Jak je to s alkoholem v Egyptě

Egypt patří k nejpopulárnějším destinacím českých turistů. Jeho výhodou je celoroční možnost koupání, a to je, v době kdy u nás máme teploty pod nulou, pro mnohé turisty velmi atraktivní.

To vše je samozřejmě podpořeno poměrně nízkou cenou zájezdů do Egypta, kde je mnohem nižší cenová hladina než u nás a v okolních evropských zemích.

Egypt je převážně muslimskou zemí a alkoholické nápoje jsou věřícím přísně zakázány. I když tento zákaz zde není tak striktní jako jinde. Místní ale mají na popíjení u nemuslimů poměrně pragmatický pohled – u turistů je vcelku tolerováno.

Dostupnost alkoholu v Egyptě

Ve skutečnosti, a platí to zejména pro turistická letoviska, jako je Hurghada, Sharm El Sheikh ad., se alkohol prodává, nejenom v hotelech, ale i v restauracích, takže si zde můžete dát pivo, víno nebo míchaný nápoj podle svého gusta.

Alkohol je snadno dostupný hlavně ve velkých městech a turistických centrech.

V porovnání s jinými islámskými zeměmi jsou místní zákony poměrně liberální. Jedinou výjimkou je měsíc ramadan. V tomhle období si tu mohou alkohol kupovat jen držitelé neegyptského pasu. Ale ani tento zákon se nedodržuje zcela důsledně.

Během Ramadánu je zákaz prodávat alkohol. Alkohol většinou dostanete v hotelu pokud třeba máte all inclusive. K dispozici je relativně standardní nabídka, točené pivo, a to spíše mezinárodní značky, víno, tvrdší alkohol.

V turistických oblastech si můžete koupit alkohol i bez pasu či občanského průkazu, stačí, když vypadáte jako cizinec. Alkohol bývá i pro cizince úplně zakázán v den úplňku měsíc před ramadánem. Je vhodné se ta tuto skutečnost připravit předem a zásobit se včas.

V Egyptě se také často stává, že vás místní poprosí, zda by jste jim koupili alkohol. V Egyptě je mnoho věřících, kteří nejsou tolik ortodoxní. Tedy ačkoli věří, tak konzumují alkohol a nedrží se striktně všech pravidel.

Co se pije v Egyptě za alkohol

Dopřát si tedy můžete v zemi třeba pivo a různé druhy vín.

Nejoblíbenější místní pivo v Egyptě je Stella local, z vín je to červený Obélisque a z bílých Giannaclis.

Z lihovin se zde pije zejména brandy známá jako „jaz“- nejběžnější značkou je Vin a tou nejlepší pak Maa’tak.

Je zde i nápoj zibiba, který chutí připomene řecké ouzo.

A čemu se raději vyhnout? Například napodobeninám známých značek ginů a whisky, z hlediska složení tyto nápoje nemusí být úplně bezpečné pro vaše zdraví. Jsou to padělky se všemi negativy, které s touto problematikou souvisí.

Nealkoholické nápoje v Egyptě

Základem je voda, kterou byste měli pít v Egyptě převážně z kupovaných lahví – obzvlášť tehdy, jestli máte citlivější zažívání. Kohoutková voda pro otrlé je bezpečná ve velkých egyptských městech, neboť je silně chlorovaná.

Národním egyptským nealko nápojem je pak zejména čaj – nejčastěji černý, který se vaří přímo z lístků. Cukr a mléko si do něj můžete dát dle chuti. Skvělá je samozřejmě i snítka máty, jež dokonale osvěží.

další nealkoholické nápoje, které lze ochutnat:

