Od jedné sklenky po práci ke vzniku závislosti na alkoholu
Sklenka vína, nebo něčeho tvrdšího po práci patří ke každodenním rituálům mnohých žen. Zlepšuje jim náladu, uvolňuje napětí a někdy dodává na optimismu. Navíc i výborně chutná a podle lékařů má i řadu zdravotních výhod. Ne vždy ale tomu tak ve skutečnosti je. Pokud se z celé záležitosti stane pravidelná záležitost, může ublížit i malé množství alkoholu.
Jak vzniká závislost na alkohol
Po čase zjistíte, že už se nejedná jen o jednu sklenku sklenku, ale třeba už o dvě, poté vás napadne, že se ta láhev dá i dopít, aby se do druhého dne třeba náhodou nezkazila a za čas už vám při návratu domů z práce bude cinkat v tašce hned několik lahví…
Některé ženy mají po náročném pracovním dni rády, když si mohou doma otevřít láhev vína. Všechny starosti tak rázem odcházejí pryč. Proto po ní začnou sahat i v okamžicích, kdy se třeba pohádají s partnerem či řeší nějaké rodinné záležitosti. Alkohol se tak pro ně začal stávat vyzkoušeným lékem na všechny strasti a stavy smutku.
Pokud to trvá déle, může se vám stát, že se jednoho dne ráno probudíte silnou nevolností, třesem rukou a pocením. V domnění, že jde o virózu, nebo nějaké nachlazení se rozhodnete ten den nechodit do práce a zůstat doma a pro jistotu vynecháte i další společenské aktivity.
Jenže třes a návaly horka budou pokračovat i v dalších dnech a k tomu se přidají pocity deprese. Řešíte to jak jinak skleničkou alkoholu. Po něm jako mávnutím proutku odezní smutek i zdravotní potíže.
Tyto takzvané virózy se vám ale budou neustále vracet a tak se rozhodnete zajít k praktickému lékaři. Po vyšetření se od lékaře dovíte šokující diagnózu – závislost na alkoholu. To, co se jevilo jako viróza, byly tzv. abstinenční příznaky, které se objevovaly vždy, když jste z nějakého důvodu nedoplnila „svou hladinku“ a vystřízlivěla.
Takto nenápadně může začít závislost na alkoholu. V takovém případě je nejlepší svojí závislost řešit a začít ihned s léčbou, třeba v denním psychoterapeutickém sanatoriu, kam lze jen docházet a kde můžete absolvovat takzvanou stacionární léčbu. Intenzivní psychoterapeutický program v délce několika týdnů. Jedinou podmínkou k léčbě je vaše vlastní motivace a vůle abstinovat.
Jak léčba probíhá
V dnešní době, kdy si většina lidí nemůže dovolit dlouhou absenci v zaměstnání, se několik týdnů léčby jeví jako únosná doba. Další výhodu vnímají pacienti to, tom, že už během léčby mohou postupně řešit vše, co kvůli pití odkládali.
Denní program léčby končí krátce po obědě a tak zbývá čas vyřídit si různé lékařské prohlídky, úřady či pracovní záležitosti.
V bezpečném prostředí, s podporou terapeutů a skupiny zde klienti zažívají přijetí, otevřenost, důvěru a respekt. Díky tomu se mění jejich vlastní sebepojetí. Tyto osobnostní proměny se přirozeně promítají i do vztahů s nejbližšími lidmi doma, ve vztazích s přáteli či s kolegy v zaměstnání.
Klienti mohou už během léčby, kdy se vracejí každý den domů, zažívat tyto změny přímo ve svém domácím prostředí. Učí se komunikovat způsobem, který není zraňující pro ně, ani pro jejich okolí. Často se stává, že místo konfliktů s partnerem klient doma zažívá konstruktivní rozhovory, které následně vedou k vyřešení roky se táhnoucích problémů či sporů.
Kromě určitého řádu, pravidel a hranic – veličin, které v léčbě závislostí hrají významné role, si zde každý buduje nové sebepojetí. Zde se stávají lidmi, kteří mají život ve svých rukou. Lidmi, kteří své problémy umí řešit zdravějšími způsoby, než jen alkoholem.
Symptomy závislosti na alkoholu
Jak poznáte, že se velmi záhy z vašeho popíjení vínka může stát problém? Podívejte se na signály, před kterými byste se měly mít na pozoru.
1. Alkohol se stává vaším pánem
Znáte ten pocit, kdy se nemůžete dočkat, až konečně přijdete z práce domů a dáte si svou oblíbenou sklenku vína? Pak vězte, že nejde o chuť jako takovou, ale o uspokojení závislosti. Něco v tom duchu, „jen co se napiju, bude lépe”. Jenže lépe je opravdu jen chvilku a další den se vše bude opakovat.
2. Když si dáte sklenku vína, i když to medikace zakazuje
U mnohých léků je doslova varování před jejich užíváním ve spojením s alkoholem. Pokud ženy přestanou na tento fakt hledět, mohou si ublížit nejen po zdravotní stránce, ale také by je to mělo varovat, že je alkohol začíná pomalu, ale jistě ovládat.
3. Okolí vám začne říkat, že pijete už moc
Na problém jako takový obvykle neupozorní jen pravidelné popíjení vínka, ale především změny chování. Pravidelné popíjení alkoholu se dost často odráží i na zprvu nepatrných změnách osobnosti, které ale těm nejbližším obvykle neuniknou.
4. Pijete, abyste zapomněla na problémy
Jakákoli látka ovlivňující naši mysl, tedy i kofein či alkohol, může změnit naše vnímání reality. Těžko si pak dokážeme uvědomit, jak moc velký je náš problém, jak moc špatné věci se kolem nás dějí. I alkohol tedy dost často funguje jako berlička, která nám pomáhá rádoby zvládat problémy tím, že snižuje jejich závažnost.
Pokud jedinec sahá přesně z těchto důvodů po sklence, pak to může mít mnohem závažnější důsledky, než když pije alkohol ve společnosti pro větší zábavu.
5. Izolujete se od společnosti přátel
Jakmile se začíná stávat z alkoholu problém, nemocní lidé se začnou vyhýbat všem, kteří jim dají nějakým způsobem najevo, že pijí moc. Raději se buď zcela izolují od společnosti, anebo začnou vyhledávat jedince se stejnými problémy. Ani jedno však nevěstí nic dobrého.