Senioři, alkohol a alkoholismus
Problematika závislostí na alkoholu se nevyhýbá ani tak významné skupině obyvatelstva jako jsou senioři. Skupina seniorů ve věku 65+ tvoří v Česku více než 25% populace, tedy více než 2.700.000 osob a do budoucna se bude ještě dále zvětšovat.
Vlivem alkoholu mohou být u seniorů ovlivněny již přítomné somatické choroby a může se tak zhoršit jejich průběh včetně negativního ovlivnění lékových interakcí. Senioři často užívají více léků najednou a proto je nadměrná konzumace alkoholu ve vyšším věku tématem, který jistě stojí za pozornost.
Specifické problémy způsobené konzumací alkoholu u seniorů
- Problémy s alkoholem ve vyšším věku probíhají častěji skrytě, zejména u osaměle žijících důchodců. Proto se doporučuje po problémech s alkoholem u seniorů aktivně pátrat, zejména pokud se u nich objevily časté pády, snížená péče o sebe, postižení paměti nebo odvykací stav.
- Alkohol ve vyšším věku s sebou v rostoucí míře přináší nebezpečí pádů a zlomenin s ohledem na častou osteoporózu.
- Alkohol pronikavě zvyšuje krevní tlak, a tedy i riziko cévních mozkových příhod.
- Alkohol také zhoršuje průběh mnoha ve vyšším věku častých nemocí. Kromě vysokého krevního tlaku jsou to např. cukrovka, poruchy výživy, onemocnění slinivky břišní, jater i duševní poruchy, např. deprese, poruchy paměti, nebo stavy zmatenosti.
- Alkohol vstupuje do rizikových interakcí s mnoha léky, které lidé důchodového věku často užívají, včetně většiny psychofarmak, analgetik a antihistaminik.
- Zdravý mozek má funkční rezervu, jinak řečeno je schopen kompenzovat úbytek mozkové tkáně. Zneužívání alkoholu tuto funkční rezervu snižuje, a urychluje tak klinický průběh duševních poruch ve vyšším věku.
- Horší snášenlivost alkoholu ve vyšším věku může někdy usnadňovat překonání problémů s alkoholem. Klesá také spotřeba alkoholu.
- V neposlední řadě je nutno podotknout, že vlivem škodlivého užívání alkoholu často dochází k poruchám spánku mezi seniory.
Prognóza závislých pacientů vyššího věku, kteří dobře spolupracují při léčbě, je příznivá. Osvědčila se kognitivně-behaviorální terapie, podpůrná skupinová terapie, svépomocné organizace jako Anonymní alkoholici a rodinná terapie.
Senioři, alkohol a léky
Pokud jde o seniory, alkohol je tou nejčastěji zneužívanou návykovou látkou této skupiny obyvatelstva. Odlišné a často závažnější následky zneužívání alkoholu u seniorů souvisejí především s fyziologickými odlišnostmi stárnoucího organismu, kdy přirozeně klesá schopnost těla odbourávat škodlivé látky. kdy například na rozdíl od mladší populace seniorům stačí i menší množství alkoholu pro vyvolání opilosti a závratí, organismus starého člověka je přirozeně křehčí a senioři nezřídka trpí souběžně více nemocemi, na něž často pravidelně užívají více různých léků.
Alkohol může měnit účinnost u řady léků, které lidé staršího věku obvykle užívají. Jedná se např. o léky na cukrovku, na srdeční činnost nebo na vysoký tlak, ale také o antiepileptika nebo léky předepisované na nervy či léky proti bolesti. Alkohol však kromě toho také zhoršuje psychické potíže, např. úzkosti nebo deprese a také se u seniorů rychleji rozvíjí závislost. Ve starším věku platí, že bezpečné množství alkoholu neexistuje a jakákoliv kombinace může být již přes míru.
Konzumace alkoholu a demence
Demence je klinický syndrom charakterizovaný zhoršením kognitivních schopností (paměti, pozornosti, koncentrace, rychlosti zpracování informací, řeči, schopnosti porozumění a vyjádření nebo prostorové orientace) a schopností nezávislého života a fungování. Demence ovlivňuje paměť, myšlení, chování a schopnost vykonávat každodenní činnosti a je hlavní příčinou zdravotního postižení starších osob. Starší osoby ve věku 60 let postihuje demence v 5 %-7 % případů.
Mírné až střední užívání alkoholu ve střední až pozdní dospělosti bylo spojeno se sníženým rizikem demence. Naopak silné pití alkoholu bylo spojeno se změnami ve struktuře mozku, kognitivními poruchami a zvýšeným typem všech demencí.
Vliv alkoholu na zdraví seniorů
Vlivem alkoholu mohou být ovlivněny již přítomné somatické choroby a zhoršit tak jejich průběh. Zároveň mohou být vlivem alkoholu zkomplikovány lékové interakce. Starší osoby často užívají více léků než osoby spadající do mladších kategorií, proto je nadměrná konzumace alkoholu ve vyšším věku tématem, který je potřeba řešit.
