Legislativa pro rum a tuzemák
Od května 2021 vstoupla v platnost nová legislativa týkající se lihovin, tedy i rumu. Upřesňuje, co vše, tedy jaké typy lihovin se dají podle úprav považovat za rum a které už musí zvolit jiný název nebo změnit recepturu. Evropská unie snaží zavádět právní opatření, která mají přinést transparentnost, regulaci výroby a označování veškerého alkoholu. Jedná se zejména o
- Vyšší ochranu spotřebitele.
- Odstraněním informačních zmatků v názvech.
- Prevencí podvodných praktik při výrobě lihovin.
- Spravedlivou soutěž na trhu.
Jak je tedy aktuálně definován rum
- Rum je lihovina vyrobená výhradně destilací produktu získaného alkoholovým kvašením melasy nebo sirupu vznikajících při výrobě třtinového cukru nebo samotné šťávy z cukrové třtiny, destilovaná na méně než 96 % objemových, takže destilát má zřetelné specifické vlastnosti rumu.
- Minimální obsah alkoholu v rumu je 37,5 %.
- Přidání alkoholu, i zředěného, je zakázáno.
- Rum nesmí být aromatizován.
- Rum může obsahovat přidaný karamel pouze jako prostředek pro úpravu zbarvení.
- Rum může být slazen k dotvoření konečné chuti. Konečný výrobek však nesmí obsahovat více než 20 gramů sladidel na litr.
Výrobci, kteří uvedené podmínky nesplňují mohou změnit recepturu, například snížit obsah cukru na nejvýše 20 g na litr a ti kteří recepturu měnit nechtějí mohou z etikety odstranit slovo rum a mají to vyřešené.
Jedná se pročištění trhu
Značek rumů je trhu tolik, že se v nich mnohdy nedá ani vyznat. Proto je pro spotřebtele jednoznačný přínos, že to co je rum se tak také jmenuje a to co rum není se jmenuje jinak.
Jediný problém může nastat, když značka změní kvůli legislativě recepturu a nebudete o tom vědět. To by se pak mohlo projevit v chuti, na kterou jste zvyklí.
Tuzemák
Tuzemák je dlouhodobě nejoblíbenějším českým alkoholickým nápojem.
Nezaměnitelnou karamelovou chuť tuzemských rumů milují už celé generace Čechů.
Rum, to je vůně dálav, aroma ciziny, chutě cukrových plantáží. Tuzemský rum, tedy tuzemák, se svému zaoceánskému předobrazu v mnohém přibližuje, přesto jde o samostatnou kategorii lihoviny. Kategorii vesměs lokální, tradiční a nesmírně, nesmírně populární.
Tuzemák fakticky není rum, předpisy Evropské unie dovolují jako rum označit pouze pravé destiláty z cukrové třtiny. Ačkoli tedy slůvka tuzemák a tuzemský zní hovorově, jde o zcela správné právní označení. V českém zákoně se tuzemákem nebo tuzemským rozumí „lihovina vyrobená z lihu, vody a rumových aromat anebo rumové tresti, barvená karamelem E 150a nebo též lihovinovým kulérem s tím, že přídavek vanilinu,vanilky nebo cukru je možný.“
Tuzemský rum a jeho historie
Dáme rum? Poučený konzument ví, že správně má taková otázka směřovat výhradně ke z cukrové třtiny destilovaným nápojům. Zvláště v našich končinách má však tuzemák dlouhou tradici. Ta sahá až do 19. století a časů Rakouského císařství, kdy se tuzemský s příměsí rumové tresti začal vyrábět coby levnější náhražka hůře dostupného rumu. Absence kolonií dala vzniknout tekuté legendě a i když se nyní píše 21. století, popularitě tuzemáku v České republice zub času nijak neublížil.
- Pro tuzemský rum v Česku vžilo svého času pojmenování rozumně uložená měna.
- Rakousko pak má vlastní variantu tohoto nápoje – značku Stroh.
