Boj s alkoholismem ve filmu
Dnes si představíme dva nejznámější české (československé) filmy o boji s alkoholismem. V obou případech se jedná o hořké komedie, které ale vcelku realisticky popisují ústavní léčku ve své době, tedy na sklonku komunismu a v současnosti.
Sledujeme osudy hrdinů závislých na alkoholu, jejichž poslední štací a možná jedinou šancí na život je úspěšná léčba a následná doživotní abstinence. Jsou k vidění jejich drobné úspěchy a následné hluboké pády. Sledujeme boj, kde většina neuspěje a vítězství v jedné bitvě zdaleka neznamená vítězství ve válce.
Oba snímky byly divácky velmi pozitivně přijaty a přibližují téma, které je i v naší liberální společnosti stále ještě do jisté míry společenské tabu. Tento problém se týká celé společnosti, všech sociálních vrstev a nerozlišuje mezi muži a ženami.
Dobří holubi se vracejí
1988, Československo, scénář Ladislav Pecháček, režie Dušan Klein
CSFD 81%
Autorskou dvojici – spisovatele a lékaře Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina, znají diváci z jejich společných komedií o básnících. Koncem osmdesátých let se oba autoři setkali i při realizaci příběhu z protialkoholní léčebny. Zde se sešla pestrá společnost – vzdělanec a topič Lexa, neúspěšný malíř Ament, profesor dějepisu Zlámal, farář Dorenda, číšník Čtvrtečka a herec Šmok. Ti všichni zápolí s démonem alkoholu, v separaci prožívají své malé radosti i trápení. Nesnášejí despotického vrchního ošetřovatele Masáka a jeho „experimentální“ léčebné metody. Jediný Lexa, rváč a bojovník za práva nejen svá, ale i ostatních, se mu dokáže postavit… Režisér Dušan Klein o filmu řekl: „Z hrdiny v závěru hovoří vnitřní hlas, touha žít, nepoddat se ničemu, nezůstat v zajetí, nebýt manipulovaný alkoholem ani lidmi. Člověk by sám měl přijít na to, jak žít.“ Předností filmu jsou vtipné dialogy a vynikající herecké výkony v čele s Rudolfem Hrušínským v roli ošetřovatele Masáka a Milanem Kňažkem jako topičem Lexou. Svou poslední filmovou roli – alkoholika Honzíčka – zde vytvořil Vladimír Menšík.
Úsměvy smutných mužů
2018 Česká republika scénář Josef Formánek, režie Dan Svátek
ČSFD 71%
Film režiséra Dana Svátka podle stejnojmenné autobiografické knihy Josefa Formánka s Davidem Švehlíkem v hlavní roli Josefa sleduje osudy kdysi úspěšných mužů, kteří se přes dno lahve dostali až do propasti. Setkávají se v léčebně v touze osvobodit se, zbavit se závislosti. Spisovatel Josef, sportovec Honza, učitel Tomáš, úředník Milan – různé příběhy, stejný démon
Kvůli své vášni k alkoholu se dostali na životní dno. Film z prostředí protialkoholní léčebny podle knihy Josefa Formánka… Život spisovatele ve středních letech Josefa (D. Švehlík) se pomalu začíná hroutit, když je kvůli své nezvladatelné závislosti na alkoholu schopen vypít láhev vodky denně. Po jednom z jeho nejtěžších opileckých stavů, kdy zkolabuje, se dostává do protialkoholní léčebny, kde je plně rozhodnut se zbavit svého vnitřního démona a přestat pít. V léčebně se potkává s dalšími pacienty, jejichž životní problémy je dovedly ke stejné závislosti jako Josefa, nebo jim naopak právě alkohol způsobil jejich nesnáze. Ať už jde o „ironmana“ a neúnavného sportovce Honzu (O. Malý), spiritualistu Milana (J. Dušek), který tvrdí, že je vyslancem z jiného světa, nebo Jarmila (J. Maryško), který hrával v gay pornu. Přes vzájemnou rozličnost všech pacientů je však současným středobodem jejich životů právě alkohol. A příběhy a cesty k závislosti těchto lidí se rozhodne Josef zpracovat pro svou novou knihu, a s její pomocí si i ukrátit čas v léčebně. Po nějaké době Josef z léčebny odchází a vrací se za svojí ženou a dvěma dcerami. Bez soudružnosti s ostatními pacienty a bez dohledu lékařů ale mezi ním a alkoholem stojí již jen jeho vůle, jež bývá velmi vratká…