Světové koktejly – Greyhound

Greyhound je opravdová koktejlová klasika sahající až do 30. let a éry prohibice. Lahodná kombinace řízného ginu doplněná o grapefruit, který dodává potřebnou kyselost a hořkost. Koktejl není určen pro příznivce sladkých chutí.

Náročnost přípravy koktejlu Greyhound

Je velmi jednoduchá, obě suroviny se dají přímo na led do sklenice, ta se ozdobí kouskem grapefruitu a máte hotovo.

Recept na přípravu koktejlu Greyhound

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Gin (0,5 dl)
    • Grapefruitový džus (2,0 dl) na dolití
    • Kostky ledu
    • Plátek citrusu na zdobení
  2. Do sklenice na long drink – highball (cca 0,35 l) vložíme led až po okraj
  3. Přidáme gin
  4. Přidáme grapefruitový džus
  5. Ozdobíme plátkem grapefruitu, nebo jiného citrusu.
  6. Drink je hotov
Příprava koktejlu Greyhound

Původ a historie koktejlu Greyhound

Nejstarší známá zmínka o koktejlu tohoto popisu je v knize barmana a autora Harryho Craddocka Savoy Cocktail Book z roku 1930. Craddock popisuje svůj recept jako „…variantu grapefruitového koktejlu“, což naznačuje, že takové koktejly byly běžně používány již dříve. byla napsána jeho kniha. Jeho recept se skládá z ničeho jiného než ginu, grapefruitové šťávy a ledu.

Recept na podobný koktejl s názvem „Greyhound“ se objevuje v Harper’s Magazine v roce 1945 (svazek 191, strana 461) takto: „Koktejly byly vyrobeny z vodky, cukru a konzervovaného grapefruitového džusu – chrta. Tento koktejl byl podáván v oblíbeném řetězci restaurací Greyhound’s, který se nacházel na autobusových terminálech, zvaný ‚Post House‘.“

Před rokem 1945 byla vodka neobvyklou lihovinou a většina nápojů, které dnes považujeme za „klasické koktejly“ a které vyžadují vodku, by původně obsahovala gin. Jak popularita vodky po válce rostla a popularita ginu slábla, mnoho oblíbených koktejlů přetrvalo, i když vodka nahradila gin. Nejnápadnější z nich je martini, které se před rokem 1945 vždy připravovalo s ginem.

Důvod, proč se většina koktejlů během prohibice a těsně po ní připravovala se slanými nebo pocukrovanými ráfky, je ten, že kvalita nápojů pro dospělé nebyla tak přitažlivá. V současnosti se také chrti i slaní psi častěji připravují s vodkou, nikoli ginem. Hlavní příčinou je chuťové preference a nabídka pro širší trh. 

Závěr

Je to koktejl velmi jednoduchý a to je u koktejlů velká výhoda, protože nenáročnost na suroviny a snadná a rychlá příprava znamenají ve světě mixologie opravdu velké plus a nezbytnou podmínku celosvětového úspěchu.

Pokud bychom na okraji sklenice vytvořili slanou krustu, koktejl by se jmenovat Salty dog.

Tento koktejl se také alternativně připravuje z vodky, ale originál je z ginu.