Oktoberfest 3/6 – Festivalové pivo

V dnešním díle našeho seriálu o Oktoberfestu se podíváme na to hlavní, co dělá tento festival největším pivním festivalem na světě, tedy pivo.

Oktoberfestbier

Pokud si myslíte, že na Oktoberfestu máte extra velký výběr piv, tak to jste na omylu. Výběr zde není o nic větší než ve větší pivnici, nebo výčepu. On k tomu také není žádný důvod. Celou akci organizuje šestice velkých bavorských pivovarů společně s městem Mnichov.

Pořadatelé tak nemají zájem na tom, aby se na jejich akci konzumovalo cokoliv jiného, než jsou jejich piva. Každý pivovar tak dodá na akci jeden druh piva.

Pravidla Oktoberfestu vyžadují, aby piva měla minimálně 13,5°. Jedná se zejména o ležáky, ale také marzeny. Šestice tradičních mnichovských pivovarů na tuto akci uvaří speciální piva, která se nazývají Oktoberfestbier.

Piva Oktoberfestu – Oktoberfestbier

  • Augustiner 13° Oktoberfestbier 
  • Paulaner 13° Oktoberfest Bier  
  • Löwenbräu 13° Oktoberfestbier  
  • Hofbräu 13° Oktoberfestbier 
  • Spaten 13° Oktoberfestbier 
  • Hacker-Pschorr 13° Oktoberfest Märzen

Místní tuplák, tedy máz

Jak už bylo uvedeno výše, celou akci organizují mnichovské pivovary a tak není překvapením, že se jedná téměř o monopol.

Na místě není možné zakoupit ani malé pivo, ani velké pivo, ale musíte si koupit jako minimální množství místní tuplák, tedy více než 1 litr piva, který zde nazývají máz. Také ceny jednotlivých druhů piv se liší pouze v desetinkách euro centů a máz piva stojí kolem 12 euro, tedy více než 300 Kč a každoročně se cena zvyšuje.

Přepočet množství piva:

  • České velké pivo -0,5 litru
  • Český tuplák – 1 litr
  • Bavorský máz – 1,069 litru

Ceny si stanovují majitelé stanů sami, nicméně město Mnichov coby pořadatel akce dohlíží na to, aby se příliš neodchylovaly od cen v mnichovských restauracích.

Pokud byste chtěli během jednoho dne festivalu ochutnat na místě všechny druhy piv, znamenalo by to pro vás celých 6 mázů, tedy téměř 13 velkých piv a to je množství, se kterým si většina netrénovaných lidí bez následků neporadí.

Během dvou týdnů trvání festivalu se spotřebuje 30 % roční produkce bavorských pivovarů – tedy přes 8 milionů litrů piva. Na celé akci se pivo čepuje na více než 140ti místech.

Pokud se festivalu neúčastníte a rádi byste přesto ochutnali, piva s označením Oktoberfestbier je možné zakoupit i v láhvích ve specializovaných prodejnách a některých pivních eshopech.

Odkazy na webové stránky pivovarů

Augusriner-Braeu

Paulaner

Lowenbrau

Hofbrau

Spaten

Hacker-Pschorr

Všechny díly