Likérka Fruko-Schulz pokračuje v exportu alkoholu do Ruska
Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz obnovila od září dovoz alkoholu do Ruska.
Podle ředitele Josefa Nejedlého nejde o porušení žádného zákona a nepovažuje to ani za podporu ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Rozkládám jejich režim zevnitř alkoholem“
Josef Nejedlý, ředitel Fruko-Schulz
Informace o obnovení dovozu alkoholu do Ruska se objevila na twitterovém účtu – Dárek pro Putina.
Informaci potvrdil i sám ředitel likérky Josef Nejedlý. „Vývoz alkoholu do Ruska není omezován a je tam pouze omezení u lahví, které jsou dražší než 300 euro. Tak drahý alkohol my neděláme.
A ano vozíme alkohol do Ruska, protože tam máme svého akcionáře,“ uvedl ředitel Nejedlý.
Většinový podíl jindřichohradecké likérky koupili v roce 2013 ruští podnikatelé. Od té doby patří firma k ruskému nadnárodnímu holdingu Ladoga.
Dovoz alkoholu do Ruska společnost omezila na začátku března. Od září ale obchody znovu běží naplno. Tvrzení Nejedlého, tedy povolený export alkoholu do Ruska, potvrdilo také ministerstvo zemědělství.
V rámci čtvrtého balíčku sankcí vůči Ruské federaci bylo přijato nařízení Rady Evropské unie z 15. března, ve kterém se zakazuje vyvážet z EU do Ruské federace luxusní zboží.
Tento zákaz se týká mimo jiné vybraných luxusních druhů alkoholických nápojů včetně piva a vína, pouze však v hodnotě nad 300 EUR za jeden kus.
Toto omezení tak nemá na exporty z České republiky prakticky dopad.
Například národní pivovar Budějovický Budvar ale pivo stále do Ruska nedováží.
Už dříve navíc ředitel pivovaru Petr Dvořák uvedl, že vztahy s Ruskem nebudou obnoveny až do ukončení ruské agrese. „Budvar si je vědom možných dlouhodobých negativních důsledků pro svojí ochranou známku, nicméně to na našem současném postoji nic nemění.
Obnovení obchodních vztahů s ruskými partnery není na pořadu dne, dokud nebude ruská agrese zcela ukončena,“ vzkázal už dříve v tiskové zprávě Dvořák.
„Rozkládám Rusko zevnitř alkoholem“ Podle ředitele jindřichohradecké likérky neznamená obnovení obchodních vztahů Ruskem podporu prezidenta Vladimira Putina.
„Jsme sice firma, kde určitý podíl mají ruští občané, ale mám tady sto českých zaměstnanců, odvádím české daně. Myslím, že neporušuju žádný zákon a určitě tímto nepodporuju Putina. Pokud to tam vozit nebudu, tak se bez toho asi obejdou,“ řekl a dodal: „Je to alkohol a já jejich režim rozkládám zevnitř alkoholem.“
Už v září ředitel uvedl, že firma podporuje Ukrajinu. V Česku společnost Fruko-Schulz zastupuje ukrajinskou firmu Bayadera, která je výrobcem vodky Hlibny Dar. Z každé prodané lahve věnuje firma podle Nejedlého určitou částku na charitu.
Závěr
Přejeme hodně úspěchů panu řediteli v jeho disidentské činnosti při vedené této „speciální alkoholové operace“.
Možná by se dalo ještě udělat více, inspiraci lze hledat třeba v naší metanolové aféře, ale tady už jsme zcela mimo zákon.
Pokud se budeme držet v zákonných mantinelech, tak platí, že každé procento obsahu alkoholu se počítá. A tak vývoj speciální „ruské“ edice likérů 80% ABV by mohl celou věc urychlit.
Třeba se v Jindřichově Hradci inspirují.
Více o Metanolové aféře se dočtete zde – Metanolová aféra v ČR – ALKOHOL DRINK