Co pije James Bond?

Na tuto otázku odpovědět není tak úplně jednoduché, Asi každý ví, že James Bond rozhodně není abstinent a vybaví si hlášku spojenou s koktejlem Martini „protřepat, nemíchat“, což není úplně běžné, protože Martini se obvykle nepřipravuje v šejkru, ale právě v barmanské míchací sklenici.

James Bond se také vyvíjí v čase a tím nemáme na mysli jen různé herce v jeho rolích. První filmy o Jamesi Bondovi vycházejí z knižních předloh Iana Fleminga, kde pil tuším gin se sodou. Poslední filmy jsou však již dílem scénáristů a to je úplně něco jiného, ti píšou dle zadání – zde popíjí Bílého medvěda, tedy vodku se šampaňským a mimo jiné také pivo Heineken.

Možná vás napadne, proč nepije stále svůj stejný „bondovský drink“? Stejně jako je role obsazována stále novými herci, a stejně jako Bond střídá ženy, tak stejně střídá i obleky, auta, drinky a další produkty marketingu. Důvod je zřejmý – nová bondovka je prakticky sázka na jistotu, je to vždy trhák, a i kdyby se zrovna úplně nepovedla, stejně přitáhne stamiliony diváků, už jen ze zvědavosti. To má obrovský marketingový dosah, proto se výrobci všeho možného přetahují o možnost aby si jejich produkty zahrály ve filmu a jsou ochotni za to platit obrovské částky (tzv. product placement).

S trochou nadsázky bychom mohli říci, že tyto filmy jsou vlastně jedna velká reklama od začátku až do konce a na plátně se před vámi plynule střídá jeden marketingový produkt s dalším a dalším. Bond potřebuje oblek, hodinky, Bondova dívka potřebuje šaty, doplňky a šperky, jedou spolu určitou značkou auta, letí určitou značkou letadla nebo vrtulníku, jednou na motorce určité značky, bydlí v daném hotelovém řetězci, apod. Rozhoduje síla marketingu a peněz a proto Bond pije to, za co je výrobce ochoten zaplatit produkci filmu nejvíce.

Z tohoto hlediska se tedy jedná spíše o agenta s povolením prodávat, než zabíjet.

Agent s povolením popíjet

Bond je nejen připravený vypít cokoli, ať už protřesené nebo zamíchané, ale zhusta se pod vlivem alkoholu pouští do nebezpečných aktivit. Vyskytuje se u něj častá konzumace alkoholu před rvačkou, řízením různých vozidel – včetně honiček – hraní s vysokými sázkami, ovládání složitých strojů nebo zařízení, kontakt s nebezpečnými zvířaty, extrémní sportovní výkony a pohlavní styk s vražedkyněmi, občas se zbraněmi nebo noži v posteli.

Pití alkoholu je stálou součástí všech bondovek během posledních šesti desetiletí a ve všech 24 filmech se vyskytuje 109krát. Bond splňuje šest z jedenácti kritérií diagnostického a statistického manuálu DSM-5 pro závažnou alkoholovou závislost. Ještě že je to superagent, protože normálního člověka by to zabilo.

Autor Bonda – Ian Fleming se také v pití příliš neomezoval a sám se dožil 56ti let. Pokud by byl James Bond skutečná osoba, byl by na tom s věkem dožití podobně, už jen kvůli životosprávě.

Koktejl Vesper

Jak je uvedeno výše, pravý James Bond pije vše co teče a to i ve službě. Zde se ovšem nabízí otázka, zda má tajný agent vůbec nějakou pracovní dobu, nebo zda je ve službě neustále.

Přesto je jeden drink, který je úplně nejvíc a neodmyslitelně spjat s postavou tajného agenta jejího veličenstva s kódovým označením 007 – je to koktejl Vesper, který se skládá z ginu, vodky a francouzského vermutu Lillet blanc.

