Oktoberfest 5/6 – Jaký zvolit outfit

V dnešním článku se zaměříme na to, jak se na Oktoberfest vhodně obléci, jaký zvolit styl a kde se dá ten správný outfit zakoupit. Podíváme se, zda se držet tradic, zda zvolit tradiční či moderní pojetí a také na co nezapomenout.

Historie

Bavorský kroj se dá také nazývat alpský kroj, protože ve velmi podobné podobě se nosí v Rakousku, Bavorsku (jižní část Německa) i Jižním Tyrolsku. V celé této alpské oblasti byl odjakživa bavorský kroj nošen jako pracovní oděv pro každodenní nošení. Teprve v posledních přibližně 50 letech se nosí tento tradiční kroj spíše ke slavnostnějším příležitostem. Německy se lidový kroj řekne Tracht.

Bavorský národní kroj je po staletí spojován s vlastenectvím, národní hrdostí a po desetiletích nezájmu se opět stává velmi populární u všech generací včetně mládeže.

Bavorský kroj lidový byl ještě před 150 lety považován za obyčejný venkovský oděv, kterým se lišili lidé z venkova od těch z města. Teprve když císař Franz Josef chtěl ukázat svou náklonnost lidu, nechal si ušít Lederhose – kožené kalhoty – a při svých pobytech v Solné komoře a loveckých výpravách je vždy nosil. To bylo jedno přelomové období. Druhý přelom v bavorském lidovém kroji nastal v době rozkvětu bavorské slavnosti Oktoberfest. V posledních desetiletích se na této největší evropské lidové slavnosti začaly více a více nosit lidové kroje a nyní už je Oktoberfest plný lidových krojů.

Pánský kroj

Bavorský kroj mužský – to jsou především bavorské kožené kalhoty, tzv. Lederhose, které bývají vyrobeny většinou z kůže jelena, která je po zpracování měkká, příjemná na omak a má výbornou vlastnost, že roste s majitelem. Tedy když během života člověk přibírá na objemu, bavorské kožené kalhoty mu stále padnou. Nejhrdější jsou pánové z Bavorska tehdy, když si sami ulovili jelena na kůži pro své kožené bavorské kalhoty.

Bavorské kožené kalhoty mají typické kšandy spojené na prsou páskem, na kterém jsou často vyšité ornamenty, někdy i celý obrázek. Stejně tak bývají výšivky na celých kožených kalhotách, zvláště vepředu a z boku. V salzburské oblasti se například používá zelená nit, typická pro tuto rakouskou oblast. Velmi často se ale k výšivkám na kožené kalhoty používají v Bavorsku bílá vlákna vyrobená z pavích per, nařezaná z jejich středu. Toto řemeslo je už celkem raritní, takže pěkně vyšité Lederhose jsou také přiměřeně drahé. Kožené kalhoty (Lederhose) bývají většinou krátké, ale můžou býti i dlouhé. Často se ke také nosí pletené podkolenky.

Velmi častou částí bavorského kroje je košile s typickým károvaným vzorem. Ten může být červeno-bílý nebo zeleno-bílý, popř. modro-bílý.

Další tradiční součástí pánského bavorského kroje je sako, nazývané Janker. Odlišuje se od běžného saka na první pohled límcem, který je mírně zvednutý a nemá na prsou založení jako běžné společenské sako. Typické barvy bývají šedá, zelená, černá. Knoflíky jsou často vyrobené z jeleního paroží.

Jako doplněk je nezbytný klobouk s ozdobou na krepě.

Dámský kroj – dirndl

Bavorský ženský kroj se nazývá dirndl. Jsou to vlastně šaty nebo sukně s blůzou a halenkou s krátkými rukávy. Ženský kroj byl také pracovním oblečením. Podle krajů v Bavorsku se bavorský kroj liší v barvě i střihu. Může být v nenápadných barvách nebo výrazný jako je to například v Tyrolsku. Důvodem obliby dirndlu je jistě i to, že dává ženskému tělu vyniknout, že je krásné na pohled. Dirndl padne vlastně štíhlým i plnoštíhlým ženám a působí zároveň slavnostně. Délka sukně se pohybuje mezi půlkou lýtek a kotníky. Rovněž tak výstřih blůzky patří spíše k menším.

