V Česku má problém s alkoholem více než 1.000.000 lidí

A nutno dodat, že podle dostupných informací a výzkumů ho plánuje omezit jen naprosté minimum z nich. Dalo by se říci, že lidé pijí hodně a navíc jim to ještě vyhovuje.

Vysoká spotřeba alkoholu v České republice přispívá k vyššímu výskytu a nárůstu onemocnění. Jednou z nich například takzvaná alkoholická kardiomyopatie, která vede k srdečnímu selhání. Nemoci srdce jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí, se spotřebou alkoholu souvisí každoročně šest procent úmrtí.

Tristní stav se spotřebou alkoholu v Česku

Spotřeba alkoholu (100% čistého lihu, etanolu) činí v Česku v průměru 7 litrů na osobu, včetně dětí a abstinentů.

To pro konkrétnější představu znamená:

  • 25 lahví whisky (0,7 l, 40% alkoholu)
  • 77 lahví vína (0,7 l, 13% alkoholu)
  • 140 lahví piva (0,5 l, 5% alkoholu)

Pokud máte pocit, že vaše spotřeba alkoholu je nižší, nemějte obavy, někdo jiný ho prostě pije za vás, to je kouzlo statistik.

Lékaři se podle průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v posledních dvou letech ptali na pití alkoholu poloviny lidí, desetině lékař doporučil pití omezit. Ve spotřebě alkoholu na hlavu, je Česko ve světě na špici. Rizikové pití přiznává přes osm procent, mezi muži každý desátý. Odborníci tak odhadují, že problém s alkoholem má v ČR více než milion lidí.

Omezit pití doporučovali lékaři častěji starším osobám a osobám s nižším vzděláním. Potřebu omezit pití reflektuje pouze naprosté minimum dotázaných konzumentů alkoholu, což svědčí o tom, že naprostá většina respondentů si zdravotních rizik souvisejících s nadměrnou konzumací alkoholu není vědoma nebo že doporučení lékaře ignoruje. U respondentů, kteří vykazovali známky škodlivého pití, se lékař na pití alkoholu ptal ve dvou třetinách případů a doporučil omezení 29 procentům z nich.

Statistiky konzumace alkoholu

Muži konzumují více alkoholu než ženy.

Tyto rozdíly nacházíme i u jiných látek, nejen alkoholu, například u tabáku nebo drog. Neexistuje jedna příčina, nicméně důvody jsou biologické, jako například rozdílné vstřebávání alkoholu, společenské a kulturní. Pití alkoholu je více tolerováno u mužů než u žen. Ženy také obecněji více dbají o své zdraví, a tedy si uvědomují škodlivost alkoholu.

Odborníci definují několik kategorií pijáků. Umírněné pití je definováno jako užívání méně než dvou alkoholických nápojů denně u mužů a jednoho nápoje u žen, rizikové pití je až tři nápoje u mužů a dvě u žen a pití více alkoholu označují za škodlivé.

Rizikové pití v datech SZÚ vykazovalo 6,5 procenta mužů a deset procent žen, škodlivé 8,7 procenta mužů a čtyři procenta žen. Nejčastější byla zvýšená spotřeba alkoholu u lidí ve věku 45 až 64 let. V této věkové kategorii je více než 16 procent respondentů, kteří vykazují známky rizikového nebo škodlivého pití.

Brzy se s alkoholem setkávají i děti, některé s alkoholem udělají zkušenost v necelých dvou letech, ve třech letech s ním v nějaké formě má zkušenost 18 procent dětí, v pěti letech 23 procent.

Celoživotních abstinentů jsou v Česku asi tři procenta, asi čtvrtina uvádí jako důvod životní styl a šestina zdravotní důvody. V posledním roce abstinenci v průzkumu SZÚ uvádělo 12,6 procenta respondentů. Nejčastěji abstinují lidé starší 65 let a pak také lidé v kategorii 15 až 24 let. 

Matka na mateřské dovolené je typická alkoholička

Na matky na mateřské dovolené jsou kladeny obrovské nároky, které se jim ne vždy daří plnit dle očekávání okolí. Stačí málo a tyto matky propadají alkoholismu, zpravidla bez většího zájmu okolí.

Důvodem, proč se tak děje, jsou pocity opuštěnosti, samoty a mnohdy vyčlenění ze společnosti. a pracovního kolektivu, kdy se žena vzdává koníčků a rituálů na které byla zvyklá jako bezdětná a její starostí je zejména domácnost, děti, manžel a rodina celkově.

Jedním z důvodů je i náročnost mateřství, které společnost a okolí nedokáží dostatečně ocenit, protože už jen ten název mateřská dovolená je zavádějící, neboť se o žádnou dovolenou samozřejmě nejedná.

Starost o malé dítě je prostě práce na plný úvazek 24/7. Do toho vaření a péče o domácnost. Matky jsou na konci dne nutně vyčerpané a frustrované. Pokud partner nemá pochopení, ještě si večer vyslechne, že ho v posteli zanedbává.

Takové ženy neustále upozaďují vlastní potřeby, ale také potřeby partnerské, a to věnovat čas sobě a svému muži. Otcové dětí se sice angažují v péči o děti, pokud tedy žena měla šťastnou ruku při výběru partnera, ale ti také bývají celý den v práci a prostě ten čas pro sebe jako manžele chybí. A tak je to den za dnem.

Frustrované a vyčerpané ženy matky často doma trpí pocity opuštěnosti a samoty. Proto není divu že i několikrát za týden sáhnou po sklenici vína, aby trochu zrelaxovaly a uvolnily se. Tak to zpravidla začíná.

Pokud ale mluvíme o alkoholismu, tak se samozřejmě nemůže jednat o jednu sklenku červeného pár dní v týdnu. Musí jich být nutně víc, ale to je jen otázkou času. Víno se velice rychle stane součástí každodenních nákupů v supermarketu a netrvá příliš dlouho a žena matka na mateřské dovolené zjistí, že jí jedna láhev za večer pro uspokojení svých potřeb nestačí.

Pohnutky napít se alkoholu lze chápat, obzvlášť po náročném dni, kdy už je člověk na hranici vyčerpání. ale ženy matky si neumí v začátcích představit jak moc je alkohol návykový a jak rychle se na něm stanou závislé. Poté už jde veškerá zodpovědnost stranou. Na prvním místě je pro matku na mateřské dovolené láhev vína a obavy z toho, aby ho byl doma stále dostatek a přitom se partner nic nedověděl.

Takové ženy dokáží velice úspěšně skrývat svůj alkoholismus i dlouhé roky, aniž by si okolí něčeho všimlo. Od jedné sklenky občas přes sklenku každý den, k denní láhvi a poté několika lahvím vína za den je velmi rychlá cesta.

návrat do normálního života je ale potom běh na dlouhou trať, závod, který je ne každá žena matka schopna zvládnout.