Vliv alkoholu při aktu početí

Alkohol je věčná inspirace i neřest a najdou se i lidé, kteří ani střízliví vůbec nesouloží, protože alkohol považují za něco, co k tomuto intimnímu setkání prostě patří a bez něj by to ani nebylo ono.

Konzumace alkoholu v těhotenství

Že těhotenství a alkohol nejdou dohromady to ví dnes snad už každý.

Důvod je zcela jednoduchý v těle ženy se vyvíjí lidský plod – tedy dítě a zde je důležité právě to slovo vyvíjí. Plod je vyživován z těla ženy přes placentu. Pokud by tedy nastávající matka v těhotenství konzumovala alkohol, ten by se z jejího těla právě placentou dostával do ještě nevyvinutého těla plodu, které nemá mimo jiného vyvinutá ani játra a tak nemá ani jak alkohol štěpit. A alkohol v jejich těle způsobuje vývojové vady.

Vlivem konzumace alkoholu matkou v těhotenství jsou tyto plody poškozeny nevratnými vývojovými vadami, se kterými pak tito lidé žijí celý život. Dnes jsou tyto vady známé pod zkratkou FAS (fetální alkoholový syndrom).

Toto je obzvláště nebezpečné v období, kdy žena ještě neví, že je těhotná a tak konzumuje alkohol ve svém obvyklém množství, které je u některých žen daleko za bezpečnou hranicí konzumace.

Pro dítě je největším rizikem to, že k němu alkohol prostřednictvím placenty přichází velmi rychle. Je prokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Současně mu ale trvá dvakrát pomaleji, než tento alkohol ze svého organismu vyloučí. Důvodem je skutečnost, že odbourání alkoholu umožňují jaterní enzymy, které ale dítě do 8. týdne nemá. Dítě je tedy nejvíce citlivé na příjem alkoholu v prvním trimestru těhotenství; současně ani po této době nemá ještě své orgány (játra a ledviny) vyvinuty natolik, aby se dokázalo bezpečně vyrovnat s přítomností alkoholu v těle.

Užívání alkoholu je pro dítě škodlivé také v pozdějších stadiích těhotenství. Pokračování v konzumaci alkoholu ve druhém a třetím trimestru představuje riziko pro rozvoj duševních a tělesných poruch v prenatálním i postnatálním vývoji.

Více o FAS se dočtete zde – Fetální alkoholový syndrom – ALKOHOL DRINK.

Alkohol má vliv na početí

U mužů je to zcela zřejmé, někteří vypijí tolik alkoholu, že pak už nejsou fyzicky schopni ani stát na vlastních nohách, natož souložit. Jiní třeba nejsou až tak viditelně opilí, ovšem alkohol v jejich těle má vliv na erekci, tedy přesněji řečeno, na její absenci a tak je konečný výsledek stejný, jako v prvním případě.

U žen může alkohol způsobit zvýšení hladiny hormonů. To má za následek, že ženské tělo neprodukuje tolik vajíček či zpomaluje růst těch oplodněných. Produkce a vývoj vajíček jsou přitom základním předpokladem zdravého těhotenství. Nadměrná konzumace alkoholu může negativně ovlivnit zdraví žen a následně pak i jejich šance na otěhotnění.

Abstinence před početím

Abstinovat by ženy měly již před početím, protože alkohol snižuje schopnost početí a zvyšuje riziko samovolných potratů.

Ženy se nemusí zcela vzdávat konzumace alkoholu, zvlášť pokud je pro ně tato představa stresující. Stres může mít negativní dopad na šance otěhotnět. Pokud pacientkám občasná sklenka vína s přáteli pomáhá snížit úzkost, může se dokonce ukázat jako užitečná. 

Je všeobecně známo, že nadměrná konzumace alkoholu v těhotenství a při pokusu otěhotnět se nedoporučuje. Konzumace malých dávek při speciálních příležitostech však nemusí být tak na škodu.