  • Turecká káva: v Egyptě je přímo ikonická, tamější obyvatelé ji milují. Podává se obvykle v malých šálcích a sladí se dle preferencí zákazníka. Ta bez cukru se nazývá saada a ta extrémně sladká pak ziyaada neboli „sirup“. 
  • Káva ahwa se pije velice sladká a možná vám bude připadat trochu zvláštní. Přidává se do ní totiž koření kardamom.
  • Karkaday (karkadé): jedná se o nálev z květů ibišku, který má sytě červenou barvu. Velmi populární je zejména v Asuánu a v Luxoru. Popíjet jej můžete nejen teplý, ale také studený – tak dokonale osvěží. 
  • Sahleb: pokud máte rádi hutnější nápoje, vyzkoušejte sahleb, který je vyrobený z mléka zahuštěného mletým kořenem z orchideje a dochucený skořicí.
  • Dále můžete v Egyptě ochutnat různé druhy džusů a výtečných šťáv z čerstvého sezónního ovoce nebo zeleniny, nejčastěji mrkve.

Alkohol na veřejnosti a opilství v Egyptě 

Téma týkající se alkoholu je v Egyptě velmi citlivé, neboť islám jej obecně zakazuje. Obzvlášť o ramadánu pak panuje jeho naprostý zákaz, ale turisté si jej zakoupit mohou – pakliže jim je 21 let a více.

Opilství na veřejnosti, zejména hlasité a nepřístojné projevy, je nepřípustné. Opilému výtržníkovi hrozí, že bude bez varování zadržen a vystřízliví v cele.

Egypt je převážně muslimskou zemí, proto se k alkoholu nestaví příliš pozitivně. Opilost na veřejnosti je v podstatě nepřípustná a prodej alkoholu bývá zakázán ve významných dnech a svátcích. Jako turista se však nemusíte obávat, že byste nic nemohli ochutnat. Velmi přísná pravidla ohledně zákazu konzumace alkoholických nápojů totiž platí především pro Egypťany.

Pozor si však musí dát na pití alkoholických nápojů na veřejnosti. To není přípustné. Tyto nápoje je možné konzumovat pouze v licencovaných restauracích a barech. Jiné podmínky ale mohou být samozřejmě v rámci hotelových resortů. Něco jiného je hotelová pláž, kam vám obsluha přinese drink. Vyvarujte se na ulicích popíjení alkoholu. V případě opilosti můžete také snadno skončit v cele.

Nejbenevolentnější ohledně pití alkoholu je Káhira. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti, ap..

Ve většině hospod, restaurací a barů zde musí nekuřáci počítat někdy i s extrémním zakouřením prostor. Cigarety vám pak v zemi prodají jedině tehdy, pokud je vám 18 let a výše. 

Kde lze v Egyptě pořídit alkohol

Nejlepší je využít síť obchodů duty free, tyto obchody najdete nejen na letišti, ale také v mnoha letoviscích jako je třeba Hurgáda. Po příletu do Egypta můžete v těchto obchodech nakoupit do 48 hodin od příletu. Na to je dobré pamatovat. Jinak samozřejmě v Egyptě pořídíte alkohol i jinde, ale už za vyšší ceny, než v obchodech duty free.

V duty free však platí limity – tři láhve alkoholu na osobu a jelikož je nutné při každém nákupu předložit cestovní pas, nelze nákupy provádět opakovaně.

Pokud máte zajištěný zájezd prostřednictvím cestovní kanceláře, nemusíte tyto záležitosti nijak řešit, hotely jsou dostatečně zásobovány alkoholem místní provenience i zahraničními produkty.

Více informací se dočtete zde – All inclusive resorty a alkohol – ALKOHOL DRINK.

Egypt a celní předpisy

Dovoz z ČR do Egypta

Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. 
Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta.
Je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě.

Dovoz z Egypta do ČR

Do ČR jsou nižší limity při dovozu z nečlenských zemí EU. 1 karton cigaret, 1 litr tvrdého alkoholu nebo 2 litry vína.

Praxe je taková, že většinou provezete v kufru 2 kartony cigaret a ještě nějakou krabičku u sebe. Kontroly totiž počítají s tím, že cestujete ve dvou a tak dost lidí sází na to, že 2 kartony se ignorují.