Co jsou to Bittery?
Jako bitter se označuje alkoholický nápoj ochucený rostlinnými látkami, které mu dodávají hořkou, kyselou nebo hořkosladkou chuť a který obsahuje líh aromatizovaný přírodními látkami.
Minimální obsah alkoholu je stanoven na 15 % . Bittery se řadí mezi likéry.
O bitterech
Mnoho značek bitterů s dlouholetou tradicí původně vzniklo jako volně prodejné léčivo.
Dnes zahrnuje kategorie bitterů celou řadu velice různorodých produktů; patří do ní vše od lehce nahořklých rudých aperitivů přes hořko-trpké digestivy a hořko-sladké bylinné likéry až po koktejlové bittery, tedy intenzivní dochucovadla, která se používají jen v malém množství do koktejlů.
Přestože tyto kapky jsou samy o sobě vesměs hořké, drinku nedodávají výraznou hořkost, ale vyváženost, větší komplexnost a hloubku chutí.
Řadíme sem tedy nápoje jako jsou Campari, Becherovka, Fernet nebo Angostura Bitters.
Výroba a složení bitterů
Ingredience rostlinného původu používané při výrobě bitterů historicky sestávají z aromatických bylin, kořenů, kůry, ovoce (např. pomerančová kůra, kůra chinovníku, pelyněk, hořec, ad.). A to zejména pro jejich chuť a léčivé vlastnosti.
Většina bitterů obsahuje vodu i alkohol, který působí jako rozpouštědlo rostlinných extraktů a zároveň také jako konzervant. Obsah alkoholu výsledných bitterů se výrazně liší v závislosti na konkrétní značce či druhu, minimum je však stanoveno na 15 %.
Původ bitterů
Původ bitterů sahá až do starověkého Egypta a je spojen s počátky farmakologie, kdy jeho obyvatelé nejspíš vkládali do vína různé léčivé byliny. Tato praxe byla dále rozvíjena během středověku, kdy docházelo k širší dostupnosti destilovaného alkoholu, což umožňovalo vznik koncentrovanějších bylinných bitterů.
Mnoho současných značek a stylů digestivních bitterů je založeno na bylinných žaludečních preparátech jejichž kořeny údajně sahají až k lékopisům a zvyklostem z období renesance
Koktejlové bittery
Koktejlové, nebo také aromatické bittery plnily původně úlohu léku proti různým neduhům, mezi jinými mořské nemoci, nebo žaludečním potížím.
Oblíbeným druhem koktejlových bitterů který se zrodil v průběhu 19. století, jsou pomerančové. Nejčastěji se vyrábějí z kůry pomerančů a z koření. Jejich chuť se pohybuje od suché a aromatické až po ovocnou. Pomerančové bittery jsou běžnou součástí koktejlových receptur.
Používají se především k dochucování koktejlů po kapkách nebo střicích. Jedná se o malé lahvičky s tekutinou velmi výrazné a intenzivní chuti, vůně a vesměs i barvy, které znají především barmani. Bittery stály u zrodu spousty koktejlů, které si bez nich nelze vůbec představit (např. Angostura bitters)
Aromatické bittery mají využití také v kuchyni, dodávají další úroveň chutí sladkým i slaným jídlům. Přidávají se např. domarinád, omáček, remulád i dresinků.
Aperitivy a digestivy
Mezi aperitivní bittery lze zařadit ty s obvykle nižším obsahem alkoholu (zhruba mezi 15 a 20 %) a nezřídka ostře rudou barvou (klasickým představitelem je Campari). Intuitivně by se sem hodil i známý Aperol, který ovšem kvůli nízkému obsahu alkoholu (11 %) mezi bittery nepatří.
Skupina digestivních bitterů je jednoznačně nejrozsáhlejší. Většinou zahrnuje bittery s vyšším obsahem alkoholu (zhruba kolem 40 %), které se servírují obvykle buď čisté, vychlazené či na ledu, případně jako jednoduchý long drink Mnoho z nich se často používá také v koktejlech. Do této skupiny patří např. Becherovka, Jagermeister, Fernet, ad.