České koktejly – Rum s kolou

Rum s kolou je český koktejl, který se skládá výhradně z imitací surovin, které se běžně používají k výrobě mnohem známějšího a celosvětově rozšířeného koktejlu z rumu – Cuba Libre.

Je považován za českou klasiku. Mezi konzumenty je také známý pod názvem Kuba z Libně (asociace na originál – Cuba libre), nebo Kolomaz (podle barvy). Kouzlo tohoto koktejlu spočívá především v jeho ceně, která je opravdu nízká.

Koktejl Rum s kolou nefiguruje na seznamu oficiálních koktejl mezinárodní barmanské asociace (IBA), jedná se o ryze český fenomén.

Náročnost přípravy koktejlu Rum s kolou

Je základní. Je to jeden z nejjednodušších koktejlů na přípravu. Jeho zvláštností je, že host ho málokdy dostal zcela kompletní, tedy včetně citronu, ledu a slámky. Do tohoto koktejlu v žádném případě nepatří Coca-Cola, Pepsi-Cola, ani třtinový rum.

Recept na přípravu koktejlu Rum s kolou

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Tuzemák, Tuzemský konzumní, dříve jen Rum (0,5 dl)
    • Kofolu (Pragokolu, Citrokolu, ad. lokální imitace) – (2,0 dl)
    • Citron
    • Led
    • Slámku
  2. Sklenici na long drink (velký tumbler) naplníme ze 2/3 ledem (často býval vynecháván z důvodu nedostupnosti)
  3. Nalijeme Tuzemák na led, případně přímo do sklenice (0.5 dl)
  4. Sklenici doplníme Kofolou
  5. Zdobíme kolečkem citronu (často bývalo vynecháno z důvodu nedostupnosti)
  6. Vložíme slámku (často bývala vynechána z důvodu nedostupnosti, nebo úspor)
  7. Drink je hotov
Karibský rum a Coca-Cola? – Tak to opravdu ne!

Původ koktejlu Rum s kolou

O tomto koktejlu lze bez nadsázky prohlásit, že byl produktem socialistického systému plánování národního hospodářství, který vyústil v nedostupnost originálních surovin a to ať už absolutní, nebo cenovou. Důvodem byla skutečnost, že za originální suroviny bylo nutné platit na světových trzích v devizových korunách a těch vždy měla nekonkurenceschopná socialistická ekonomika nedostatek.

Rum z cukrové třtiny býval nahrazován rumem tuzemským, tedy náhražkou pravého rumu vyráběnou z lihu a rumové tresti, která obsahovala i kyselinu mravenčí. Originální třtinový rum býval často nedostupný, neboť se prodával pouze v interhotelech, podnicích určených pouze pro valutové turisty, nebo v Tuzexu. Což bylo s podivem, neboť se jednalo o lokální produkt vyráběný ve spřátelené komunistické Kubě, tedy v rámci RVHP.

Coca-Cola bývala nahrazována Kofolou, Pragokolou, Citrokolou, popřípadě dalšími náhražkami vyráběnými českými sodovkárnami. Originální produkt se prodával v malém balení v samoobsluhách, ale jeho cena byla vzhledem k příjmům obyvatelstva poměrně vysoká, protože byl vyráběn v licenci a za tu se muselo opět platit v devizových korunách.

Limeta bývala nahrazena citronem a ten byl mnohdy zcela vynechán. Zde neznám přesný důvod, lze pouze spekulovat zda byla limeta v nákupních cenách výrazně dražší, nebo zda socialističtí plánovači nechtěli obyvatelstvo příliš rozmazlovat limetami, když mu postačil již dobře známý citron.

Led byl tedy jedinou originální surovinou v celém koktejlu, ale zpravidla nebyl vůbec k dispozici k nelibosti personálu, neboť výrobníky byly značně poruchové.

Závěrem

Někteří na něj nedají dopustit, některým se ježí chlupy až kdo ví kde. V duchu socialistického přísloví „Komu smrdí rum, tomu smrdí práce“ si na tento koktejl nemohu vůbec stěžovat. Byl to drink mého mládí a pil jsem ho opravdu rád, zejména mně chutnala varianta s Citrokolou, která měla štiplavější chuť a koktejl tak lépe chutnal i bez citronu.