Na dámském kroji má zvláštní význam umístění mašle

Jejím umístěním majitelka signalizuje následující:

  • mašle uvázaná vlevo signalizuje, že je svobodná/nezadaná
  • mašle uvázaná vpravo signalizuje, že je provdaná/zadaná
  • mašle uvázaná vzadu uprostřed signalizuje, že je ovdovělá
  • mašle uvázaná vpředu uprostřed signalizuje, že je panna

Nová doba

Němci kritizují zahraniční návštěvnice Oktoberfestu kvůli velkým výstřihům a krátkým sukním, takové oblečení nemá podle nich s tradičním krojem nic společného.

Němci si stěžují na turistky, které se během Oktoberfestu oblékají do nevkusných verzí tradičních bavorských krojů. Lidové oslavy se tak namísto festivalu piva proměňují v přehlídku spoře oděných žen. Ženy se na Oktoberfestu oblékají jako do porna, stěžují si Němci na dekolty

„Oblečení, které si kvůli Oktoberfestu dívky pořizují, nemá s tradičním dirndlem zpravidla nic společného. Šaty z levných a nekvalitních materiálů jsou často spíš kostýmem vhodným tak do pornofilmu,“ stěžují si především starší obyvatelé Mnichova.

Počet lidí, kteří při příležitosti Oktoberfestu oblečou tradiční bavorský kroj, v posledních letech vzrostl. A většina z nich, jak uvádí bavorští podnikatelé, dává přednost odhalenější verzi.

„Dirndl je přece velmi krásný, ale šaty, které vidíte v těchto dnech kolem sebe, jsou naprosto šílené. Snad si Australané oblečení v tradičních krojích nemyslí, že jsou Bavoři. To je stejné, jako kdybych se já kolem prošel polonahý a tvrdil, že jsem Australan,“ postěžoval si sedmdesátiletý Franz Thalhammer, bývalý vedoucí lidové kapely Georgenstoana Baierbrunn z Mnichova.

Oktoberfest je pro mladou generaci především možností, jak se blýsknout na sociálních sítích. Nevkusné kostýmy turistů řeší Němci i na sociálních sítích. „Z Oktoberfestu, kde se cizinci oblékají jako Bavoři a pijí předražené pivo ve stanech, je mi na zvracení,“ komentuje na Twitteru jistý Rick Svartz.

Najdou se i zastánci vyzývavě oblečených žen, kteří si je na Oktoberfestu pochvalují. „Pokud nedokážete ocenit krásu ženského těla, obzvláště pak sebevědomou ženu, která se takto oblékne, pak do Mnichova nejezděte. Pokud jde o mě, já to miluju,“ uvedl Tony Caravan z americké Pensylvánie.

Závěr

Pokud nechcete šplápnout vedle a trváte na originálním kostýmu, můžete ho zakoupit na oficiálním festivalovém eshopu. Je to tam dost předražené, ale zato originální. Podobné oděvy však prodává většina německých eshopů s módou a samozřejmě ho můžete zakoupit přímo v Mnichově v obchodních domech a kamenných prodejnách.

V případě že na to máte figuru a nechcete se držet konvencí, můžete zakoupit i modernější verzi bavorského kroje, v takovém případě si ale nezapomeňte vzít kalhotky, je to bezpodmínečně nutné, i pokud je třeba normálně příliš nenosíte. Berete ohledy na obyvatele Mnichova a jejich zdraví, z nichž někteří nedají na tradice dopustit a moderním verzím bavorského kostýmu příliš nefandí. Takový kostým pak seženete v běžném eshopu, nebo sexshopu. Volba je jen na vás. A musím uznat, že modernější forma kroje má něco do sebe.

Všechny díly