Tuzemský rum – výroba
Tuzemák se vyrábí dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí, tato esence je zásadní pro výslednou chuť. Její podobu pak určují ještě další dochucovadla. Žádné zraní v sudech, tuzemský rum se už téměř dvě stě let vyrábí uměle.
Spousta z nás má tuzemák spojený s bramborami. Takové představy nejsou mylné, avšak postupem času se při výrobě tuzemáku kvůli vzrůstající ceně vstupní suroviny od použití bramborového škrobu upustilo. Drtivá většina české produkce tuzemáku se vyrábí z melasového lihu. Méně používanou alternativou toho melasového je líh obilný. Spíše než k bramborám má tedy tuzemák v moderním pojetí blíže k cukrové řepě, melasa je totiž zbytkem po jejím vykrystalizování.
Kolik procent alkoholu obsahuje tuzemák?
Podle předrevolučních norem bývalo minimum 40%, v české vyhlášce č. 335/1997 Sb. je však jako minimální obsah alkoholu stanoveno 37,5 %. V tomto ohledu si je tuzemák roven se svým zámořským předobrazem, tolik alkoholu musí obsahovat i pravý rum, gin či vodka. Na českém trhu narazíme na spoustu plachetnic, které se neplaví v 37,5% zákonných vodách – v tom případě není namístě označení tuzemák.
Božkov jako tradiční tuzemák
V pojednání o tuzemáku se nelze vyhnout nejoblíbenější české značce. Plzeňský Božkov je v Česku synonymem pro drink s plachetnicí na etiketě, portfolio produktů likérky Stock Plzeň-Božkov je z velké části postaveno právě na podobných lihovinách. V roce 2018 se však díky řadě Republica rozšířilo i o pravé rumy.
Nekorunovaným králem božkovské nabídky je Božkov Originál 37,5%, vůbec nejprodávanější lihovina u nás. Poprvé si předchozí generace mohly na této léty prověřené lahůdce pochutnat již v roce 1948. Základní složení zůstává po desetiletí neměnné: nejjemnější líh, měkká plzeňská voda, cukerný sirup a karamelový kulér.
Na pultech obchodů narazíte i na další „tuzemské rumy“ z božkovské produkce, vězte však, že Božkov Tradiční či různé speciály neobsahují předepsaných 37,5 % alkoholu a nelze je tak nazývat tuzemáky.
Tuzemák jindřichohradecký
Dalším velmi populárním českým tuzemským rumem je Tuzemák jindřichohradecký, před legislativní úpravou známý jako Jindřichohradecký rum s plachetnicí. O výrobu se stará jihočeská firma Fruko-Schulz s.r.o., obsah alkoholu činí 37,5 %. Výjimečný zážitek milovníkům tuzemáku poskytne speciál Bum Pražské gardy 40 % od stejné firmy. Před byl lety pasován na oficiální nápoj gardy Pražského hradu, při slavnostní přísaze Hradní stráže byl pokřtěn prezidentem Václavem Havlem.
Hanácká Tuzemský: tuzemský rum 40%
Stálicí domácích obchodů je i Hanácká Tuzemský z prostějovské Palírny U Zeleného stromu, nejstarší evropské palírny. Nápoj s pro tuzemáky typickou chutí s nádechem karamelu obsahuje 37,5 % alkoholu. Ještě bohatším aroma se pyšní Hanácká Tuzemský tradiční, v tomto případě dokonce s 40% obsahem alkoholu, který je výborný i v horkých nápojích, jako je grog nebo punč.
Tuzemák Objevitel
Tento tuzemák se prezentuje jako něco mezi tuzemským a klasickým rumem. Tento rum je specifický už od pohledu svou tmavší, mahagonovou barvou. Rozdíl byste také pravděpodobně pocítili v chuti, která je intenzivnější, karamelová a kořenitá. Tento rum vzniká v již zmíněné prostějovské Palírně U Zeleného stromu, kde se původně vařilo pivo. Dnes ji známe především díky produktům, jako je Stará žitná Myslivecká nebo rum Heffron.
Konzumace tuzemáku
- čistý
- koktejly a grogy
- vaření a pečení
- výroba likérů