Nelegální pálení alkoholu v Česku

Odhaduje se, že v Česku se ročně přibližně jedna desetina destilátů vypálí načerno, alespoň podle odhadu celní správy. Nelegální výroba lihu je závažným protispolečenským jednáním, které je řešené ve správním řízení. Obecně ale platí, že mu žádná sankce nezabrání.

Výroba pálenky patří k tradičním způsobům, jak zužitkovat úrodu švestek, jablek, hrušek nebo meruněk. Je ceněnou komoditou a její koštování je námětem dlouhých debat. Výhoda domácí pálenky je ve srovnání s tou kupovanou jasná – v první řadě si ohlídáme její složení a chuť, která by měla být jasně cítit po použitém ovoci a líh nesmí být nepříjemně dominantní.

Nelegální pálení alkoholu

Desetina destilátů vzniká podle celníků načerno. Stát tak přichází o statisíce korun. Bojovat proti nelegálnímu pálení je však složité, celorepublikově se podaří odhalit jen cca desítka případů ročně. Výrobci lihovin se navíc obávají, že kvůli špatné ekonomické situaci výroba nezdaněného alkoholu ještě vzroste. V řadě rodin se předává umění pálení v domácích podmínkách z generace na generaci, ovšem česká legislativa pro tuto tradici pochopení nemá.

Tento problém se týká zejména Moravy, kde se nejčastěji takto pálí slivovice. Černá výroba slivovice je nejvíce rozšířená na Zlínsku. Situace není tak špatná jako před více než deseti lety, kdy byl podíl nelegální výroby až 25 procent. To však bylo dáno působením lihového bosse Radka Březiny, jenž je od roku 2012 za mřížemi. S ohledem na rostoucí inflaci a spotřebitelské ekonomické ochlazení se dá očekávat, že lidé budou stále častěji hledat cestu, jak sehnat nezdaněný alkohol, nebo jak ho bez daně vyrobit.

Správně by lidé měli za výrobu slivovice platit v pěstitelských pálenicích, jichž je v České republice kolem 150. Z toho více než 90 ve Zlínském kraji. Někteří lidé ale nebudou v oficiální pálenici pálit nikdy, protože doma to mají prostě levnější. Do pálenice dorazí zejména ti zákonů dbalí a ti, kterým jde o kvalitu samotného destilátu. Odhaduje se, že se v Česku v pěstitelských pálenicích ročně vyrobí kolem tří milionů litrů stoprocentního lihu, tedy zhruba šesti milionů litrů 50% destilátů. Podle odhadů se však to samé množství vypálí načerno v nelegálních pálenicích.

Na Valašsku se s nadsázkou říká, že na vesnici není domácí pálenice jenom v kostele. Tak divoké to není, ovšem hodně lidí má s nelegálním pálením alespoň nepřímou zkušenost. Když si někdo doma vypálí sto litrů kvasu pro vlastní potřebu, tak se nad tím ještě dají zavřít oči, ale dávají se dohromady skupiny lidí, které takto slivovici vyrábějí průmyslově, ve velkém množství. Černé pálení vadí oficiálním výrobcům lihovin, kteří daně platit musejí. Tento folklor přerůstá v organizované nelegální podnikání.

Boj s větrnými mlýny

Vlastnit destilační zařízení je v Česku legální zhruba deset let, nezákonná je výroba na něm bez povolení k daňovému skladu. Výrobci destilačních zařízení jsou povinni prodeje oznamovat ministerstvu zemědělství a celnímu úřadu. Importy destilačních zařízení ze třetích zemí rovněž kontrolují celní orgány.

Nelegální pálení tedy bude nejspíš v kraji tak dlouho, dokud bude z čeho vyrábět slivovice. Není v silách žádného správce daně zcela zamezit provozu černých pálenic. Jednou z možností, jak zvýšit úspěšnost, je aktivní spolupráce veřejnosti s celky. Na internetových stránkách Celní správy České republiky je formulář, kam lidé můžou psát informace o nelegálním pálení. Touto cestou se celníci dozvídají o většině černých pálenic, proti nimž pak zakročí.

Státu je pochopitelně trnem v oku fakt, že domácím pálením přichází při daňovém úniku o nemalé příjmy. Nejde o žádné zanedbatelné částky, mluvíme zde o stovkách milionů ročně. To, že nelegální pálenice existují, je všeobecně známý fakt, v některých oblastech nelegální produkce dokonce převyšuje tu oficiální.

Problém je ale v tom, že postih není tak jednoduchý. První zádrhel je, že samotné vlastnictví destilační kolony postihnutelné není. Zároveň nemohou kontroloři celní správy k nikomu přijít a začít pátrat po nelegálním alkoholu, a to ani na případné udání. Častěji tak k odhalení dojde v podstatě náhodou při odkrytí jiného druhu nelegální činnosti.

Pokuty jsou v případě odhalení velmi vysoké – mohou se vyšplhat až na 10 milionů korun. Ještě výrazně přísněji je pak postihován případný prodej alkoholu, při němž jde o trestný čin krácení daně a pachateli hrozí odnětí svobody v délce závislé na výši daňového úniku. Posuzováno může být navíc i zdravotní riziko, které může v domácích podmínkách vypálený alkohol představovat. Nelegální výrobu a distribuci alkoholu kontroluje Celní správa ČR. Kromě vysoké pokuty zabaví nejen samotný produkt, ale i výrobní zařízení. 

