Jak je to s alkoholem v Tunisku
Tunisko je země, kde se většina obyvatelstva hlásí k islámu, který zakazuje konzumaci alkoholu. A drtivá většina muslimů také alkohol vůbec nepije. Nicméně, vzhledem k turistickému ruchu a vzhledem k tomu, že Tunisko je celkem liberální země, je možné v Tunisku na určitých místech alkohol koupit.
Protože se většina obyvatel Tuniska hlásí k umírněné, tolerantní formě islámu, jsou alkoholické nápoje oficiálně zakázané. Jako hosté byste se měli požívání alkoholu na veřejnosti vyvarovat. Mimochodem alkohol se samozřejmě v Tunisku také vyrábí a to nejen destiláty, ale i například místní víno, které, podle odborníků, nechutná úplně špatně.
Značky a druhy alkoholu v Tunisku
Víno
Většina míst, která vůbec víno nabízí, má vinný lístek složený především z místních odrůd, které ale rozhodně nejsou k zahození. Počátky tuniského vinařství byly iniciativou francouzských degustátorů a vinařů. Až do 70. let se většina produkce vyvážela do Evropy přes Francii. Po oslabení francouzského vlivu ale zemi zůstaly vinice, družstva které je spravují nadále produkují hektolitry vína, z nichž cca 80% zkonzumují turisté.
Od doby částečné privatizace některých z těchto družstev se na tuniském trhu objevila i zahraniční vína. Drobné společnosti jako například Domaine Atlas, St. Augustin, Ceptunes, atd. úspěšně prosadily novou generaci tuniských vín. Dovoz vína je stále velmi nákladný a to zejména kvůli vysokému zdanění. Některé luxusní hotely nabízejí francouzská a italská vína, avšak cena takových vín je velmi vysoká.
V Tunisku jsou vyráběna dobrá vína. Vieux Magon je červené víno, Muscat de Kelibia je osvěžující bílé víno. Ostatní červená a bílá vína jsou k dostání v různých cenových relacích. V nabídce jsou i růžová vína, např. Gris de Tunisie. Mimochodem, při návratu z Tuniska stojí za to, koupit s sebou domů lahev tuniského vína, nebudete určitě litovat.
Pivo
Oblíbená místní značka piva je Celtia, některé pivnice ale nabízejí i světlé pivo z dovozu. Místní pivovar LowenBrau také nabízí chuťově slušné pivo. V Tunisu je také, podobně jako prakticky po celém světě, zastoupen pivovar Heineken.
„En Pression“ u piva je označení pro pivo točené.
Destiláty a likéry
- Boukha – je silná tuniská pálenka z fíků. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 30-50 %. Má sladkou chuť, pije se vychlazená.
- Thibarine je sladký datlový likér z horské vesnice Thibar. Je vyráběn tradičními postupy a má výraznou chuť a vůni po datlích.
Co se v Tunisku obvykle pije místo alkoholu
- Káva se podává velmi silná, v malých šálcích. Tuniské cappuccino se obdobně podává velmi silné v malých šálcích. „Café Creme“ je něco jako vídeňská káva a lze jej koupit v některých turistických oblastech, někde ji dokonce dostanete v klasickém hrnku. V kavárnách je servírována velmi chutná turecká káva s kardamomem a s velkým množstvím cukru.
- Čaj se podává obyčejně po jídle.
- Mátový čaj se pije kdykoliv během dne a to velmi sladký a skutečně z listů máty peprné
- Boga je velmi oblíbeným nápojem v Tunisku jsou to různé druhy ovocné šťávy, např. nápoj s citrónovou šťávou. Dále zde můžete ochutnat exotické šťávy s granátovým jablkem, mandlovým mlékem a mátou.
Návštěva Tuniska je také příležitost pro absolvování alkoholového detoxu.
Kde v Tunisku koupit alkohol
Jako jedna z liberálnějších muslimských zemí, Tunisko sice zakazuje alkoholické nápoje, dostupnost lihovin je na místním maloobchodním trhu omezena, ale nijak drasticky. Vybraná koncesovaná restaurační zařízení alkohol nabízejí, avšak za vyšší, turistickou, cenu. Některá turistická letoviska a obchody řetězce Magasin General. Velké obchodní domy, jako je třeba Carrefour v Marse/Kartágo a některé supermarkety, jako např. Monoprix, prodávají pivo a víno a několik druhů místních a dovozových destilátů po celý rok. Avšak platí zde zákaz prodeje o muslimských svátcích.
V Tunisku funguje síť specializovaných obchodů zaměřených na prodej alkoholických nápojů.
