Fenomén Aperol a Aperol Spritz

Kdo by dnes neznal Aperol Spritz, tuto již legendární kombinací perlivé vody, vína prosecca, Aperolu, pomeranče a ledu. Tento drink, který vás osvěží a báječně voní po pomerančích se stal již pro mnohé legendou a barmanským denním chlebem.

Základem pro tento jedineční drink je  Aperol, což  je italský alkoholický nápoj, řadící se mezi kořeněné bittery. Likér Aperol má typickou oranžovočervenou barvu, svoji charakteristickou nahořklou chuť získal díky výtažkům z rostlin, bylin a pomerančů. Obsah alkoholu je pouhých 11%. 

Aperol – italský aperitiv plný života

Zářivě oranžové barvě Aperolu odolá jen málokdo. Tedy alespoň z řad milovníků aperitivů nebo kořeněných bylinných bitterů, mezi které se tento likér někdy řadí. Jeho osvěžující pomerančová chuť prozáří každou oslavu, slavnostní událost i jakoukoliv všední chvilku. Ve světě se Aperol proslavil zejména díky jedinečnému drinku Aperol Spritz.

Úspěšný experiment dvou bratrů

V roce 1912 zdědili dva bratři, Luigi a Silvia Barbieri, v italském Padově likérku po svém otci. Lihovarnictví kolovalo v jejich krvi, stejně tak jako vynalézavost a vytrvalost. S odhodláním se pustili do práce a začali pracovat na svém vlastním likéru.

Experimentování s chutěmi a surovinami jim zabralo celých 7 let, když ovšem konečně v roce 1919 představili na veletrhu Fiera Campionaria di Padova svůj likér, úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Tak vznikl Aperol takový, jak jej známe dnes. A to doslova, protože jeho tajná receptura se dodnes nezměnila.

Aperol se ve světě proslavil díky mladým lidem i populárnímu drinku

V meziválečných letech začala v Itálii popularita Aperolu rychle stoupat. Postupně se rozvíjelo barmanské umění a zářivě oranžová barva likéru lákala zejména mladé lidi, kteří se chtěli bavit. To už byl jen krůček od vzniku ikonického drinku s Proseccem, který se po celém světě stal symbolem léta.

Aperol Spritz vznikl v 50. letech 20. století jako obdoba benátského vinného střiku. V té době byly Benátky součástí habsburského soustátí a nápad pravděpodobně pochází od rakousko-uherských obyvatel, kteří si rádi chuťově upravovali silná italská vína (původně například právě sodovkou, která dala vzniknout klasickému vinnému střiku). Tím se vysvětluje také německé slovo „spritz“ (neboli „střik“) v názvu.

O úspěch se zasadil i originální marketing

V roce 1993 koupila původní firmu F.lli Barbieri společnost Barbero a v roce 2003 převzala výrobu Aperolu společnost Gruppo Campari. Již od počátku 21. století se likéry Aperol staly oblíbenými zejména díky jejich kreativním, designovým a chytlavým reklamám. Značka se postupně stávala součástí světa umění, módy i životního stylu. Úspěch sklízela nejen doma v Itálii, ale i po celém světě.

Složení Aperolu zůstává tajemstvím

Základ chutě tvoří dokonale vyvážený poměr sladkých a hořkých pomerančů, který harmonicky doplňuje směs bylin a koření (samozřejmě, přesné složení zůstává rodinným tajemstvím). Díky nízkému obsahu alkoholu (11 %) je Aperol ideální k samotnému popíjení, v kombinaci se sodou i jako přísada do nejrůznějších drinků. Tím nejslavnějším je bezesporu již zmíněný osvěžující Aperol Spritz.

Pokud si budete chtít tuto „etní lahůdku namíchat i doma, zapamatujte si následující pravidlo:

  • 3 díly prosecca
  • 2 díly Aperolu
  • 1 díl sody

Vše stačí smíchat dohromady, doplnit ledem, ozdobit plátky pomerančů a podávat v baňaté sklenici na vysoké stopce.

Zajímavosti o Aperolu Spritz a Aperolu

Aperol Spritz obsahuje 377 kJ, což je jen o trochu více, než má talíř boloňských špaget (ragů).

V roce 2021 se  Aperolu v Česku prodalo 648 tisíc litrů, v přepočtu na koktejl Aperol Spritz by to bylo přes 16 milionů drinků.

Distribuci pro Českou republiku až do roku 2018 měla společnost Rémy Cointreau ČR

Značku Aperol převzala v roce 2018 k distribuci Coca – Cola. Původně distribuovala společnost Rémy Cointreau ČR.

Aperol je zakázaný prodávat v mnoha zemích Světa (USA, Norsko, Finsko) a uvažuje se o zákazu i ve Velké Británii. Na vině je složení (umělá barviva a zakázané látky, zejména éčka).

Aperol Spritz je také velmi populární koktejl mezi homosexuály.