Jak působí alkohol na lidský organismus 1/2
Alkohol je v naší společnosti velmi oblíbenou a společensky tolerovanou drogou. je to tak navzdory jeho škodlivým až destruktivním dopadům nejen na zdraví jeho konzumentů, ale také na jejich okolí.
V tomto článku se podíváme, jak alkohol na lidský organismus působí.
Alkohol je znám po staletí, konzumace alkoholu sloužila převážně jako doplněk k jídlu nebo při společenských setkáních. Stejně je tomu i dnes, ale v dnešní době je alkohol také nebezpečným prvkem, který výrazně ovlivňuje lidský organismus. Dnes se budeme zabývat tématem, jak alkohol působí na lidský organismus a jaké jsou negativní účinky jeho konzumace.
Etanol neboli čistý alkohol, který je v různých koncentracích obsažen v každém alkoholickém nápoji, má obrovský vliv na naše zdraví a organismus. Závažným degenerativním onemocněním, které je důsledkem nadměrné konzumace alkoholu, je alkoholismus.
Je rozšířeným omylem, že alkohol konzumovaný v malém množství, čas od času, má na naše zdraví a organismus malý vliv. Nejčastěji si myslíme, že dát si několik piv týdně nebo vypít větší množství alkoholu o víkendu není pro náš organismus nebezpečné. Tak tomu však není, pití alkoholu i v malých dávkách má na lidský organismus negativní vliv.
Alkoholismus a jeho příznaky
Alkoholismus je nemoc, fyzická a psychická závislost na alkoholu, která většinou začíná velmi nevinně, pouhým vypitím piva nebo sklenky vína večer. Pravidelnost alkoholismu neprospívá, protože pití jednoho piva se časem změní v pití pěti piv každý večer a jedna sklenka vína se změní v láhev.
Analogie je i s konzumací jiného alkoholu. Závislost na alkoholu je proces, kterým každý projde jinak. U jednoho člověka bude proces trvat déle a projeví se novými návyky, u jiného se alkoholismus může rychle stát viditelným problémem. Alkoholika velmi často poznáme už jen podle výrazu obličeje; nejčastěji má alkoholik červený, mírně oteklý obličej.
Alkoholismus začíná, když čtvrtina kalorií, které se za týden přijmeme do těla, pochází z konzumace alkoholu; pokud kalorie, které se za týden přijmeme do těla, tvoří více než z osmdesáti procent alkoholické nápoje, pak máme co do činění s extrémním alkoholismem.
Jaké jsou důsledky užívání alkoholu
Závislost má také obrovský dopad na mezilidské vztahy, protože alkoholik nemá žádné vyšší city, vzdaluje se lásce, přátelství, rodině a nejlépe se cítí v samotě, kde nikdo nezpochybňuje jeho chování a neříká mu, aby přestal pít alkohol. Případně se alkoholik přidá ke skupině dalších alkoholiků, kde společně pokračují ve své závislosti, dokud nevyčerpají své tělo.
Česká republika je zemí, která statisticky na plné čáře vyhrává například v konzumaci piva. Alkohol je spojen s volnočasovými aktivitami a je společensky tolerován výrazně lépe než jakákoli jiná psychoaktivní návyková látka, a to navzdory tomu, že jeho dopad na zdraví uživatele a jeho vztahy s ostatními osobami je natolik destruktivní, že by mu to mohly závidět i některé látky, které jsou označovány za „tvrdé drogy“.
Víme, že existují daleko méně zdraví škodlivé způsoby, jak si zpříjemnit chvíli, než užívat alkohol. V těchto situacích se nabízejí například produkty obsahující kanabinoid HHC nebo například mleté, sušené a fermentované listy z Indonésie známé pod názvem kratom.
Alkohol a jeho absorpce v těle
Prvním procesem, ke kterému dochází při konzumaci etylalkoholu, je jeho vstřebávání. Když pijeme alkohol, používáme ústa, kterými do sebe tekutinu dostáváme. Prvním vodičem alkoholu do krevního oběhu jsou sliznice úst; dále je alkohol vstřebáván tělem v úsecích trávicího traktu.