Tyto obchody se nachází převážně v turistických letoviscích a větších městech. Najdete v nich široký sortiment vín, destilátů, piv a dalších alkoholických nápojů z Tuniska i zahraniční provenience. V nabídce bývají jak běžně dostupné značky, tak i prémiové zboží. Specializované obchody zaměřené na prodej alkoholu najdete nejčastěji v centrech větších turistických letovisek, jako je Monastir, Sousse či Yasmine Hammamet.
Výběr dostupných alkoholických tekutin je opravdu široký. Na druhou stranu je třeba počítat s vyššími cenami, daní za alkohol i nutností placení v hotovosti.
Běžně alkohol rovněž koupíte ve větších obchodech nebo obchodních centrech, nechybí samozřejmě v restauracích a to zejména v turistických oblastech. V jiných lokalitách může být nabídka omezenější nebo dokonce žádná.
Pokud máte zajištěný zájezd prostřednictvím cestovní kanceláře, nemusíte tyto záležitosti nijak řešit, hotely jsou dostatečně zásobovány alkoholem místní provenience i zahraničními produkty.
Více informací se dočtete zde – All inclusive resorty a alkohol – ALKOHOL DRINK.
Ceny alkoholu v Tunisku
Vzhledem k regulaci prodeje a vysokým spotřebním daním je alkohol v Tunisku poměrně nákladnou záležitostí. Jaké ceny tedy mohou turisté očekávat?
U běžného piva 0,5 l v obchodě se ceny pohybují kolem 4 dinárů (30 Kč). Za lahev kvalitnějšího dováženého piva zaplatíte až 13 dinárů (100 Kč).
Levnější stolní vína z tuniské produkce lze pořídit od 20 dinárů (150 Kč) za láhev 0,75 l. Kvalitnější dovážená vína pak vyjdou až na 75 dinárů (cca-660 Kč).
Destiláty jako vodka, gin či rum stojí cca 60 dinárů (cca 450 Kč) za láhev 0,5 l. Prémiové značky pak i dvojnásobek.
Uvedené ceny však berte pouze jako velmi orientační.
Dovoz alkoholu do Tuniska
Jelikož je alkohol v Tunisku výrazně dražší než v Evropě, nabízí se otázka, zda si turisté mohou přivézt vlastní zásoby z domova.
Zákony Tuniska umožňují dovoz omezeného množství alkoholu na osobní spotřebu bez cla. Konkrétně jde o 1 litr destilátu nebo 2 litry vína či piva, nebo 2 litry destilátu nebo 4 litry vína či piva, pokud jde o skupinu dvou a více osob cestujících společně. Při překročení limitu hrozí turistům vysoké pokuty, konfiskace alkoholu či potíže s odletem. Je tedy třeba limity přísně dodržovat. I s povoleným množstvím je lepší alkohol při příletu deklarovat. Dovoz alkoholu je zakázán osobám mladším 18 let.
Prakticky jde zejména o alkohol, který si turisté koupí na letišti v duty free shopech a je řádně označen původem a dokladem o koupi.
Alkohol v tuniských hotelech a restauracích
Možnost konzumovat alkohol se v Tunisku liší v závislosti na typu zařízení. Většina větších hotelů, zejména mezinárodních řetězců, má hotelové bary či restaurace, kde je prodej alkoholu samozřejmostí. Jsou zaměřené právě na zahraniční klientelu.
Sortiment bývá pestrý, včetně dražších importovaných nápojů. Ceny alkoholu jsou srovnatelné s úrovní Evropy či mírně vyšší. Obsluha je profesionální a jazykově vybavená.
V menších hotelech místního charakteru je situace různá. Levnější menší soukromé hotely alkohol často vůbec nenabízejí. Středně velké hotely mají aspoň omezený výběr vín u jídla. Jen ty nejluxusnější mívají kompletní servis.
V běžných restauracích zaměřených na místní klientelu konzumace alkoholu nebývá možná. Výjimkou jsou restaurace v turistických centrech, kde lze alkohol bez problémů objednat.
Cestovatelky by si měly být vědomi faktu, že mimo turistická letoviska a jiná místa s výskytem zahraničních návštěvníků se jim může stát, že až vyrazí na drink do nějakého místního, zakouřeného baru, budou možná jedinými návštěvnicemi ženského pohlaví. Některých barech se jim dokonce může přihodit, že jim bude zakázán vstup, nebo bude personál kontrolovat cestovní pas ke zjištění státní příslušnosti. Proto by si ženy a dívky měly dobře rozmyslet, kam se půjdou napít.
V každém případě je důležité respektovat místní zvyklosti a zákony a pít alkohol pokud možno pouze v soukromí nebo v prostředí hotelů, kde je konzumace běžná.