Marsala – Fortifikované víno ze Sicílie
Marsala je další slavné dezertní víno. Sice není až tak známá, jako třeba portské, sherry, nebo Madeira. Ale rozhodně je stejně kvalitní a chuťově neméně zajímavá.
Společným jmenovatelem uvedených dezertních vín je jižní Evropa jako místo původu a jejich výroby.
Marsala a její výroba
Sicilská Marsala je nejčastěji kupáží sicilských odrůd révy vinné – Catarratto, Grillo a Inzolia a Damaschino. Marsala je dolihována vinným destilátem – brandy.
Marsala se stejně jako portské, sherry a Madeira vyrábí metodou fortifikace, což v praxi znamená, že jejich kvašení je zastaveno přidáním čistého destilátu. Ve vínech tím pádem zůstává vyšší zbytkový cukr a díky přidání i alkohol. Takto vyrobená vína pak dokázala vydržet bez ztráty kvality dlouhou cestu po moři až k anglickým zákazníkům.
Marsala se vyrábí na Sicílii, kde má vinařství prastarou tradici. Ostrov totiž poskytuje pro pěstování vinné révy skvělé podmínky a město Marsala je považováno za hlavní centrum produkce vína v západní části Sicílie.
Marsala může být vyrobena až z deseti odrůd vinné révy, včetně tradičních Grillo a Inzolia a modernější odrůdy Catarratto, a také ze sicilských specialit Pignatello, Nerello Mascalese a Damaschino. Jediná odrůda na seznamu, která se pěstuje i mimo Sicílii, je Nero d’Avola.
V roce 1969 sicilská Marsala získala chráněné označení původu DOC – jako druhá apelace na Sicílii (hned po DOC Etna), takže se může vyrábět jen z hroznů rostoucích kolem stejnojmenného městečka Marsala na západě Sicílie.
Jak chutná Marsala
Vůně a chutě Marsaly se v závislosti od její barvy, obsahu zbytkového cukru a délce zrání pohybují od záplavy ovoce – meruněk, červených a černých bobulí, přes sušené ovoce (meruňky, rozinky, fíky), vanilku a karamel až k výrazným kořenitým a tabákovým tónům.
Historie Marsaly
Angličané si oblíbili jihoevropská fortifikovaná vína především z politických důvodů.
Napjaté vztahy mezi Anglií a Francií v 16. století vedly k omezení dovozu francouzských vín na britské ostrovy. Toho využili Španělé a zrušili vývozní daň na víno, čímž si zajistili odbyt svého sherry na anglickém trhu.
Za vlády královny Alžběty ovšem vztahy se Španělskem ochladly a s nimi i dovoz vína do Anglie.
Když Sir Francis Drake v roce 1587 obsadil přístav Cádiz, měl mimo jiné jeden cíl – dovézt domů sherry. To se mu také podařilo. Drake si odvezl 2.900 sudů tohoto fortifikovaného vína. Tehdy se pití sherry stalo anglickou národní zvyklostí.
Marsalu poprvé vyrobil obchodník s vínem z Liverpoolu John Woodhouse (Old John) v roce 1773. Náhodou přistál na sicilských březích, a protože nechtěl odjet s prázdnou, pokusil se napodobit výrobu sherry fortifikací místního vína.
A Marsala se tak dostala do Anglie
Dělení Marsaly
Marsala se rozlišuje podle barvy, sladkosti a délky zrání v sudech.
Marsala podle barvy:
- Oro je zlatavá a vyrábí se jen z bílých odrůd.
- Ambra je jantarová, přičemž svou barvu získává z přidaného moštu.
- Rubino se vyrábí z modrých sicilských odrůd.
Marsala podle sladkosti:
- Secco – suché (obsahuje max. 40 g zbytkového cukru na litr)
- Semisecco – polosladké (40–100 g/l)
- Dolce – sladké (100 g/l)
Marsala podle délky zrání v sudech:
- Fine – zraje nejkratší dobu, většinou méně než rok.
- Superiore – v sudech leží minimálně 2 roky.
- Superiore Riserva – v sudech zraje minimálně 4 roky.
- Verine/Soleras – tato prémiová vína zrají v sudech nejméně 5 let.
- Vergine/Soleras Riserva – ultra prémiová varianta, v sudech zrají minimálně 10 let.
Legendy z historie Marsaly
Marsalu si oblíbil admirál Horatio Nelson. Přisuzoval jí léčebné účinky a používal ji pro osvěžení posádky. Sám také vlastnil vinice na Sicílii, dostal je od krále Obou Sicílií jako poděkování za ochranu proti Napoleonovi. A dokonce přesvědčil admiralitu, aby se Marsala nalévala jako oficiální vítězný přípitek, takže se jich za Nelsona pro válečné loďstvo ročně objednávalo na 500 sudů.
V roce 1805 po bitvě u Trafalgaru, kde zahynul, byl admirál naložen do sudu s Marsalou, aby bylo jeho tělo uchováno během plavby zpět domů. Traduje se, že námořníci oslavující slavnou porážku francouzsko-španělského loďstva, postupně upíjeli i ze sudu se svým vojevůdcem, až celý obsah vypili. Ale může to být i legenda.
Osud hrdinného admirála, který zemřel zrovna ve chvíli, kdy mu kapitán lodi HMS Victory u Trafalgaru přišel gratulovat k velkému námořnímu vítězství nad Napoleonem, připomíná etiketa suché Marsaly Horatio – Superiore – Ambra. Toto suché víno jantarové barvy má ve vůni tóny sicilských fíků a v chuti jemné náznaky sušených meruněk a vanilky.
V roce 1860 se Giuseppe Garibaldi se svou tisícovkou vojáků vylodili na březích Sicílie a připili si, čím jiným než Marsalou. V té době už byla jeho velká láska Anita na onom světě, ale příběh jejich velké lásky nepřestává udivovat svět a inspirovat umělce k tvorbě. Anita byla mladá, krásná a odvážná žena, která hrdinně následovala svého muže do mnohých bitev, a v mezi tím mu ještě porodila čtyři děti.
Anitě Garibaldi a všem stejně odvážným ženám, které se nebojí riskovat pro své blízké, je věnována sladká jantarová Marsala Superiore s růží na etiketě. Nalijte si ji do sklenky a nechte rozvonět její medové tóny, na patře vás pak polaská plná chuť sušených meruněk.
Konzumace Marsaly
- Marsala se nejčastěji konzumuje samotná. Podává se při pokojové teplotě nebo vychlazená. Hodí se překvapivě i jako aperitiv nebo ke zrajícím sýrům, pečenému nebo vařenému masu. Také jako digestiv.
- Koktejly z Marsaly na způsob punče nebo nápoje sangría, kdy se Marsala kombinuje se sodou, ovocem, citrónovou šťávou a džusem. Marsalu lze také použít do všech koktejlů kam patří fortifikované víno.
- Marsala se také využívá v gastronomi – krém Zabaione z Marsaly, smetany a jahod jako dezert, nebo oblíbené kuře na Marsale.