Jak poznáme ve svém okolí alkoholika
Poznat ve svém okolí alkoholika není úplně snadné.
Všeobecně se traduje, že takového člověka poznáte na první pohled, protože si vám řekne o drobné na krabicové víno, bude opilý, špinavý, neupravený a bude silně zapáchat. V tomto případě se bude ovšem jednat pouze o alkoholika bez domova, který se svému koníčku věnuje na ulici.
Ovšem alkoholismus není pouze doménou bezdomovců, ale všech věkových a sociálních skupin. Mohou sem spadat matky na mateřské dovolené, lidé pracující v dělnických profesích, mezi alkoholiky je také mnoho lékařů, právníků i středního a vyššího managementu.
Alkoholičkou může být třeba ta tichá a milá paní účetní, která se v práci příliš neprojevuje. Po příchodu domů vypije 2-3 láhve vína a do rána se z toho vyspí, aby přes den mohla fungovat. Může to být také úspěšný prodejce, který po práci chodí s kolegy do oblíbeného baru, kde pije až do zavíračky a to téměř každý pracovní den. Nebo třeba vrátný, který celou směnu postupně upíjí ze své láhve a je tak nějak pořád permanentně pod vlivem.
Alkoholismus
Jednou z nejvíce rozšířených nemocí v ČR je alkoholismus. Někdo se k této nemoci úspěšně propije, jiný do toho spadne ani neví jak. Tato nemoc zničí vaše tělo, osobnost i rodinu.
Jako většina nemocí, i tato se dá léčit. Úspěšnost léčby je přímo úměrná motivaci a úsilí jedince. Pokud se alkoholik léčit nechce, je nemocným do konce života.
Dlouhodobé požívání alkoholu a postupná závislost na něm je začarovaný kruh, který má fyzické i psychické následky na organismus člověka.
Příznaky podle kterých poznáme alkoholika
- Alkoholik vyhledává místa, kde se evidentně bude pít (hospody, bary, návštěvy u přátel, kteří mají k alkoholu blízko) několikrát v týdnu, víkend se bez večírku neobejde.
- Příležitost k pití si alkoholik vždy najde i tam, kde k tomu není bezprostřední důvod (výlety či rodinná dovolená).
- Alkoholik neví, kdy má dost, opíjí se tak, že usíná na stole, musí se zpravidla nechat odvézt či odnést. K opilosti mu čím dál častěji stačí menší a menší množství alkoholu.
- Alkoholik zapomíná v důsledku kocoviny na důležité věci, chybuje v práci, často dochází k výmluvám, že se musí pitím odreagovat, aby vypustil stres. Dochází k „bludnému kruhu“. Práce, stres, pití, práce, stres, pití, atd.
- Alkoholik je podrážděný, často je na vás nepříjemný, váš intimní život strádá a vy víte, že je mu prostě zle, protože včera byla opět jedna z propitých nocí.
- Alkoholik dělá žárlivé scény, aniž by k tomu měl důvod.
- Alkoholik vyvolává hádky s cílem odejít do hospody. Tam mu přeci nikdo nenadává, tam je mu lépe.
- Alkoholik má problémy se spaním, pokud si „něco nedá.“
- Alkoholik ztratil zájem o koníčky, které měl dříve. Raději než sport, kino, divadlo, procházku či jinou činnost zamění za návštěvu lokálu.
alkohol jako součást mainstreamové zábavy
Alkohol se stává běžným spojencem zábavy, ztráty ostychu a krátkodobým přítelem v nouzi. Odborné studie však prokázaly, že alkohol je škodlivější než např. marihuana nebo kokain. Jeho nebezpečnost spočívá i v tom, že je společností tolerován. Jeho konzumace je sice částečně regulována, zejména věkem, ale u nás je prakticky dostupný všem.
Popíjení alkoholu se stává i společenskou nutností. Osoba, která nepije alkohol, je vytlačována z kolektivu, méně akceptována i vítána, často se o takovém jedinci mluví, že je nudný, neumí se bavit a kazí zábavu.
Alkoholismus jako ventil pracovního stresu
Hodně závislých na alkoholu začalo tím, že nahromaděný stres z práce ventilovali pitím. Hodně lidí, jejichž zaměstnání je doprovázeno stresem, únavou, a rizikem pochybení či velkou zodpovědností, nadměrně holduje alkoholu.
Pracovním vytížením a následným relaxem nad sklenicí alkoholu trpí spánkovým deficitem. Mnohdy tento koloběh vede k celkovému kolapsu organismu.
Alkoholismem proti nudě
Nemám co na práci, nikam se mi nechce, nudím se. I toto jsou skutečnosti, které vedou k postupné závislosti na alkoholu. Vznik závislosti u dospělého člověka je odhadován až na pět let.
U mladistvých může dojít ke vzniku závislosti za několik měsíců. Mladší generace se opíjí často sami, důvodem je „příjemný“ pocit opilosti a nezřídka i ta nuda.
Alkohol je pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. I při občasném požití se zvyšuje nebezpečí onemocnění jater, játra adolescentů a dětí nedokáží odbourávat alkohol jako dospělí. Je zde i nebezpečí onemocnění nervového systému.
Závislost na alkoholu
Do alkoholických sítí se nechytí pouze alkoholik, ale postihne i prostředí, které alkoholika obklopuje. Nejvíce postiženými jsou jeho nejbližší (rodina). Manželky (manželé), děti, rodiče se často stanou obětí projevů chování alkoholika.
Měli bychom si uvědomit, že nejde o charakterovou vadu, ale o návykovou nemoc, jejíž oběti jsou psychicky i fyzicky závislé na alkoholu, jakožto chemické látce. Ten se stává součástí chemických procesů jejich těla a ovládá chování i myšlení. Závislým na alkoholu se stává ten, kterému jeho pití komplikuje jeho osobní či pracovní život.
Poškození zdraví
Velice závažná je alkoholická podvýživa, alkoholik trpí nechutí k jídlu, příčinou je chronický zánět sliznice žaludku vyvolaný pitím. Tito lidé mají často vředovou chorobu. Alkohol významně poškozuje játra, neustálý přísun alkoholu je zatěžuje, část buněk odumírá a je nahrazována vazivem. Vzniká cirhóza jater, která je častou příčinou smrti alkoholiků. Vlivem velkého množství tekutiny dochází ke změnám i na srdci, které je zbytnělé.
Poruchy způsobené alkoholismem
Z ostatních poruch lze jmenovat poruchy nervové činnosti – třes prstů, noční pocení, nespavost, podrážděnost, slabost, malátnost, bolesti hlavy a stále častější výpadky paměti, tzv. okna. K psychickým poruchám patří také vztahovačnost, ničím nepodložená žárlivost a těžké deprese, halucinace zrakové i sluchové. A mezi pokročilé poškození nervového systému pak řadíme pomočování se či pokálení.
Prevence alkoholismu
Dostupnost alkoholu u nás je vnímána jako běžná věc. Tudíž prevence není vůbec jednoduchá. Pravidlem by mělo být, že bychom měli pít alkohol s mírou a příležitostně. Pokud se ve vašem okolí objeví alkoholik, postupujte citlivě.
Alkoholici mají často problém si připustit, že trpí touto nemocí. Dlouho považují své pití za společensky přijatelné a „normální.“ Často si myslí, že problém s jeho pitím máte vy, ale on ne.
V zásadě bychom se ale měli držet hesla: „Kdo umí pít, ať pije, kdo pít neumí, ať nepije.