Oktoberfest 4/6 – Jak si ho užít

V dnešním článku se podíváme jak se na Oktoberfest prakticky připravit a co od něj čekat a jak to tam vlastně vše prakticky chodí.

Tradiční bavorské pivovary vám otevřou své dveře a nabídnou hned několik druhů německého piva. Míst v pivních stanech, kde se festival odehrává, je ale pouze omezený počet, a tak si své místečko musí návštěvníci dlouho dopředu rezervovat, pokud si chtějí patřičně vychutnat festival lidové atmosféry, kde pivo teče proudem.

Doprava

Mnichov je od Prahy vzdálen zhruba 400 km, ideální se tedy jeví silniční spojení. Ať už osobním autem, nebo hromadně autobusem. Letecké spojení nedává smysl, a vlakové v porovnání s autobusem také ne.

Nejbližší cesta na Oktoberfest je z Hackerbrücke, kde autobusy přímo staví. Pak už stačí ujít zhruba 900 metrů pěšky až na Theresienwiesse, a jste přímo ve středu festivalového dění, kde už můžete pivem uhasit svou žízeň. 

Praktické informace

Oktoberfest se otevírá ve 12:00 h zahajovacím ceremoniálem. Brány uzavírá ve 23:30 hodin. Oktoberfest můžete navštívit od pondělí do pátku od 10:00 do 23:00 h (poslední pivo se točí ve 22:30 h), o víkendu se otevírá již od 9:00 hodin. Do vyhlášených pivních stanů je potřeba si rezervovat místo předem, což lze učinit online.

Ušetřete si čas hledáním trasy a rovnou si stáhněte do telefonu festivalovou mapu areálu, Nehrozí vám tak, že byste cestou na pivním festivalu zabloudili. Organizátoři Oktoberfestu se každý rok maximálně zaměřují na bezpečnost. Počítejte s kontrolami při vstupu, včetně prohlídky zavazadel, podobně jako je tomu například na letišti.

Jak si Oktoberfest pořádně užít

Oktoberfest, neboli Wiesn, je bezesporu největší atrakcí, kterou Mnichov nabízí. Může se zúčastnit každý, není tedy jen pouze pro pivní skauty, nebo notorické alkoholiky. Stačí, pokud k pivu nemáte odpor, nevadí vám vysoká koncentrace lidí Ideální dobou pro příchod na Oktoberfest je poledne. Theresienwiese, kde se slavnost koná, se nachází blízko centra města, a z vestibulu stejnojmenné stanice metra vás dav lidí zavede přímo do areálu. První, co po levé ruce uvidíte, bude obrovský lunapark. Všechny atrakce si dobře prohlédněte a pokud už odpoledne dojdete k závěru, že byste na některé z nich neměli chodit, dobře si to pamatujte. Bude se vám to později hodit.

Co naopak nesmíte vynechat, jsou typické bavorské klobásky v dlouhých houskách, jejichž vůni ucítíte od prvního kroku. A jsme u dalšího důležitého pravidla. Nezapomínejte konzumovat dostatek jídla během celého odpoledne a večera. Klobás a buřtů sníte nepočítaně, ale to je jen na chuť. Asi největší pochoutkou ve většině stanů je kachna, případně „Hendl“, půlka kuřete. Ve stanu Ochsenbraterei opékají celé dobytče a menší stan Fischer-Vroni je vyhrazen rybím specialitám. Právě zde si můžete objednat grilovanou rybu Steckerlfisch. Po všech gurmánských radostech tak akorát návštěvník dojde do té části areálu, která je vyhrazena pivním stanům. Je jich čtrnáct a každý je jiný. Největší jsou Hofbräu Festhalle nebo Schottenhamel, ve kterém mnichovský starosta celý Oktoberfest zahajuje. Tyto stany pojmou přes 10 tisíc hostů. Někteří návštěvníci ovšem dávají přednost „komornějším“ stanům pro dva, tři tisíce lidí, jako Hippodrom nebo Käfer’s Wiesnschänke. Hlavním kritériem je samozřejmě pivo, bez výjimky z místních pivovarů jako Löwenbräu, Augustiner či Paulaner.

Důležitá je rovněž hudba. Převládá dechovka a osvědčené hitovky v aranžmá Ein Kessel Buntes. Výběru stanu předchází drobný problém, který je navíc nutné řešit se značným předstihem. Rezervace přináší určité komplikace. Musíte se pevně rozhodnout nejlépe několik měsíců předem. Rezervace se přijímají jen na některé dny a vždy jen na určité procento kapacity. Přidělení místa bývá podmíněno konzumací, většinou bývají požadována dvě piva a jídlo na osobu. Specialitou je rovněž objednávání hostů na dvě směny. První várka pivařů přichází v poledne a v podvečer ji vystřídá druhá, která již konzumuje do zavírací hodiny. Přijdete-li bez rezervace v odpoledních hodinách ve skupince čtyř, pěti lidí, očekáváte, že ve stanech s více než stotisícovou kapacitou si prostě někde sednete. Nakonec vás pravděpodobně čeká poměrně zajímavé dobrodružství, v lepším případě zakončené vítězstvím – v podobě zastrčeného místečka v koutku.

Jakmile návštěvník vybojuje sezení, stává se zajímavým i pro obsluhu. Číšnice se dostaví vzápětí. Objednává se zásadně u stolu, žádné fronty u výčepů se tedy nekonají. Obsluha bývá vcelku rychlá a rázná, žádné velké zdvořilosti. Teprve zde poznáte praktický význam tupláků, litrových sklenic na pivo. S postupujícím časem se hosté jeden po druhém staví na lavice a pohupují se v rytmu hudby. Na povel “Oans, zwoa, drei, gsuffa“ všichni pozvednou tupláky k přípitku a pokračuje se dál. Až do jedenácté večer, to většina stanů na Oktoberfestu zavírá své brány. Pod heslem zítra je také den zdecimovaní hosté disciplinovaně odchází.

Dalším příjemným překvapením je, že tisíce konzumentů silného bavorského piva se neuchylují k žádným projevům agrese. I čistota v sálech, a to včetně toalet je opět v mezích možností. Cestou k východu si určitě vyzkoušíte nějaké atrakce v lunaparku. Nejoblíbenější ze všech je Teufelsrad – na dřevěnou kruhovou plochu si sedne několik soutěžících. Plošina se začne otáčet a nešťastnící začínají odstředivou silou postupně odpadávat. To vše za nadšeného pokřiku publika. Z Theresienwiese odjíždíte před půlnocí, proto můžete využít kvalitního mnichovského systému hromadné dopravy. Sehnat taxi může být v tuto hodinu problém.

Ubytování

Pokud jedete na Oktoberfest autem, to nejlepší co můžete udělat je ho zaparkovat před hotelem a použít zase až při zpáteční cestě.

V průběhu Oktoberfestu také ceny ubytování v Mnichově rostou až do nesmyslných výšek a hotely v přepočtu za 60.000 Kč za noc nejsou žádnou výjimkou.

Pokud tedy řešíte ubytování, je to potřeba učinit v předstihu několika měsíců, co nejdříve po rezervaci místa ve stanech. Jako vhodný cestovatelský tip je volit ubytování na trase příměstských vlaků S-bahn, což vám zajistí přijatelnou cenu ubytování v okolí Mnichova a zároveň rychlou dopravu do centra festivalového dění.

Všechny díly