Ryanair navrhuje – Na letišti jen dva drinky a šlus

Cestující v letadlech by měli mít na letištích omezení na dva alkoholické nápoje, uvedl výkonný ředitel Ryanair Michael O’Leary. Informovala o tom britská média.

Michael O’Leary řekl, že zavedení limitů alkoholu na letištích by pomohlo vypořádat se s nárůstem výtržností během letů. K násilnostem kvůli alkoholu prý dochází každý týden. Zvláště když je smíchán s jinými návykovými chemickými látkami.

Pojďme se tedy na tento problém podívat blíže.

Alkohol zbavuje stresu a nervozity

Je mezi námi poměrně dost lidí, kteří létání zrovna nemusí, často poměrně z dost iracionálních důvodů a dále pak je zde aerofobie – fóbie z létání. A takovým lidem pár skleniček před letem pomůže, uklidní je, zbaví je stresu, tedy ne že by si dále nemysleli, že s nimi letadlo nespadne na zem, ale po pár skleničkách je jim to už tak nějak jedno, a usnadní jim to cestování.

Dále je zde nezanedbatelná skupina cestujících, pro které je let příležitostí se napít alkoholu, zejména proto, že zrovna nemusí řídit, to za ně obstará pilot, který by pít alkohol před letem, ani během letu samozřejmě. A tito lidé si prostě skleničku alkoholu na uvolnění rádi dají a to i když jsou na pracovní cestě.

Michael O’Leary

Tento irský manažer letecké společnosti Ryanair je známý svými šokujícími výroky do médií, které mu vždy zajistí velkou pozornost a to i tehdy, když pronese tu sebevětší kravinu.

Jen namátkou:

  • V minulosti navrhoval zpoplatnění WC na palubách letadel.
  • Tvrdil také, že v ceně letenky je zahrnut i blowjob.
  • A také navrhoval létání ve stoje, respektive sezení na sedačkách podobných cyklistickému sedlu, díky němuž by se do letadla dostalo více pasažérů.

Ne že byl až tak hloupý nebo tak nerozvážný, v jeho případě se jedná o promyšlený záměr, díky kterému získá aerolinka velkou pozornost médií a tím i potencionálních pasažérů a jde tak vlastně o reklamu zadarmo. Protože negativní reklama je také reklama. Hlavně že se o aerolince píše v médiích a lidé si tyto zprávy říkají mezi sebou.

A do stejné kategorie můžeme zařadit i jeho nedávné prohlášení týkající se dvou alkoholických drinků:

„Cestující by měli mít na letištích před vzletem povoleny pouze dva nápoje na osobu. Nárůst výtržností během letů by pomohlo vyřešit právě takové zavedení limitů.“

„Nechceme lidem závidět, že si vypijí, ale nedovolujeme lidem řídit pod vlivem alkoholu, přesto je stále umisťujeme do letadel ve výšce 33.000 stop.“

„Dokud se budou moci postavit a zamíchat u gate mezi ostatní lidi, tak se ke gate nějak dovlečou a do letadla projdou. Když pak letadlo vzlétne, vidíme to špatné a agresivní chování,“ 

„Za starých časů lidé, kteří příliš pili, nakonec upadli nebo usnuli. Ale nyní jsou tito cestující také na tabletách, je to směs. Získáte mnohem agresivnější chování, které je velmi obtížné zvládnout.“

Agresivní chování na palubách letadel

Agresivita a opilecké incidenty na palubách jsou reálným problémem.

Více o opileckých incidentech na palubách letadel se dozvíte zde:

Členové posádky a další cestující se podle Michaela O’Learyho stali cílem těchto agresivních útoků. Zpoždění letadel pak tento problém ještě umocňuje, protože cestující mají při čekání na nástup na palubu letadla, na letištích více času na konzumaci alkoholu a zvládnou tak více drinků.

Zaměstnanci společnosti Ryanair tak prohledávají při letech z Británie cestujícím tašky a pátrají v nich po lahvích alkoholu, než cestující nastoupí na lety na Ibizu, jednu z nejhůře postižených „party destinací“. Mezi další náročné destinace patří některé z řeckých ostrovů.

S tímto problémem ovšem souvisí zejména chování britských pasažérů, kteří s touto společností do těchto party destinací nejčastěji létají. Protože Angličané kalit opravdu umí a začínají s tím ještě před samotným letem, většinou ve své oblíbené hospodě, ze které se přesunou na letiště, kde v pití alkoholu pokračují. Dalo by se říci, že to mají přímo zakódované v jejich DNA.

Více o opileckých party tripech se dočtete zde:

Citelné postihy

Za opilecké incidenty a agresivní chování na palubách letadel hrozí velmi přísné tresty a také požadavky na náhradu škody.

Rušivé chování, ať už způsobené alkoholem nebo jinými příčinami, je nepřijatelné a mohlo by vést k vysokým sankcím. Tyto tresty zahrnují pokuty, zákaz nástupu na palubu letadla nebo až dva roky vězení.

Letiště mají také zavedenu širokou škálu opatření ke sledování a řešení rušivého chování a zajištění bezpečnosti všech. Letiště se zavázala poskytovat bezpečné příjemné z cestování pro všechny cestující. A naprostá většina cestujících si i nadále užívá své cesty zodpovědně.

Pokud letištní personál zaznamená případného rušivého, agresivního či silně opilého cestujícího, okamžitě upozorní letištní policii a bezpečnostní službu.

Co tím Ryanair vlastně sleduje?

Jak už je uvedeno výše irský manažer Ryanairu Michael O’Leary toto prohlášení určitě neučinil jen tak náhodou, nebo z nerozvážnosti.

Je také nutné uvést, že letecká společnost Ryanair je společně s dalším lowcostem – britským EasyJetem známá tím, že na těchto problematických letech dokáže, při palubním prodeji, už pár desítek minut po startu letadla vyprodat veškerý alkohol, který v letadle je. Inu Angličané se nazapřou.

A i když lze považovat opilecké incidenty na palubách letadel za závažný problém, nelze se zároveň ubránit dojmu, že důvody jsou zde zejména čistě obchodní. A šéf nízkonákladové letecké společnosti Ryanair jen potřebuje, aby se cestující na palubu jeho letadel dostali ještě dostatečně střízliví na to, aby si u tohoto lowcostu mohli koupit další drinky a tím mu zvýšili tržby.

Pokud by mu skutečně šlo pouze o střízlivost cestujících, zavedl by nejprve zákaz jeho prodeje na svých linkách. Ovšem to by pro aerolinku znamenalo pokles zisku a tím i jeho manažerských prémií, jejichž výše je právě na zisku společnosti závislá.