Nabízení alkoholu a nealkoholického piva dětem
Jdete s dětmi na oběd, kouknete do nápojového lístku a zjistíte, že nejlevnějším nápojem, co tam mají, je pivo. V Česku už je to taková tradice.
Na stejné cenové úrovni jako běžné pivo se často pohybuje i nealkoholické pivo. To je až s podivem, když v něm není zahrnuta spotřební daň. Ale důvod je ten, že je oproti klasickému náročnější na technologii výroby.
V mnoha českých hospodách mají nejen nealkoholická piva, ale i ovocná piva a radlery, což je vlastně pivo smíchané s limonádou cca 50/50.
Možná vás napadne, zda by nebylo vhodnější dětem místo přeslazených limonád a džusů, objednat nějaký ten radler, nebo nealkoholické pivo.
Už dopředu vám můžeme sdělit, že dobrý nápad to není.
Pojďme se podívat na to, proč tomu tak je.
Češi jako milovníci alkoholu
Češi jsou milovníci alkoholu, obzvláště pak piva, to je známá věc. Ve spotřebě piva dokonce zaujímáme první místo na světě. A být první ve spotřebě piva na světě to rozhodně není nic k oslavování, spíše naopak, je to varující.
V Česku je alkohol kulturně, společensky i historicky naprosto běžná a zcela tolerovaná součást našich životů, to se také obecně ví. Vždyť co by to bylo za oslavu, kde by se tam alespoň někdo nezpil do němoty, co by to bylo za společenskou akci bez nějakého toho opileckého incidentu a co by to bylo za večírek, kde by alespoň někdo nepraktikoval pořekadlo „kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil“.
U dospělých osob se to dá ještě společensky tolerovat, i když adiktologové by v tomto nesouhlasili.
Ovšem vždy se najde někdo, kdo je ochoten nabídnout alkohol dětem. Ať už se jedná o kamarády, rodiče, sourozence, strýce, dědu, či jiného příbuzného.
Děti a alkohol
Alkohol dětem nejdříve vůbec nechutná.
Častou motivací ke konzumaci alkoholu u dětí je zvědavost, skutečnost, že je to zakázané. Pokud by to bylo povolené, nebylo by to pro ně vůbec lákavé a pravděpodobně by je ani nenapadlo ho ochutnat.
Pivo jim přijde moc hořké, víno moc kyselé, po destilátech se zakuckávají a kašlou a tak jediné co jim z alkoholu chutná jsou sladké likéry typu Baileys, griotka, vaječný likér, dezertní vína, apod. Ovšem zde primárně nejde o alkohol, ale o sladkou chuť a opojnou vůni.
Nabízení alkoholu dětem
Nejčastěji dětem nabízejí alkohol starší kamarádi, spolužáci a školní parta. Ovšem i na rodinných oslavách se vždy najde někdo, kdo si myslí, že je to dobrý nápad a dát dětem alespoň cucnout ze své sklenice.
Tito lidé v dětech často pěstují velmi nebezpečné návyky, a to nejen vědomě (když jim nabídnou třeba napít piva nebo lžičku destilátu proti nachlazení, či dokonce kostku cukru pokapanou nějakým likérem, případně zmrzlinový pohár politý brandy, nebo vaječným likérem), ale bohužel i nevědomě, když jim dovolují pít a objednávají nealkoholické pivo, případně pivo ochucené či klasické, třeba malé pivo.
Nejen, že je to přestupek, v případě pravidelného podávání alkoholu pak přichází na řadu Trestní zákon. Ale zejména se jedná o velmi nebezpečný návyk.
Dětský organismus a alkohol
Dětský organismus, který není na alkohol zvyklý, je mnohem více náchylnější k vytváření závislostí a tak při častějším podávání či nabízení alkoholu si děti mohou na alkoholu vypěstovat závislost.
Děti si na chuť alkoholu či piva rychle zvyknou a následně jí sami vyžadují.
Je to stejné jako když budete s dětmi často chodit do restaurací s rychlým občerstvením. Děti si velmi rychle vytvoří na tomto jídle závislost a pak už budou burgery, hranolky a sladké limonády samy vyžadovat, například i jako odměnu za něco co splnily.
Tento návyk se jim bude velmi špatně opouštět a tak je vysoce pravděpodobné, že ani v dospělosti nezmění své návyky a budou tyto restaurace navštěvovat také. To se u nich následně může projevit nadváhou, obezitou a zvýšeným výskytem civilizačních chorob. Na které jsme jim již zadělali nevhodným stravováním v dětství.
Pivo je pro děti vždy pivo. Není rozhodující, zda nějaký alkohol obsahuje, či nikoliv. Pro dítě je rozhodující, že popíjí stejný nápoj (alkohol) jako dospělí. A protože mu to rodiče dovolili, tak mu nic nehrozí a nic se mu přece nemůže stát. V mozku si kóduje, že alkohol je v pořádku, nepředstavuje žádné nebezpečí, nic mu s ním nehrozí a pít ho je úplně normální.
Nejmenší děti si tak přivykají na specifickou chuť piva a alkoholu obecně a vytvářejí si na tuto chuť vazby. Když se k tomu přidá fakt, že je jim alkohol touto formou odmala normalizován a vlastně povolován, riziko budoucích problémů s alkoholem se u nich zvyšuje.
Platí ono známé „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, a to nejen v pozitivním, ale také negativním smyslu slova.
Pokud tedy umožňujeme dětem se v mládí opíjet, případně se na jejich opíjení přímo podílíme, což je snad ještě horší, zaděláváme jim na jejich budoucí problémy s alkoholem, jeho nadměrnou spotřebu, alkoholismus a to se všemi zdravotními a společenskými důsledky, které to přináší.
Platí to nejen pro pivo, u dalších druhů alkoholu je to úplně stejné.
Pivo není limonáda
- Téměř 40% rodičů nabízí svým dětem alkohol před jejich 15. rokem.
- Přes 25% rodičů dopřeje svým dětem do 15ti let přípitek alkoholickým nápojem při rodinných oslavách.
- Stejné množství dětí popíjí pravidelně ochucená nealkoholická piva
- Téměř 20% rodičů se domnívá, že tímto chováním dětem nijak neškodí a alkohol v malém množství pro děti nepředstavuje žádné riziko.
Přitom obzvláště u menších dětí i malé množství alkoholu může způsobit lehkou otravu a zvyšuje se i riziko onemocnění jater, protože dětská játra nejsou schopna odbourávat alkohol v takové míře jako u dospělých. Hrozí také porucha vývoje mozku, poškození nově vznikajících nervových buněk, problémy s koncentrací, pozorností a pamětí.
Obsah alkoholu v nápojích
- Nealkoholické pivo obsahuje 0 – 0,5% alkoholu (v ČR je častější horní hranice, 0% alkoholu je jen okrajová záležitost).
- Radler (je to 50% výčepní pivo a 50% limonáda) obsahuje kolem 2% alkoholu.
- Výčepní pivo obsahuje kolem 4% alkoholu.
- Ležák obsahuje kolem 5% alkoholu.
- Ovocná piva patří mezi pivní speciály a zde může v případě belgických piv být obsah alkoholu i přes 15 procent. Takové pivo je pro děti velmi lákavé – má výraznou barvu a intenzivní vůni po ovoci.
- Cidry pak většinou obsahují kolem 5% alkoholu a intenzivně voní po ovoci.