Kultovní kluby – Discoland Sylvie
Česká republika byla v devadesátých letech země neomezených možností. Mnozí se odvážně pustili do podnikání a na povrch velmi brzo vyplouvaly postavičky, které se pohybovaly na hraně zákona.
Manželé Ludvika a Ivan Jonákovi vycítili příležitost a za pomoci známého a investora Helmuta Hugera vybudovali v roce 1992 v pražské Libni hudební klub, který pojmenovali po jedné ze svých dcer Discoland Sylvie. Po druhé dceři Jonákových byl pojmenován bar v klubu – bar Veronika.
Vznikl tak klub, který do té doby Praha neměla a ze kterého se stal nepřekonaný kult.
Klub Discoland Sylvie
Byznys manželům vynášel obrovské peníze a klub proslul divokými večírky. Navštěvovala ho opravdová smetánka. Seznam hostů tak působí jako koláž, které nelze skoro uvěřit. Karel Gott a Guns’n’Roses, ale také třeba Lucie Bílá a mnoho dalších.
Začínal zde i dnes známý DJ Uwa, který později prohlásil, že si tam vydělal i 100.000 Kčs za večer. V Discolandu se setkávali členové Berdychova gangu a David Berdych tu pracoval jako vyhazovač.
Mezi další návštěvníky patřili členové rodinného klamu Kočkových a političtí podnikatelé Tomáš Pitr a později zavražděný František Mrázek.
Klub navštěvovalo podsvětí, ale také milionáři, politici, celebrity a policisté. Provozního tu dělal Albert Žirovnický, který byl později odsouzen za vraždu.
Ivan Jonák
Mafián bez mafie. Tak se s oblibou sám nazýval kontroverzní majitel zmíněného klubu – Ivan Jonák.
Muž, který se před rokem 1989 živil jako popelář, taxikář či vyhazovač, našel díru na trhu, kterou vyplnil zábavou ušitou na míru všem těm, kteří si sáhli na bohatství tehdejší doby. Sám Jonák zase proslul projížďkami kabrioletem ve společnosti nahých žen po Praze.
Bohatství a moc mu stouply do hlavy. Jeho záliba v extravaganci se projevovala například tím, že choval medvěda i krokodýla a rád se chlubil rozsáhlou sbírkou zbraní. Ivan Jonák se pasoval do role krále Prahy a dával své bohatství okázale najevo.
Luxusní, zato nevkusné obleky doplňoval zlatými řetězy, stýkal se s prostitutkami a svoji image podtrhl tím, že si zahrál mafiána i ve filmu Nahota na prodej, v režii Víta Olmera.
Pád klubu i majitele
Jak rychle Ivan Jonák svůj majetek a slávu nabyl, tak rychle je i pozbyl.
Manželka a německý společník Huger chtěli krále nočního života z podnikání vystrnadit. Představa, že přijde o klub byla pro Ivana Jonáka jen těžko snesitelná, a tak se začaly dít věci. 7. dubna 1994 byla na pražském sídlišti Petrovice Ludvika Jonáková zastřelena.
Policejní vyšetřovatelé Jonáka obvinili, že si vraždu své ženy objednal. Jonák také údajně připravoval vraždu manželčina milence. V roce 2001 poslal soud Ivana Jonáka na 18 let do vězení.
Pokus o návrat
V roce 2014 byl Ivan Jonák propuštěn.
Svět, kterému vládl, už neexistoval a on sám se stal smutnou karikaturou sebe sama. Na první pohled bylo evidentní, že léta ve vězení se na jeho zdraví nesmazatelně podepsala. Objekt bývalého luxusního klubu zůstal po dobu jeho pobytu ve vězení bez využití a ztrácelo se z něj vybavení.
Ivan Jonák v klubu uspořádal večírek pro přátele. I přes silné řeči o “Návratu krále” a plánů na znovuotevření se z jeho návratu těšil jen exekutorský úřad. Ivan Jonák byl zadlužený a dlouho na svobodě nezůstal, protože v roce 2016 svět živých opustil ve věku 59 let nadobro.
Závěr
Odešel tak muž, který ztvárnil smutný a neuvěřitelný obraz toho, co bylo v České republice devadesátých let možné. Bizarní kaleidoskop podnikatelů ve fialových sakách, mafiánů, vrahů i drobných zlodějíčků.
V současné době je budova Discolandu v rukou soukromého developera, který má v plánu přestavbu na rezidenční bydlení. Klub tak za dva roky své existence zažil tolik, co jiné kluby nažijí za celá desetiletí.