Čím starší je osoba trpící alkoholismem, tím je vyšší riziko komplikací, které se mnohdy zdají být v dospělém věku banální. Jsou tím například závažnější důsledky pádu. Senioři mají běžně důsledkem vyššího věku postižen kostní systém osteoporózou či mají horší mobilitu a o to náchylnější jsou k úrazu vlivem alkoholu.
Alkohol má škodlivé účinky na mozek a ve stáří může být tento vliv pouze umocněn vzhledem k již probíhajícím atroficko-degenerativním procesům. S vyššími dávkami alkoholu roste i centrálně tlumivý účinek alkoholu, který se následně projevuje zpomalením psychomotoriky, zvýšením spavosti a sedace, výraznější zmateností či poruchami paměti.
Posledním rizikem pro seniora užívajícího pravidelně alkohol může být vyšší míra sociálního vyloučení. Je možné, že se vlivem alkoholismu odmítnou potomci o své starší příbuzné starat a senioři následně trpí vlivem sociální izolace, která může vést i k dalším komplikacím, které jsou zmíněny výše.
Mezi seniory je velké množství skrytých alkoholiků
Problémy působené alkoholem ve vyšším věku mají řadu specifik
- Asi dvě třetiny závislých seniorů bylo závislých již ve středním věku.
- Asi třetina na alkoholu závislých seniorů si ale závislost vytvoří až v důchodovém věku.
V tom případě navazuje vznik závislosti často na zátěžovou životní událost (úmrtí blízkého člověka, odchod do důchodu apod.). Závislost tohoto typu bývá lépe léčitelná a je spojena s menším výskytem přidružených psychických poruch.
V seniorské kategorii mnoho skrytých alkoholiků a tělo starších lidí alkohol nedokáže odbourávat tak jako mladší organismus. Problém není jenom pomalejší odbourávání alkoholu, ale také škodlivost kombinace alkoholu s léky, jež mnozí senioři užívají.
Lidé nad 65 let by denně neměli vypít více než čtyři deci piva nebo malou sklenku vína. Experti upozorňují, že přijatelných 14 jednotek alkoholu (necelé čtyři litry piva) týdně pro ženy a 21 jednotek (šest litrů piva) pro muže jsou doporučitelné jedině pro mladší věkové skupiny dospělých.
Mezi seniory přibývá pijáků, a hovoří se o nich jako o neviditelných alkoholicích. Třetina z těch, kdo holdují alkoholu, s tím prý začala až ve stáří pod vlivem nezvládnutých nových životních okolností. Nedokážou se vypořádat s odchodem do důchodu, se ztrátou blízké osoby, s pocitem nudy nebo osamocení a s depresí. Na rozdíl od mladších alkoholiků tito lidé popíjejí doma a nikdo o jejich závislosti dlouho neví.
Problém je o to nebezpečnější, že mnozí ze seniorů alkohol konzumují bez ohledu na léky, které berou. Panuje přesvědčení, že alkoholismus a závislost na drogách je mezi staršími lidmi vzácností, ale to není pravda. Neví se o tom a lékaři často známky alkoholismu přehlédnou.
Alkoholismus u seniorů
Čím starší je osoba trpící alkoholismem, tím je vyšší riziko komplikací, které se mnohdy zdají být v dospělém věku banální. Jsou tím například závažnější důsledky pádu a zlomeniny krčku, senioři mají velice často ve vyšším věku postižen kostní systém osteoporózou, mají omezenou mobilitu a o to náchylnější jsou k úrazu vlivem alkoholu.
Dlouhodobé užívání alkohol má škodlivé účinky na mozek a ve stáří může být tento vliv ještě umocněn vzhledem k již probíhajícím atroficko-degenerativním procesům. S vyššími dávkami alkoholu roste i centrálně tlumivý účinek alkoholu, který se následně projevuje zpomalením psychomotoriky, zvýšením či poruchám spavosti, výraznější zmateností či poruchami paměti.
Alkoholická demence vyskytuje v populaci ve středním věku, ale může se objevit i u seniorů. Rozvíjí se plíživě. Vzniká při dlouhodobém zneužívání velkých dávek alkoholu za přítomnosti napomáhajících faktorů, jako je malnutrice, hypovitaminózy, onemocnění jater a ledvin nebo onemocnění mozku. U tohoto typu demence bývá přítomen také těžký úpadek osobnosti,
Dalším rizikovým faktorem závislosti u seniora je sociální vyloučení. Příbuzné osoby odmítnout péči o takto závislého seniora na alkoholu, který může následně trpět sociální izolací. V těchto případech je důležité identifikovat tato rizika a zprostředkovat seniorovi odborné sociální poradenství popř. jeho vstup do pobytových sociálních služeb.
Pracovníci v pobytových sociálních službách mají více zkušeností s vlivem návykových látek na sociální interakci než s vlivem na zdraví klientů, duševní či fyzické. Dopad a následky v sociální oblasti jsou dle zkušeností pracovníků znatelné, téma konzumace návykových látek v domovech pro seniory není zanedbatelné, a ačkoli se objevují i pozitivní vlivy konzumace alkoholu na sociální interakce, zkušenosti pracovníků s konfliktními sociálními interakcemi převažují, a tak vzniká mnoho situací, které si žádají intervenci sociálních pracovníků.