Existují ovšem i extrémní názory, podle kterých by muži měli přestat pít alkohol alespoň šest měsíců a ženy alespoň jeden rok předtím, než se budou pokoušet o početí dítěte, aby své potomky ochránili před vyšším rizikem vrozených srdečních chorob.

Alkohol při početí

Má alkohol v zkonzumovaný v průběhu početí, nebo před ním vliv na kvalitu spermatu, množství spermií a vajíček? To je věčná otázka.

Ženy, které otěhotněly po nějakém alkoholovém dýchánku či večírku často zjišťují, zda může mít konzumace alkoholu vliv na:

  • Kvalitu právě uvolněného vajíčka 

Alkohol neovlivňuje genetickou informaci ve vajíčku a pouze ve vysoké koncentraci (těžká otrava alkoholem) by mohl způsobit jeho zánik. Důležité je vyvarovat se konzumaci alkoholu v těhotenství, kdy při chronické konzumaci může alkohol vyvolat těžké postižení plodu, tzv. fetální alkoholový syndrom.

  • Kvalitu spermií ve spermatu 

Alkohol neovlivňuje genetickou informaci ve spermiích. nemá ani vliv na kvalitu spermií. Tvorba spermií je ovlivněna jen u těžkých chronických alkoholiků s vážnými změnami metabolizmu, a to bez ohledu na momentální hladinu alkoholu v krvi. Je třeba si uvědomit, že spermie se vyvíjí zhruba 3 měsíce, takže cokoliv se s mužem odehraje v den, kdy dojde k ejakulaci, nemá na spermie vliv.

Občas ženy také zjišťují, jestli by muž neměl po konzumaci alkoholu použít prezervativ i z důvodu, že by sperma mohlo obsahovat alkohol, který by se vstřebal do jejich krevního oběhu.

Koncentrace alkoholu ve spermatu může dosahovat maximálně stejné hodnoty, jako v krvi. To znamená, že při průměrném objemu ejakulátu necelé 4 ml a hladině alkoholu v krvi třeba 3 promile, což je již těžká opilost by muž předal ženě přibližně 8 mg alkoholu, což odpovídá zhruba 4 kapkám vína. 

Co vše obsahuje sperma

Sperma obsahuje jednak pevné částice, jednak látky rozpuštěné ve vodě. K pevným částicím patří spermie, malé množství bílých a červených krvinek a buněk z pohlavních a močových cest. Rozpuštěné látky jsou malé množství iontů sodíku, draslíku, vápníku, zinku, kyseliny citronové, bikarbonátu, chloridů, dále glukóza, fruktóza, aminy a prostaglandiny. Dále jsou to bílkoviny ovlivňující funkci spermií a srážení a opětné ztekucení spermatu. Pokud muž trpí infekcí pohlavních nebo močových cest, HIV nebo některou z hepatitid, obsahuje sperma ještě choroboplodné zárodky.

Závěr

Když se tedy vracíme k meritu věci.

Má alkohol vliv při početí? – Ano má, ale jinak, než předpokládáme.

Pokud si tedy dáte před sexem (aktem početí) v nějakém baru pár sklenic, popřípadě více sklenic alkoholu, než je zdrávo, určitě to nebude mít žádný vliv na fyzický ani duševní vývoj budoucího plodu.

Mohou se ovšem stát i jiné skutečnosti, které vliv mít mohou a přináší je sám život:

  • Muž nemusí být v důsledku konzumace množství alkoholu fyzicky schopen pohlavního styku.
  • Žena může mít vlivem konzumace alkoholu sníženou schopnost oplodnění a k početí nedojde, případně dojde později k potratu.
  • Žena může být natolik opilá, že počne s úplně někým jiným, než se svým partnerem.
  • Při nějakých větších skupinových akcích pak mohou být vlivem alkoholu pochybnosti o otcovství.