Mýty a fakta o konzumaci alkoholu
O alkoholu panuje spousta mýtů, polopravd a omylů Některá fakta o alkoholu také nejsou zcela zřejmá a veřejně známá. Pojďme si tedy shrnout to nejdůležitější do jednoho článku.
Nejčastější mýty o alkoholu
Dobře řídit vůz se dá i po pár pivech
Přes 4200 nehod ročně se stane pod vlivem alkoholu, z nich je přibližně 50 smrtelných. V závislosti na hmotnosti může už po jednom alkoholickém nápoji (např. 0,5 l piva) hladina alkoholu stoupnout na 0,02 %, což může snížit reakční dobu a zhoršit schopnost soustředění. Vyšší koncentrace alkoholu v krvi dále zhoršuje schopnost řídit. Hodnota 0,04 % a více snižuje rozlišovací schopnosti a řidič se soustředí na střed vozovky, bez možnosti plně vnímat dopravní značky a chodce na okraji vozovky.
Ke zhoršení řidičských schopností dochází i ve stavu tzv. kocoviny. A není výjimkou, že řidič tzv. nadýchá i druhý den, jedná se o zbytkový alkohol, který také negativně ovlivňuje řidičské schopnosti.
Sklenka alkoholu před spaním pomáhá lépe usnout
Dokonce i jen pár skleniček alkoholických nápojů může zabránit normálnímu spánku. Kvalita spánku je narušena zejména probouzením v době, kdy tělo stále ještě odbourává etanol. Dále alkohol jako diuretikum (močopudný prostředek) nutí konzumenty chodit na toaletu v průběhu noci.
Užívání alkoholu před spaním může ovlivnit spánkový cyklus, zmírnit hloubku spánku a způsobit náhlá probuzení. Chronické užívání alkoholu navíc může vést k nutnosti zvyšování dávky k dosažení stejné schopnosti usnout.
Užití léku před začátkem pití pomůže ke zmírnění kocoviny
Užitím léků před požitím alkoholu nemůže dojít ke zmírnění příznaku tzv. kocoviny, např. bolest hlavy vzhledem k tomu, že bolest hlavy se dostavuje až následně v době, kdy už léky nepůsobí.
V žádném případě nekonzumujte léky během pití alkoholu. Může dojít k narušení žaludeční sliznice, což v kombinaci s podrážděným žaludkem může způsobit zánět jater. V případě užití léků v době pití alkoholu také dochází k uvolnění většího množství alkoholu do krevního oběhu a k dalšímu zatížení jater s vysokým rizikem jejich poškození.
Dejte tělu šanci odbourat alkohol bez léků. Ke zmírnění kocoviny, způsobené dehydratací organismu, naopak pomáhá zejména pít vodu, džusy a jíst uhlohydráty (např. pečivo). Doporučené jsou také minerály, například ve formě rozpuštěných šumivých tablet, jejichž pitím je prokládána konzumace alkoholu.
Občasné pití alkoholu v těhotenství nepřináší rizika
V době těhotenství se zcela vyhněte všem druhům alkoholických nápojů. Alkohol u těhotných zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a může mít vliv na snížení porodní hmotnosti dítěte. Nárazové nebo nadměrné pití může mít vliv na novorozence, např. nízký růst, obličejové abnormality a poruchy chování.
Pokud jste pila alkohol, než jste se dozvěděla o svém těhotenství, přestaňte pít bez odkladu. Pokud se snažíte otěhotnět, vyhněte se pití alkoholických nápojů.
Alkohol v malém množství prospívá zdraví
Současný výzkum zásadně zpochybňuje zdravotní přínos konzumace alkoholu v malých dávkách. Naopak, alkohol patří mezi nejvýznamnější původce zdravotních problémů, a proto je potřeba dbát obezřetnosti a odmítnout hypotézy o ochranném působení alkoholu, například ve vztahu ke kardiovaskulárním onemocněním nebo četným chronickým stavům, jako jsou onemocnění srdce, mozkové příhody nebo cukrovka 2. typu.
Fakta o alkoholu
Pití alkoholických nápojů je u nás i v mnoha dalších zemích úzce spojeno se společenským setkáváním. Není to neškodné. Pití alkoholu má nepříznivé zdravotní a sociální důsledky.
U osob pijících velké množství alkoholu po dobu několika let se mohou rozvinout chronická onemocnění. Pití alkoholu je také spojeno se zvýšeným rizikem úrazů a dopravních nehod.
Základní fakta o alkoholu
- V současnosti umírá na celém světě 3,3 milionu osob ročně v důsledku škodlivého užívání alkoholu, což představuje 5,9 % všech úmrtí.
- Škodlivé užívání alkoholu je příčinou více než 200 onemocnění a úrazů denně.
- Ve věkové skupině 20–39 let je alkohol příčinou přibližně 25 % úmrtí.
- V ČR umírá v důsledku konzumace alkoholu asi 6500 osob ročně.
- Více než 1,5 mil. (17–20 %) dospělých obyvatel ČR pije rizikově, z toho více než 0,5 mil (5–8 %) dospělých obyvatel ČR pije alkohol takovým způsobem, že to má výrazné škodlivé dopady na jejich fyzické či duševní zdraví.
- Je nezpochybnitelné, že alkohol škodí.
Kolik alkoholu je příliš mnoho
Neexistuje žádná bezpečná nebo zdraví neškodná dávka alkoholu. Pro udržení nízké míry zdravotních rizik způsobených alkoholem je doporučeno užívání maximálně:
- jednoho alkoholického nápoje denně (tj. cca 20 gramů čistého alkoholu) pro většinu žen a seniorů,
- dvou alkoholických nápojů denně (tj. cca 40 gramů čistého alkoholu) pro většinu mužů.
Jeden alkoholický nápoj = 20 gramů čistého alkoholu = 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl destilátu.
Mnoho lidí nemá reálnou představu o tom, kolik alkoholu vypije. Vhodným začátkem je zjistit, kolik jednotek alkoholu se nachází ve vašem oblíbeném nápoji.
Škodlivá konzumace alkoholu znamená riziko také pro okolí
To znamená především pro rodinné příslušníky, přátele a spolupracovníky.
Alkohol může být součástí společenských událostí, ale může také způsobovat problémy ve vztazích. Alkohol představuje nebezpečí a může ovlivnit klíčové vztahy ve vašem životě. Odbornou pomoc může využít každý, kdo chce své pití omezit, nebo má starost o blízkou osobu.