojovat
Začíná to již reklamou na alkohol, která u nás stále není zakázána ani nijak extra regulována. Je pak obtížné provádět zdravotní prevenci u lidí, kteří jsou od útlého dětství soustavně pod vlivem reklamy na alkohol.
Schválené zvýšení spotřební daně u alkoholu se vůbec nedotýká piva ani vína. U tichého vína stále platí a v budoucnu má nadále platit nulová spotřební daň. To je problém zejména v kontextu toho, jaký alkohol se u nás konzumuje nejvíce a to nejsou destiláty ani likéry, 70% alkoholu se v Česku vypije v pivu a ve víně.
I kdyby k většímu zdanění alkoholu spotřební daní opravdu došlo, pravděpodobně to nebude dostatečné, tedy příliš málo a příliš pozdě. Tento návrh například vůbec nepočítá se zdaněním alkoholu v pivu a vínu. Přitom se většina 100% alkoholu vypije právě ve formě piva a vína.
Závislost ale není zdaleka jediné riziko alkoholu. K těm dalším patří například úraz pod vlivem alkoholu, kdy opilý člověk prostě někam spadne a mnohdy to jsou fatální smrtelné incidenty. Pod vlivem alkoholu se také páchají dopravní nehody, násilná kriminalita. Alkohol je také karcinogen způsobující nádorová onemocnění.
Podle WHO (světové zdravotnické organizace) vyšší cena alkoholických nápojů vede k jejich nižší spotřebě. Česká republika kraluje světovým žebříčkům ve spotřebě alkoholu. V pivu například zaujímáme s velkým náskokem první místo na světě a to se u nás ani nekonají takové události jako je například mnichovský Oktoberfest.
Česko však zaujímá přední žebříčky v konzumaci alkoholu mladistvými. I zde jsou důvody zřejmé. Jsou jimi nízká cena alkoholu, jeho snadná dostupnost a reklama často zaměřená na mládež, podle níž je pití alkoholu in a kdo nepije není normální a je to loser co kazí zábavu.
Konzumace alkoholu ve společnosti se vyvíjí v cyklech
Po listopadu 1989 došlo k výraznému vzestupu spotřeby alkoholu, a to i mezi mladistvými. Souviselo to s nově nabytou svobodou, společenskými změnami a touhou poznat nepoznané. V posledních letech se tento vývoj zpomaluje, až se téměř zastavil.
V Česku se objevuje také nový fenomén, kdy lidé závislí na drogách a rekreační konzumenti drog, ze zdravotních a finančních důvodů přecházejí k neřízené konzumaci alkoholu. Okamžitě si na něm ale vytvářejí závislost. V praxi tak pouze jednu závislost nahradí jinou.
Život závislého člověka je značně stereotypní. Určité vzorce chování se v něm opakují pořád dokola. Teprve střízlivost dává závislým lidem svobodu. Pokud někdo nedokáže abstinovat sám, měl by navštěvovat setkání svépomocné organizace Anonymní alkoholici. Další možností je profesionální, ať již ambulantní nebo ústavní léčba.