Přesný postup přípravy koktejlu a recepturu najdete zde:

Světové koktejly – Vesper – ALKOHOL DRINK

Koktejl nevymyslel nikdo jiný než autor Bonda Ian Fleming. Nápoj se poprvé objevil v jeho knize „Casino Royale“, která vyšla v roce 1953, a koktejl je pojmenován po fiktivní dvojité agentce Vesper Lyndové.

Když Bond objedná Vesper, poskytne barmanovi přísné pokyny. Takže tyto pokyny by měl dodržovat každý, kdo to udělá. Bond říká: „Tři odměrky Gordon ginu, jedna vodky, půl odměrky vína Lillet. Důkladně protřepejte, dokud nevychladne, a poté přidejte velký tenký plátek citronové kůry. Máte to?“ 

Bodovy drinky

Vodka

  • Smirnoff

Vůbec první vodka, která se v bondovkách objevila, byla samozřejmě také součástí prvního martini, které Bond na stříbrném plátně vypil. Onen recept, který si Bond od té doby mnohokrát poručil, byl však servírován samotným záporákem Dr. No. Smirnoff se objevil i v mnoha dalších bondovkách, třeba v brosnanovkách ho měl hodně rád ruský překupník Valentin Zukovsky.

  • Stolichnaya

Nejvíc prostoru dostala kultovní ruská vodka ve Vyhlídce na vraždu. Objevila se i v obou bondovkách s Timothy Daltonem, ale musíte být hodně pozorní, abyste ji nepřehlédli. Ve Vyhlídce si ji Bond poručí rovnou s kaviárem, aby dokázal, že jí a pije jen to nejlepší.

  • Finlandia

Dnes neumírej, poslední bondovka s Brosnanem, byla výroční dvacátou, takže se to v ní hemží nejen odkazy na starší díly, ale také product placementem. Na různých smlouvách vydělali producenti sto milionů dolarů, a tak Bond změnil dodavatele vodky a sáhnul po Finlandii. Byla z toho nejen viditelná scéna ve filmu, ale i docela stylová televizní reklama.

Šampaňské

  • Dom Pérignon

V první bondovce vůbec, Dr. No, je šampaňské značky Dom Pérignon dokonce zmíněno v konverzaci, když se hlavní záporák a Bond trumfují v tom, kdo má rád který ročník. Hlavním šampaňským bondovské série se později stal Bollinger, ale Pérignon si vychutnávali kromě Conneryho i Lazenby nebo Moore. Někteří z nich ho pili, jiní použili láhev jako zbraň.

  • Bollinger

Od Žít a nechat zemřít se Bollinger (občas i bok po boku s konkurenčním Dom Pérignon) objevuje v každé bondovce. Jde o jeden z nejtrvanlivějších product placementů filmové historie. Bollinger je nejoficiálnějším bondovským drinkem a je hodně protežovaný i v Bondovkách s Brosnanem a Craigem.

Whisky

  • Suntory

V japonské bondovce Žiješ jenom dvakrát muselo samozřejmě dojít na slavnou japonskou whisky. Možná si na ni vzpomínáte ze Ztraceno v překladu, kde jede Bill Murray natáčet do Tokia právě reklamu na Suntory a musí se v ní tvářit jako James Bond. Technicky vzato by měl napodobovat Conneryho (právě ten v Žiješ jenom dvakrát hraje), ale režisér se ho snaží přesvědčit, že Roger Moore byl lepší.

Pivo

  • Heineken

Pivní gigant ulovil Bonda až u příležitosti premiéry Skyfallu. Mnozí fanoušci rozhodnutí producentů kritizovali, a to včetně některých předchozích představitelů Jamese Bonda, ale nám ke Craigovi tohle ‚obyčejné pijáctví‘ pasuje. Jeho Bond je mnohem osobnější, mnohem zemitější, a tak mu věříme všechny ty jizvy, neotesaný rvačkový styl a pivo nám k němu sedí víc než šampaňské, které si na útěku před dvojitými agenty přece jenom nemáte čas správně vychutnat.

A kromě toho všeho také mnoho dalšího, třeba Martini. Agent 007 James Bond pije prakticky vše co teče a na množství nehledí.