Proč nepít alkohol na vodě
Jsou české řeky přeplněné opilými vodáky, nebo je to jen nafouknutá mediální bublina?
Vodáci a alkohol, to je na jedné straně nerozlučná prázdninová dvojka. A na druhé straně pak také docela slušný hazard. Většina vodáků se na řece ráda napije, ale dodržují u toho také rozumnou míru? To už je mezi vodáky ryze individuální záležitost.
Pár promile alkoholu v krvi přináší euforickou náladu a hovornost. V další fázi pak ale alkohol snižuje pozornost a zhoršuje koordinaci pohybů. A to je právě důvod, proč není dobrý nápad popíjet na lodi. Při opravdu vysoké konzumaci alkoholu může dojít i na poruchy vědomí, zástavu dechu a oběhu. Následky řízení plavidla pod vlivem tak mohou být vskutku životu nebezpečné.
Někdo se během plavby osvěží dobrým drinkem, někteří se hodně opijí a hazardují, jiní si na popíjení počkají až do kempu a vodu si raději vychutnají s čistou hlavou.
Co hrozí při konzumaci alkoholu na vodě
Nebezpečí úrazu
Měli jste někdy problém se po prohýřené noci trefit například klíčem do dveří?
Promile v krvi ovlivňují koordinaci pohybů a také zpomalují obranné reflexy, a není se tedy čemu divit. Představte si to ale například při sjíždění divoké řeky. Velmi snadno může člověk spadnout do vody mezi kameny a poranit si končetiny. Kromě toho hrozí nebezpečné úrazy hlavy, páteře a míchy.
Riziko podchlazení
Alkohol nás ve vodě nezahřeje, i když teplo můžeme vlivem působení alkoholu vnímat.
Dojde-li k tonutí opilého člověka v chladné řece, je na rozdíl od střízlivého náchylnější k podchlazení, neboť alkohol roztahuje cévy. Je zde také zvýšené riziko srdeční arytmie, šok ze studené vody může mít až fatální konec.
Přecenění vlastních schopností
Podcenit řeku. To je to nejrizikovější chování, kterého se můžeme dopustit.
Stačí pár piv a panáků a člověk se hned cítí sebejistě. A to svádí k rizikovému chování. Hrozí horší koordinace pohybů, machrování a následné podchlazení.
A když se k pár promile alkoholu přidá ještě hecování kamarádů, vodácké dobrodružství nemusí dopadnout šťastně. Obzvláště u ne tolik zkušených vodáků se riskovat nevyplácí. Lepší je proto zachovat si na vodě čistou hlavu a s přípitkem počkat třeba do kempu, až po úspěšném zakončení plavby.

Nulová tolerance alkoholu na vodě pro kapitány plavidel
Naše legislativa je při řízení lodi pod vlivem alkoholu nekompromisní.
Na vodě platí, že máte-li kapitánský průkaz, jste zodpovědní a znáte svoje povinnosti. Kontroly se na našich přehradních nádržích běžně dějí, a tak i jedno pivo po obědě na dovolené může být problém.
Také pokud dojde k nehodě, vše se prověřuje. Pokud tedy dojde k nehodě, může jít o kolizi, najetí na mělčinu, atd, budete mimo jiné podrobeni testu na alkohol. V té chvíli nezbývá než doufat, aby byl výsledek negativní.
Odpovědnost za škodu vás může finančně zruinovat
Pojišťovna při nehodě způsobené pod vlivem alkoholu může odmítnout plnění a v jachtingu platí, že výše škody může být téměř nekonečná, už jen proto, že cena některých lodí je doslova astronomická.
Mnozí si navíc myslí, že škoda může dorůst jen do výše již zaplacené kauce. Ale tak to není. Kauce je spoluúčast na pojistce. Budete-li při zaviněné nehodě střízlivý, tak mají pravdu. Pokud se však rozhodne pojišťovna neplnit z důvodu zavinění škody pod vlivem alkoholu, mohou zaplatit celou loď. Půjde-li například o nějakou středně velkou novou charterovou jachtu, škoda může být např. i 10 milionů korun.
Ovšem tím to ale končit nemusí, protože protože se vám podařilo poškodit také druhou jachtu, je potřeba si škodu vynásobit dvěma, ale to je jen orientační případ. Můžete poškodit například i mnohem dražší jachtu, jejíž cena může být mnohem vyšší.
Další položkou je ušlý zisk. Poškodíte někomu loď či jachtu, ta musí do loděnice na opravy a než jí stihnou opravit, skončí sezona a majitel přijde o peníze za její pronájem, které bude vymáhat po vás.
Také může dojít k ekologickým škodám, nebo ke zranění a dokonce smrti. To vše se může stát. A to vše budete nuceni zaplatit. To je třeba si uvědomit dříve, než se ten, kdo je za kormidlem pustí do popíjení alkoholu s ostatními účastníky plavby. Mějte ale na mysli, že odpovědnost je na vás a ostatní vám s úhradami mnohdy milionových škod nepomohou. Ti pít mohou, protože nemají odpovědnost.
Následky jízdy na řece pod vlivem alkoholu mohou být vážné a v krajním případě i fatální. Na vodě navíc platí nulová tolerance alkoholu stejně jako na silnici. Opilým vodákům může hrozit i pokuta až do výše sto tisíc korun.
Řídit loď a popíjet u toho alkohol je stejně nezodpovědné jako jet z hospody pod vlivem alkoholu autem.

Alkohol při sjíždění řeky
Každé léto vyráží na vodu tisíce Čechů a nemálo z nich si pobyt na řece spojuje s alkoholem. V souvislosti s vodáckou sezónou se často upozorňuje na společensky nebezpečný trend konzumace alkoholu přímo při řízení plavidla a apeluje se na vodáky, aby s pitím alkoholu počkali až do kempu.
Málo zkušení rekreační vodáci pod vlivem alkoholu nemusí odhadnout sílu proudu pod jezem a z přemíry získaného sebevědomí se pouští bezhlavě do nebezpečných úseků řek.
Alkohol na vodě vede k podceňování rizik a přeceňování vlastních sil. Ztráta přirozeného respektu k vodnímu živlu může skončit až tragicky. Opilí rekreační vodáci obvykle špatně odhadnou situaci nebo zbytečně machrují. V mžiku mohou ztratit rovnováhu, spadnout do vody a třeba se poranit o kámen. Nejhorší, co může lidi posilněné alkoholem napadnout, je sjíždět jez. To je přímo hazard se životem.
Vodáctví ohrožuje i fenomén posledních let, tzv. „plovoucí bary“, které nabízí alkohol vodákům přímo na loď. To je podobné, jako kdyby si řidič na dálnici zajel do drive-in, objednal si panáka a pokračoval v jízdě. Na vodě je to ještě složitější v tom, že plavidlo nemá jednoho řidiče, ale na řízení lodi se podílí celá posádka.
Alkohol nemá při aktivním sjíždění řeky na lodi místo a doporučuje se vodákům konzumovat alkoholické nápoje až po vylodění.
Zásady pro bezpečné sjíždění řeky
- Alkohol na vodu nepatří.
- Podceňovat řeku se nevyplácí.
- Voda je živel, a když se s ním jdeme „prát“, měli bychom být fit.
- Nepokoušejte štěstí, pokud je řeka rozbouřená a počasí nepřeje.
- Napít se na kuráž je nesmysl, pijete na kuráž před jízdou autem?
- Neuvážená konzumace alkoholu před startem a s ní spojená únava je velmi riziková.
- Podcenění rizika a zpomalený úsudek mohou být na rozbouřené vodě smrtelný koktejl.
