Konzumace alkoholu a nealkoholického piva dětmi

Není žádnou výjimkou, když české děti končí v rukou lékařů kvůli alkoholu, naopak je tak tomu stále častěji. Takových případů se řeší každý den hned několik. Alkohol je u dětí nejčastější návykovou látkou, kterou se předávkují a proti němu jsou jiné typy závislostí, jako jsou cigarety, marihuana či tvrdé drogy jen okrajovou záležitostí.

Za vším stojí benevolentní přístup české společnosti ke konzumaci alkoholu. Ale problém je také snadná dostupnost alkoholu v Česku. Neexistuje na světě země, kde by se tak slabě vymáhalo dodržování zákazu prodeje alkoholu do 18 let jako v Česku. Prodejcům alkoholu hrozí jen minimální pokuty, neexistuje systém licencí na prodej alkoholu a vždy se najde nějaký ten ochotný plnoletý kamarád, který dětem a mladistvým alkohol v případě potřeby koupí.

Děti často konzumují alkohol venku, například v parku a v partě.

Je běžné, že děti a dospívající mají vytipované obchody, kde jim alkohol běžně a bez problémů prodají. Jedná se často o menší nezávislé obchody, které nejsou součástí obchodních řetězců, různé stánky a večerky. Často mají také starší kamarády, kteří jim to za nějakou úplatu koupí. Nebo zkrátka alkohol seberou rodičům či si ulijí z načatých láhví.

V Česku má zkušenost s konzumací alkoholu:

  • 25% jedenáctiletých dětí
  • 45% třináctiletých dětí
  • 75% patnáctiletých dětí

Takové děti jsou většinou hospitalizované na jednotce intenzivní péče na pediatrické klinice či na odděleních dětské intenzivní medicíny. Je informována policie a také sociálka.

Alkohol děti vyhledávají kvůli socializaci

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že české děti se k alkoholu poprvé dostanou v průměru ve dvanácti letech. Ale je běžné, že se poprvé napijí už v deseti. Existují případy, kdy ochutnají alkohol ještě mnohem dříve. Třeba jim rodiče dají napít piva nebo vína, k čemuž běžně dochází například při rodinných oslavách. 

Takový přístup může být problematický. Ve vztahu dítěte k alkoholu zásadní roli právě rodina. Každý vnímá, jestli si táta dává pravidelně pivo k obědu nebo u večerních zpráv. Zda do sebe hodí panáka, aby dokázal zpracovat své emoce, třeba vztek či smutek. Je to pro děti velmi důležité, protože se tak sociálně učí. Jsou mnohdy přesvědčené, že alkohol patří do dospělého světa, do kterého se touží dostat. Takové experimentování s pitím je všeobecně pro děti velmi lákavé. 

Alkohol umí bourat bariéry, máme pocit, že se nám po něm snadno komunikuje, že lépe zapadáme do party. Může být ale taky prvním prostředkem, pomocí kterého se duševně nemocní vyrovnávají s vnitřními problémy, jako jsou úzkosti, depresivní stavy nebo panické ataky.

Odborná pomoc je na místě

Část rodičů závislost svého dítěte na alkoholu řeší křikem a zákazy, což v mnoha případech nefunguje. Osvědčilo se, když rodiče při komunikaci přiznají, že mají o děti strach, protože je mají rádi. A následně jim nabídnou pomoc. Rodiče by také měli vyhledat odborné poradenské služby, jako jsou například rodičovské skupiny v adiktologických ambulancích.

Že je dítě závislé na alkoholu, mnohdy odhalí všímaví učitelé. Znamením, že něco není v pořádku, může být časté zaspávání do školy nebo vyšší absence. Děti mohou usínat v hodinách a mít potíže se soustředěním. Závislost se u mladistvých také projevuje zanedbáváním zevnějšku, horší hygienou nebo i modřinami z pádů v opilosti. Kvůli alkoholu se mohou také  prát. Často se shání po penězích nebo kapesné místo za svačinu utratí za pití.

Experimentování s návykovými látkami není u dospívajících neobvyklé, záleží však na tom, zda jde o jednorázovou zkušenost, anebo jestli se alkoholové excesy začnou opakovat. Potřeba opíjet se často do němoty naznačuje velký problém. Také je nebezpečné, když dítě začne pít v tajnosti a straní se kolektivu. Závislost se projevuje i tak, že mladistvý na pití hodně myslí. Už ve škole uvažuje o tom, že se těší, až půjde ze školy a napije se. U dětí závislých na alkoholu se mohou objevovat i třesy, ke kterým dochází v důsledku abstinenčních příznaků. 

