Základy o rumu – Stručně
Rum, to je destilát, který v současné době zažívá svojí renesanci. Rum patří (společně s whisky) k nejoblíbenějším světovým destilátům. Jeho chuť a exotické aroma jsou mezi jeho konzumenty velmi oblíbené. Existuje mnoho druhů rumu, které se liší podle země původu, technologie výroby a doby a způsobu zrání. Rumů je také mnoho druhů a vyrábí se všude tam, kde roste cukrová třtina.
Jak se rum vyrábí
Základem každého rumu je vždy cukrová třtina, která musí být po sklizni co nejrychleji zpracována. Sklizená třtina rychle degraduje. To je také důvod, proč jí nelze přepravovat na dlouhé vzdálenosti. Palírny rumu tak vždy najdete poblíž třtinových plantáží.
Třtina se musí nejprve lisovat. Po vylisování šťávy následuje fermentace, při které se používá buď přímo tato cukrová šťáva nebo melasa. Třtinová melasa je tmavý sirup, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru.
Fermentace probíhá různě dlouho, může to být minimálně cca 8 hodin, často ale třeba až týden. Používají se buď nerezové nádrže nebo tradiční dřevěné kádě.
Následuje destilace, buď kolonová, přičemž výsledkem jsou rumy jemnější chuti nebo druhý typ tzv. destilace kotlíková, kdy vznikají rumy drsnější, zato s velkým potenciálem zrání.
Ušlechtilé rumy zrají v dubových sudech a rum tak získává ze dřeva svojí unikátní chuť. Tento proces může být někdy opravdu velmi dlouhý. Čerstvě vydestilovaný rum je vlastně průzračná tekutina s ne úplně jasně rozpoznatelným aroma. Ještě se ale nejedná o bílý rum, a vlastně ani o rum v pravém slova smyslu. Mladý destilát totiž musí teprve získat aroma a chuť, a proto se nechává zrát v sudech, které mu ji dodají. Destilát postupně proniká do pórů dřeva a část z něj v podobě alkoholových výparů uniká do vzduchu. Destilát se tím stává hutnějším, komplexnějším, získává lepší aroma, ale zároveň ztrácí alkohol. Tomuto odparu se říká „andělská daň“ a v Karibiku může někdy dosahovat až 10 % ročně.
Tmavé rumy zrají v dřevěných sudech po dobu několika měsíců až let. Během zrání rum získává svou typickou tmavou barvu, vůni a chuť. Vůně bývá často velmi bohatá, s tóny zralého ovoce, vanilky a dubu. Chuť bývá plná, obvykle lehce nasládlá, s tóny kandovaného ovoce a dubu. Rum bílý neprochází procesem zrání, takže má obvykle méně výraznou chuť i aroma.
Po několika, často i mnoha desetiletích letech zrání v sudu, získává rum tmavou barvu. Před samotným lahvováním se filtruje, aby se odstranily nečistoty vzniklé stárnutím v sudech. Takto vznikají lahodné tmavé rumy, tak jak je zná většina z nás.
Jak se rum pije
Na to, jak se má správně pít rum, existují mnohé názory. V každém případě ale platí, že rum pijeme nejlépe při pokojové teplotě a používáme typ sklenky, která má kónický tvar, tedy směrem k vršku se zužuje. Nejdůležitější je si pití rumu především užít.
Nejprve si tedy ve sklence prohlédneme jeho barvu, zakroužíme s ní, abychom trošku uvolnili aroma a přivoníme. Nos nedáváme přímo nad sklenku, držíme se od ní decentně několik centimetrů. Některé rumy mají příjemné sladké až vanilkové aroma, jiné mohou být ve vůni ostřejší a někdy jsou i štiplavější.
První doušek poválíme v ústech, po patře, abychom neochudili ani jeden z našich chuťových pohárků a rum si plně vychutnáme. V chuti můžeme velmi často cítit třtinovou sladkost, vanilku, dub, často také tóny koření.
V případě rumů označených jako overproof, který je opravdu silný destilát, je vhodné si rum naředit. Je to z toho důvodu, že zde převládá chuť alkoholu nad chutí rumu a naředěním vodou se rozvine jeho chuť i aroma a teprve poté si ho vychutnat.
Koktejly z rumu
Na rozdíl od tmavého rumu, který se takřka vždy doporučuje pít samotný, rum bílý je ideální s něčím spojit. Mnohé teď samozřejmě napadne spojení s kolou, což je asi nejoblíbenější drink na tuzemské scéně. Ovšem nabízí se lepší možnost, jak využít bílý rum – koktejly. Bílý rum je totiž do koktejlů jako stvořený, teprve tady vynikne jeho poněkud ostřejší a výraznější chuť.
Rum je jeden z nejvíce používaných destilátů pro přípravu koktejlů. Koktejly jako Piňa Colada, Mojito či Cuba Libre jsou dne již legendární.
Více o koktejlech z rumu se dočtete zde – Koktejly z rumu – ALKOHOL DRINK.
Rum také můžete použít při vaření a pečení, kdy pokrmům a dezertům dodá jedinečnou chuť.
V poslední době se stalo poměrně módní záležitostí párování rumu dalšími pochutinami, nejčastěji s hořkou čokoládou. Je to určitě skvělá kombinace, ovšem za splnění jedné podmínky, ke kvalitnímu rumu patří kvalitní čokoláda. Vždy volte hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa.
Nejznámější značky rumů
- Zacapa – jedním z nejznámějších rumů je rum Zacapa, pocházející z Guatemaly. Zacapa je proslulý svou bohatou a komplexní chutí s tóny vanilky, kakaa a karamelu. Tento rum zraje ve speciálních sudech, ve kterých předtím často stárnul a zrál bourbon nebo sherry. Rum Zacapa je ceněný mezi rumovými znalci po celém světě a často je označován za nejlepší rum.
- Don Papa – rum Don Papa pochází z Filipín. Tento rum je pojmenován po jednom z nejvýznamnějších hrdinů Filipínské revoluce, Dionisiu Magbacovi, který byl známý jako Don Papa. Don Papa rum je vyroben z cukrové třtiny z provincie Negros Occidental a nabízí sladkou a bohatou chuť s tóny citrusů, vanilky a koření. Tento rum již získal mezinárodní uznání a stal se oblíbeným v mnoha částech světa.
- Diplomático – vynikajícím rumem je rum Diplomático pocházející z Venezuely. Rum Diplomático má bohatou a lahodnou chuť, která skvěle kombinuje tóny ovoce, medu a koření. Rum Diplomático již získal mnoho ocenění a je oblíbeným destilátem pro ty, kteří hledají vyvážený a jemný rum.
- Dictador – pochází z Kolumbie nabízí jedinečnou chuť s tóny kakaa, karamelu a ořechů.
- Bacardi – kubánský rum, který je nejprodávanější bílý rum na světě.
- Havana – světoznámý rum původem z Kuby.
- Brugal – Dominikánská republika.
- Plantation – zraje ve Francii, ale je to karibský rum.
- Barcelo – Dominikánská republika.