Pálení v domácích podmínkách je však protizákonné, a to v jakémkoli množství. Jedinou legální cestou je výroba destilátu v certifikovaných pálenicích. Doma sestavené zařízení je v první řadě nebezpečné – hrozí nebezpečí výbuchu. Při nesprávně prováděném vypalování také může docházet k uvolňování velkého množství jedovatého metylalkoholu.

Jak na legální domácí pálenku

  1. Jedinou legální cestu k domácímu alkoholu představuje certifikovaná pálenice. Domácí zařízení a vypalování v nich je zakázáno.
  2. Cena v pěstitelských pálenicích je oproti alkoholu v obchodech nižší, neboť se na ně vztahuje poloviční spotřební daň.
  3. Je povoleno nechat vypálit jen vlastní ovoce, a to výhradně pro svoji spotřebu. Omezeno je také množství, které je možné nechat připravit. Při nedodržení nastavených podmínek hrozí tučné pokuty.

Úroda ovoce určená k destilaci, by měla vždy mířit jen do oficiální pálenice mající certifikaci Ministerstva zemědělství ČR. Po celé republice se jich nachází více než 600. Pěstitelské pálenice jsou určeny výhradně soukromým osobám, podnikatelé a firmy musí alkohol pálit v lihovarech.

Cena se v jednotlivých pálenicích liší, ale pohybuje se kolem 200 korun za litr 50% pálenky. Kdo chce pálenku silnější, musí si připlatit, ale rozdíly jsou jen minimální. Výrazně nižší cena než u alkoholu z obchodní sítě je dána faktem, že pěstitelské pálenice platí díky výjimce poloviční spotřební daň ve srovnání s průmyslovými výrobci alkoholu.

V konečné ceně je již započtena spotřební daň ve výši 162 korun za litr stoprocentního alkoholu, kterou pálenice poté odvede státu. Na ceně se promítá také to, v jakém stavu spotřebitel ovoce dodá. Jedna z variant je, že přiveze čerstvé ovoce a jeho celkové zpracování přenechá pálenici.

Častěji však zákaznicí dorazí s již připraveným kvasem, který se zde nechá vypálit a stočit do lahví. V takovém případě mohou lépe ovlivnit přesné složení finálního produktu. Pro pálenici je tento postup pochopitelně méně pracný a nákladný, a tudíž levnější.

I pěstitelské pálení má svá specifická pravidla a omezení. Zájemce o vypálení smí využívat jen vlastní ovoce. Vlastnictví zahrady nebo sadu je třeba doložit výpisem z katastru, případně jiným dokladem, na jehož základě je pozemek využíván. Za předpokladu, že byste své suroviny chtěli nechat v pálenici smísit s někým jiným, musí obě strany podepsat souhlasné prohlášení.

Připravený zákvas je zakázáno doslazovat, aby se dosáhlo vyšší výtěžnosti. Veškerý vypálený alkohol je určen výhradně pro vlastní spotřebu a není přípustné ho dále prodávat. Je také zakázáno ho skladovat v prostorách, ve kterých se prodávají další lihoviny určené pro přímou spotřebu.

Nelegální výroba alkoholu a Trestní zákoník 40/2009 Sb.

Na nelegální výrobu alkoholu pamatuje také Trestní zákoník a zejména na jeho nedovolenou výrobu § 283, s tím související neoprávněné podnikání § 251 a Krácení daně dle § 240.

§ 283Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy

(1) Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) jako člen organizované skupiny,

b) ač byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,

c) ve značném rozsahu, nebo

d) ve větším rozsahu vůči dítěti nebo v množství větším než malém vůči dítěti mladšímu patnácti let.

(3) Odnětím svobody na osm až dvanáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví,

b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,

c) spáchá-li takový čin ve velkém rozsahu, nebo

d) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu vůči dítěti mladšímu patnácti let.

(4) Odnětím svobody na deset až osmnáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt,

b) spáchá-li takový čin v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, nebo

c) spáchá-li takový čin ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

(5) Příprava je trestná.

§ 251Neoprávněné podnikání

(1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu, nebo

b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo

b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

§ 240 Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby

(1) Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na úrazové pojištění, pojistné na zdravotní pojištění, poplatek nebo jinou podobnou povinnou platbu anebo vyláká výhodu na některé z těchto povinných plateb, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami,

b) poruší-li k usnadnění takového činu úřední uzávěru, nebo

c) spáchá-li takový čin ve značném rozsahu.

(3) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve velkém rozsahu, nebo

b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 2 písm. c) ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

(4) Příprava je trestná.

Závěr

Od Metanolové aféry už uplynul nějaký ten pátek a tak ostražitost mezi obyvatelstvem už částečně pominula. Faktem je v Česku pochází každý desátý panák z nelegálního pálení. Je tak jen otázkou času, kdy při černém pálení dojde k lidské chybě, která bude stát životy, či zrak, v tom lepším případě.

Pokud se chcete vyhnout všem možným komplikacím, které mohou nastat, konzumujte alkohol pouze z oficiálních zdrojů, kontrolujte kolky a vyhněte se pochybným podnikům.