Děti a nealkoholické pivo

Nealkoholická piva, nízkoalkoholická piva a radlery jsou fenomén poslední doby. A tato piva a pivní mixy jsou mezi konzumenty stále populárnější. Vzhledem k nízkému a někdy až stopovému množství alkoholu v těchto nápojích lze hovořit o zdravější, racionálnější a modernější variantě ke klasickému pivu.

Také obaly těchto nápojů bývají pestrobarevné s velkými obrázky ovoce a připomínají mnohdy místo ochucených piv limonády, a to může mnohé zmást. A může se jednat jak o rodiče, tak i jejich děti.

Mnozí rodiče si řeknou, že když sami pijí nealkoholické pivo, nevidí žádný důvod, proč by toto nealkoholické pivo nemohli pít také jejich děti. vždyť už podle názvu je zřejmé, že se o žádný alkohol nejedná, a tak dětem přeci při konzumaci tohoto nápoje přece nic nehrozí.

No upřímně – není to zrovna dobrý nápad. Není dobré podporovat děti v tom, aby pily jakoukoli náhražku alkoholu. Tedy ani nealkoholická piva.

A nejde zrovna jen o alkohol.

Dětem nepatří ani nealkoholické pivo

Čím se liší nealkoholické pivo od toho alkoholického? Samozřejmě obsahem alkoholu, ale poznáte to, když se poprvé napijete? Samozřejmě nepoznáte. Pivo s alkoholem a bez alkoholu chutná prakticky stejně či tak podobně, že je to zcela zaměnitelné. A to je právě ten problém.

Pokud budete dětem nabízet nealkoholické pivo, rychle si na jeho chuť zvyknou a později jí budou sami vyhledávat a nebudou při tom rozlišovat, zda se jedná o pivo s alkoholem, či nealkoholické.

Problém je v tom, že většina rodičů tento problém kolem sebe nevidí, navíc děti mnohdy vyžadují přesně ten samý nápoj, který pijí dospělí. Rodiče tak svým dětem tento nápoj sami dávají. Výrobci totiž nereflektují, že je to pivní nápoj a ne limonáda. Jedná se o velmi nebezpečný problém. Mnoho lidí si kvůli tomu ani neuvědomuje, že tam alkohol je obsažený, i když v minimálním množství. Nealkoholická piva mohou podle české legislativy obsahovat až 0,5 % alkoholu.

Zajímavé je, že mnoho rodičů dětem kvůli množství cukru odpírá klasické limonády. Ale když porovnáme složení těchto limonád třeba s ochucenými nealkoholickými pivy, tak zjistíme, že ochucená nealkoholická piva nevychází v tomto ohledu o mnoho lépe. Přírodní látky a ovoce jsou nahrazovány aromatizovanými syntetickými složkami. Neobsahují tedy vůbec žádné ovoce, jen chemický koktejl. K tomu nesmíme zapomenout na negativa právě ohledně chmelové chuti, která vede k návyku.

Děti většinou dostávají alkohol poprvé z rukou rodičů

Podle dostupných dat poprvé ochutnají děti alkohol ve třinácti letech. Nutné je i dodat, že každé čtvrté dítě se s touto návykovou látkou seznámí právě z rukou rodičů. Asi 40 % rodičů samo nabídlo alkohol svým dětem ještě před patnáctým rokem života.

Nabízení nealko piva malým dětem může postupně upevnit jejich postoj, že pití piva je normální. Když jim zachutná a nealko nebude po ruce, sáhnou pravděpodobně po klasickém pivu…

Někdo může argumentovat tím, že je přece lepší nabídnout dítěti alkohol (v jakékoli formě) z pozice rodiče a mít ho pod dohledem, než aby jej ochutnalo za jejich zády. Na to však neexistuje jednotná odpověď ani správný návod. Nejlepší by pochopitelně bylo, kdyby se alkoholu vyhýbalo úplně, i v dospělosti. Alkohol je neurotoxická látka, jed a je tady legitimizovaný údaj, že má nejhorší společenské a ekonomické dopady.

Jedním z problémů je, že některá piva, která jsou deklarovaná jako nealkoholická, alkohol obsahují. Existuje tedy možnost záměny (ať již nechtěné, či chtěné). Zároveň, i skutečně nealkoholická piva fungují jako nácvik či trénink na piva alkoholická.

Stejný problém se týká i například nealkoholického šumivého vína a přípitků při rodinných slavnostních událostech, kdy jde opět o nácvik či trénink pití alkoholu dětmi.