Nejčastější otázky a odpovědi o alkoholu – 3/3

U koho je největší pravděpodobnost vzniku alkoholismu?

Problémy s alkoholem neznají hranice. Jdou napříč rasami, národnostmi, pohlavím. Například ve Spojených státech je téměř 14 miliónů lidí, kteří mají problémy s alkoholem nebo jsou alkoholici. Obecně platí, že více problémů s alkoholem mají muži, než ženy.

V otázce věku je nejproblematičtější skupina mezi 18 – 29 lety a nejméně problémů má věková skupina nad 65 let. U lidí, kteří začali pít brzy, tj. před 14 rokem života existuje významně větší riziko, že se u nich problémy s alkoholem objeví.

Narodit se ve střední Evropě je vzhledem k závislosti alkoholu nemalé riziko. Žijeme tady v nebezpečně „mokré“ části světa. Určitou roli může mít rodina, ve které člověk vyrůstá, modely a vzory, se kterými se setkává, pracovní prostředí, životní situace i jeho tělesná a duševní odolnost. Obecně se dá říci, že v době životních krizí a problémů je alkohol obzvlášť záludný a nebezpečný. Význam mívá i vrozená náchylnost.

Funguje protilkoholní léčba?

U mnoha lidí funguje. Ale podobně jako u jiných chronických onemocnění i zde platí, že nic neplatí všeobecně a stoprocentně. Někdo pít přestane a střízlivost si udrží. Jiní procházejí dlouhými obdobími střízlivosti s občasným relapsem.

A jsou i tací, kteří přestat pít nedokáží. Jedna věc je jistá: čím déle člověk abstinuje, tím větší má šanci, že to tak zůstane i nadále.

Dle PhDr. Csémyho a prim. MUDr. Dvořáka je větší pravděpodobnost u pacientů, kteří jsou kritičtí ke své chorobě a uvědomují si ji. Překvapivě nehraje až tak velkou roli sociální otázka (tlak rodiny ad.).

Pacient musí chtít se vyléčit, pokud jde pod nátlakem na léčbu a není vnitřně přesvědčen, že má problém a že je nemocný, pít pravděpodobně nepřestane a hrozí relaps.

Co když alkoholik nechce přestat pít?

Taková situace může být velkou výzvou. Alkoholika není možné k léčbě nutit – mimo výjimečné případy, kdy se například dopustil násilí, v případě soudem nařízené léčby nebo akutního ohrožení života. Vy ale nemusíte čekat, až padne kosa na kámen.

Mnoho odborníků doporučuje následující:

  • Přestat s „krytím“ – Rodina velmi často vymýšlí různé omluvy, aby alkoholika ochránila před dopady jeho pití. Je důležité s tím co nejdříve přestat, aby si alkoholik uvědomil a procítil dopady svého pití.
  • Svůj zásah si načasujte – Nejlepší je s alkoholikem promluvit krátce poté, co se objevily první problémy- například vážná rodinná hádka nebo dopravní nehoda. Zvolte dobu, kdy je střízlivý, oba jste klidní a máte možnost hovořit v soukromí.
  • Buďte konkrétní – Vyjádřete své obavy týkající se pití vašeho blízkého. Nebojte se použít příklady, na kterých ukážete, jak je jeho pití problematické, včetně posledního problému.
  • Hovořte o důsledcích – Vysvětlete mu, co se stane, když bude dál pít a nevyhledá pomoc. Smyslem není jej trestat, ale ochránit sebe sama. To, co v danou chvíli řeknete, může začínat u odmítnutí účasti na společenských aktivitách, kde se podává alkohol a končit odstěhováním se ze společné domácnosti. V žádném případě nemluvte o ničem, co skutečně nejste ochotni splnit.
  • Sami vyhledejte pomoc – Předem si zajistěte informace o možnostech léčby ve vašem regionu. Pokud bude alkoholik ochoten spolupracovat, můžete získané informace okamžitě využít a dohodnout schůzku s poradcem. Můžete nabídnout, že se spolu s tím, koho se problém týká zúčastníte první schůzky Anonymních alkoholiků, nebo že specialistu navštívíte spolu.
  • Přizvěte si na pomoc kamaráda – Pokud alkoholik pomoc odmítá, požádejte přítele, aby s ním promluvil (tak jak je uvedeno výše). Přítel, kterému se podařilo stejný problém překonat může být velmi přesvědčivý. Pomoci ale může kdokoli, kdo má opravdový zájem a umí nesoudit a neukazovat prstem. Aby se alkoholik nakonec odhodlal vyhledat pomoc, je většinou třeba, aby s ním promluvil více než jeden člověk a více než jednou.
  • V mnohosti je síla – S pomocí profesionálů se často rodiny alkoholiků a jejich přátelé spojují a čelí tomuto problému jako skupina. Tento přístup lze ale doporučit pouze za asistence profesionála, který má se skupinovou prací a s tímto přístupem zkušenosti.
  • Hledejte podporu – Je důležité mít na paměti, že nejste sami. V české republice zatím skupiny pro rodinné příslušníky závislých fungují buďto ojediněle, nebo vůbec. Nicméně je nejlepší obrátit se na odborníka ve vašem regionu a informace si vyžádat přímo tam.

Jak poznat, že má někdo problém s alkoholem?

Jsou určitá specifika, která ukazují, že má někdo problém s pitím. Následující otázky vám mohou pomoci zjistit, zda vy, nebo někdo z vašich blízkých máte problém s pitím alkoholu:

  • Měli jste někdy pocit, že byste měli své pití omezit, či s ním přestat úplně?
  • Cítili jste se někdy zahanbeni tím, že vás někdo kritizoval za vaše pití?
  • Cítili jste se kvůli pití někdy provinile?
  • Dali jste si někdy po ránu drink abyste překonali kocovinu či abyste se uvolnili?

Jedna kladná odpověď je signálem, že je možné, že máte nějaký problém s alkoholem. Více než jedna kladná odpověď značí, že problém zde s velkou pravděpodobností opravdu je. Pokud máte pocit, že vy, nebo někdo vám blízký, problém s alkoholem má, je důležité co nejdříve vyhledat lékaře nebo jiného odborníka. Ten vám pomůže zjistit, zda opravdu máte problém, popřípadě naplánovat kroky k jeho zvládnutí.

Obecně platí, že má problém s alkoholem ten, kdo opakovaně pociťuje touhu po jeho přijímání. Jedinec si uvědomuje, že má puzení přijímat alkohol, což se běžně projevuje během pokusů zastavit nebo kontrolovat pití.

Jak sám poznám, že mám sám problém s alkoholem?

Pokud si odpovíte ANO na některé z těchto otázek, tento problém se vás týká.

  • Když se opijete, míváte výpadky paměti.
  • Pijete tajně.
  • Často na alkohol myslíte.
  • Své pití zdůvodňujete racionálními výmluvami.
  • Když se opijete, máte agresivní sklony.
  • Po vystřízlivění máte pocity viny.
  • Pijete i ráno (případně přes den).
  • Vaši kamarádi vám říkají, že pijete příliš.
  • Máte problémy s mezilidskými vztahy.
  • Trvá vám déle a déle, než se vám podaří opít.

Všechny díly