Otestujete si sami váš vztah k alkoholu

Spotřeba alkoholu stále plíživě pomalu roste.

Jedním z důvodů byla i koronavirová pandemie a s ní související častější pobyt doma a práce z domova. Oběťmi alkoholu jsou navíc čím dál tím častěji ženy.

Jak poznat, že i ve vašem případě hraničí konzumace se závislostí?

Koronavirová pandemie na dva roky změnila náš přístup k alkoholu. Nechodili jsme do restaurací, klubů a barů, pili jsme doma. V souvislosti s tímto způsobem konzumace vzrostly celosvětově škody na lidském organismu a nemoci spojené s vysokou konzumací alkoholu (zejména jaterní onemocnění) meziročně o 20%.

Velký vliv na výsledky měla práce z domova. Nekonvenční pracovní doba a menší míra kontroly vybízela k pití alkoholu už během dne. Alkohol byl také v čase izolace spolehlivým společníkem a hojně využívaným zdrojem zábavy.

Ačkoliv to vypadá, že pandemie ustoupila, návyky spojené se zvýšeným pitím alkoholu přetrvávají. Jak poznat, že se tento problém týká i vás? Zeptejte se sami sebe na následující otázky.

Otázky kterými zjistíte, jaký je váš vztah k alkoholu

Změnily se vaše návyky?

Otázka, která si žádá naprostou upřímnost. Zkuste si uvědomit, jak moc jste pili před začátkem pandemie a jak je tomu nyní. Dopřávali jste si dříve skleničku jen s přáteli nebo při výjimečných událostech a nyní pijete každý večer?

Zamyslete se nad tím, zda se dokážete vrátit ke své obvyklé, tedy dřívější konzumaci.

Přemýšlíte o alkoholu během dne?

Stává se vám často, že se přistihnete při myšlenkách na alkohol? Může to být hned ráno po probuzení nebo kdykoliv během dne, kdy se vědomě začnete upínat k myšlence zaslouženého drinku na konci pracovního dne.

Samozřejmě, že mohou nastat dny, kdy se opravdu těšíte na dobrou láhev vína nebo třeba degustaci spojenou s večeří. Pokud se z alkoholu ale stane jistá forma odměny, na kterou se těšíte častěji, než je zdrávo, může to signalizovat vážný problém.

Máte stanovené limity konzumace a dodržujete je?

Pokud jste si uvědomili přemíru konzumace alkoholu v minulosti, je to krok správným směrem. Problém ale nastává ve chvíli, kdy si stanovíte vlastní omezení, co se pití týče, která nejste schopni splnit.

Pokud používáte alkohol jako berličku a nedokážete zmenšit četnost nebo množství pití, je zapotřebí vyhledat pomoc zvenčí.

Pro praktické příklady není potřeba chodit daleko – vyrazíte s kamarády do hospody na pivo, máte předsevzetí, že si dáte za večer tři piva, protože potřebujete druhý den fungovat. A přijdete domů až nad ránem zlitý pod obraz a celý den jste k nepoužití.

Pokud se to stane občas, dá se to pochopit, pokud je to pravidle, značí to problém.

Dokážete s pitím přestat?

Zkuste si stanovit jednoduché výzvy jako například, že nebudete následující dva týdny nebo třeba měsíc vůbec pít. Kromě ozdravení organismu si vyzkoušíte nejen to, jak pevnou máte vůli, ale také to, jestli bez alkoholu dokážete normálně fungovat.

Takováto pauza navíc může restartovat vaše získané návyky a pomůže vám v odpoutání se od alkoholu.

Co si myslí přátelé a blízcí o vašem pití?

V konečném důsledku všechny změny týkající se pití, které uděláte, začnou a skončí u vás. Může být ale užitečné zeptat se svých blízkých, jestli si nevšimli změn týkajících se vás a pití alkoholu. Získáte tak nový pohled na věc, která vás trápí.

Pokud ale cítíte, že tato otázka je pro vás příliš niterní, a vlastně ani nechcete slyšet, co si blízcí o vašem pití myslí, může se jednat o varovný signál. Pokud totiž skrýváte svoji konzumaci alkoholu, může to být znamení, že jste pití posunuli na novou úroveň, a obáváte se, že by vaši přátelé a blízcí byli znepokojeni, kdyby si toho byli vědomi.

Dopřáváte si první sklenku o něco dříve?

Během pandemie při práci z domova jste mohli klidně být celý den v pyžamu a mít na stole otevřenou láhev alkoholu a průběžně udržovat hladinu alkoholu již od rána.

Většina lidí ovšem konzumuje alkohol až večer, případně pozdě odpoledne.

Jedním z prvotních náznaků bývá fakt, že si vaši večerní sklenku začnete dopřávat stále dříve. Logickým vyústěním pak bude, že budete pít déle a více.

Nakupujete více alkoholu?

Další faktor, na který je třeba dávat pozor, je zvyšující se množství kupovaného alkoholu ve stejném časovém rozmezí.

Koupíte si na víkend dvě láhve vína a za pár měsíců jsou to již dva kartony.

Zatajujete pití?

Znepokojivá známka jakékoli závislosti je její skrývání před partnerem, rodinou či kamarády.

Už jen samotný fakt, tedy tajné pití o samotě doma, ale i skrývání lahví či účtenek od alkoholu značí problém. Pokud to děláte tak už si pravděpodobně sami uvědomujete, že problém s vysokou konzumací alkoholu máte.

Další možností pak je, že nechcete poslouchat výčitky vašeho okolí, když vás na tuto skutečnost upozorňuje.

Přemýšlíte, zda máte doma dost alkoholu?

Pokud se stále častěji přistihnete, že přemýšlíte nad tím, zda máte doma dostatečné zásoby alkoholu, je to více než znepokojivé znamení.

Pokud nemáte s alkoholem žádný problém, skutečnost, že se blíží třeba víkend a vy doma žádný alkohol nemáte vás neznepokojí.

Používáte drink jako odměnu?

Když získáte pocit, že je alkohol hlavním zdrojem úlevy od stresu, je to problém. Stejně jako zdůvodnění, že si opravdu skleničku zasloužíte – ať už kvůli špatnému dni, ale klidně i dobrému, protože máte obavy ze dne dalšího atd.

Pokud někdo ospravedlňuje pití jako způsob odreagování se po práci, po náročném dni s dětmi nebo jako odměnu, a i tak popírá, že je alkoholik, protože přece všechno dál zvládá, jsou to opravdu alarmující známky toho, že se alkohol dávno stal vážným problémem.

Závěr

Existují ale i další příznaky, na které je třeba si dávat pozor. Třeba když se snadno rozčílíte nad tím, jak přátelé komentují vaše pití. Nebo sami zjistíte, že se vaše tolerance k alkoholu zvyšuje.

Případně si všimnete, že vám alkohol začíná narušovat spánek. Čím dříve si to uvědomíte a začnete řešit, o to větší šanci máte se závislosti postavit.