Tenkým střevem se vstřebává největší množství alkoholu. Proto existují způsoby, jak se rychleji opít, jako je například pití na lačný žaludek nebo pití sycených nápojů. Tyto způsoby vedou k rychlejšímu opíjení, protože alkohol se pak rychleji vstřebává na úrovni tenkého střeva. Pokud bychom chtěli zkontrolovat hladinu alkoholu v těle, můžeme ji zjistit vyšetřením téměř každé tělesné tekutiny v lidském těle.
I když máme k dispozici mnohem jednodušší způsoby, jak zjistit koncentraci alkoholu v těle, kterými jsou krevní testy nebo testy moči či dechové zkoušky. Podíváme-li se na to, jak se alkohol vstřebává, tj. proniká do všech tkání, které se v těle nacházejí, a je tělem vylučován všemi možnými způsoby. Zdá se proto, že jeho vliv na lidský organismus je obrovský.
Jeden z dalších problémů při pravidelné, časté nebo nadměrné konzumaci alkoholu je jeho schopnost odvodňovat a vyplavovat tak z těla důležité vitamíny a minerály jako například pro tělo esenciální minerál – hořčík. Proto je přinejmenším vhodné doplňovat hořčík skrze kvalitní doplňky stravy na bázi hořčíku.
Vliv alkoholu na nervový systém
Alkohol má ničivý účinek na lidský nervový systém, především jsou napadána centra ledvinového systému, která jsou nejcitlivější. V důsledku útoku alkoholu na nervový systém se objevují různé druhy poruch, především člověk konzumující alkohol přestává logicky myslet, narušeno je také správné vyhodnocování situace. Jak bylo uvedeno výše, alkoholismus má obrovský dopad na mezilidské vztahy, to je způsobeno škodlivým působením alkoholu na nervový systém. U takového člověka jsou pak narušeny city.
V takovém případě nebude mít dotyčná osoba etické chování ani rodinné nebo společenské vztahy. Prostřednictvím účinků etanolu na nervový systém jsou narušeny i další funkce mozkové kůry. V důsledku toho se lidé pod vlivem alkoholu často začnou chovat primitivně a začnou se u nich projevovat nejrůznější pudy a instinkty, které nejsou vždy dobré pro společnost ani pro samotného opilého člověka.
Fáze pití alkoholu
Pokud se podíváme na fáze pití alkoholu, v první fázi alkoholového opojení se účinek alkoholu na nervový systém projeví nadměrnou stimulací tělesných funkcí. V okamžiku delšího pití alkoholu se intoxikace organismu alkoholem a účinek alkoholu na nervový systém zvyšuje. V tomto okamžiku, kdy dojde k intoxikaci alkoholem, mizí pudy a instinkty člověka, nemůže vykonávat účelnou pohybovou činnost, objevuje se ospalost, otupělost, důsledkem může být ztráta vědomí.
Působením alkoholu na nervovou soustavu není překvapivé, že se dostává i do nejstarší nervové soustavy v lidském těle, tj. do mozkové kůry a částí mozkového kmene. Prostřednictvím tohoto jevu může dojít i k vážnému poškození životně důležitých mozkových center, což pak může mít za následek poruchy dýchacího nebo oběhového systému, které mohou v krajním případě vyústit až ve smrt.
Alkohol a kardiovaskulární systém
Alkohol má také velmi nepříznivý vliv na lidský kardiovaskulární systém. Všechny kardiovaskulární poruchy, kterými mohou být například abnormální srdeční tep nebo rychlé rozšíření a zúžení cév, mohou být způsobeny nadměrnou konzumací alkoholu, který se stává podnětem ke stimulaci kardiovaskulárního systému.
U krátkodobých uživatelů alkoholu může dojít ke krátkodobé srdeční dysfunkci, která nezanechá žádné větší komplikace. Naproti tomu alkoholici, kteří zneužívají alkohol již léta, mohou očekávat různá onemocnění nejdůležitějších svalů a cév. Příznaky nadměrné konzumace alkoholu mohou být hypertenze, bolesti v oblasti srdce nebo nepravidelné změny srdeční frekvence.
Všechny díly