Barvy a příchutě rumů

Rum je destilát, jehož barva je velmi rozmanitá.

Pohybuje se od světlé barvy až po barvu tmavou, od bílé až po černou. Rum může mít vzhled bezbarvé čiré tekutiny, podobně jako vodka, ale může být také tmavý podobně jako černá káva.

Podíváme se tedy, co dává všem různým druhům rumů jejich barvy. Znalci už pouhým pohledem na barvu rumu dokáží specifikovat a zařadit jeho chuť. Následující řádky to pomohou osvětlit i ostatním konzumentům, kteří s rumy teprve začínají.

Rum také může mít různé příchutě – vyzrálé destiláty získávají tyto příchutě ze dřeva sudů ve kterých zrají. Ovšem existuje i další, na rychlost výroby méně náročná cesta – kořeněné rumy, zvané spiced.

Druhy a barva rumů

Dnes se prodávají čtyři hlavní druhy rumů, pokud jde o základní dělení: Ale existuje i mnoho dalších podskupin a tedy možností dělení. Ze zbarvení rumu leze určit již způsob, jakým byl rum vyroben.

Základní dělení na barvy je tedy na:

  • Bílé rumy
  • Zlaté rumy
  • Tmavé rumy
  • Černé rumy

Tradiční koloniální rum byl vyroben z melasy. Karibské rumy se vyráběly z třtinového sirupu nebo čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Každý barevný rum se liší stářím, chutí a dokonce i texturou. Druh cukru použitého k výrobě rumu není tak důležitý, jako způsob jeho výroby a skladování.

Kořeněný rum je možná výjimkou z tohoto pravidla. Kořeněný rum je jakýkoli typ rumu, který má koření jako zázvor, skořici, hřebíček, různé ovoce a dokonce i jiné druhy lihovin. Tyto lahodné příchutě lze přidat do jakéhokoli typu rumu, ale nejčastěji se přidávají do mladých čirých rumů.

Bílý rum

Bílý rum je obecně nejmladším druhem rumu. Obvykle zraje pouhý rok nebo dva, často v ocelových sudech, než se filtruje a plní do lahví. Většina bílých rumů má jemnou chuť a nejlépe se používá v koktejlech a míchaných nápojích, které nevyžadují silnou rumovou chuť.

Bílý rum je skutečným základem koktejlů. Tento čirý destilát oživuje všechny tóny vanilky, hnědého cukru a ovoce rumu, aniž by ovlivnil vzhled nápoje. 

Některé bílé rumy nezestárly, ale mnoho značek svůj rum zraje po určitou dobu v sudech, než se lihovina přefiltruje, aby se odstranila celá barevná složka, nebo alespoň část barvy a rum se zesvětlil.

Zlatý rum

Pokud se rum nechá několik let nerušeně zrát v dobrém dubovém sudu, začne ze dřeva získávat světle zlatavou barvu. Rozvine se také více rumové chuti. Tyto rumy jsou často ochuceny přírodními aromaty ze sudů, ve kterých zrály.

Proces stárnutí v dřevěném sudu bude mít za následek, že rum získává barvu. Čím déle rum zraje, tím je pravděpodobnější, že získá tmavší barvu (čirý až citronový až zlatý až jantarový až mahagonový až hnědý). Nutno dodat, že tmavší neznamená vždy lepší.

Důležité pro stárnutí rumu je i to, zda byl použit nový sud, nebo už použitý, co v něm bylo před rumem a zda byl uvnitř opálený – barrique. Nesmíme zapomenout na typ dřeva použitého při jeho výrobu (francouzský dub, americký dub, apod.). Všechny tyto faktory ovlivní způsob, jakým rum získává svou barvu, ale také to, jaké chutě rum přijímá ze dřeva.

Zlaté rumy si vychutnáte v robustnějších koktejlech. Jsou také již dostatečně chutné samy o sobě, aby se daly pít samotné.

Tmavý rum

Tmavý rum často zraje déle než dva nebo tři roky v dubových sudech. Získává měděnou nebo až mahagonovou barvu a často chutná po karamelu či vanilce.

Tyto rumy je nejlépe konzumovat čisté při pokojové teplotě, protože jedině tak plně vynikne jejich vyzrálá ušlechtilá chuť. Samozřejmě lze tyto rumy použít i do koktejlů, kde poskytují ale i úžasně bohatý chuťový profil, ale podle mnohých znalců rumů je to zbytečné plýtvání a degradace, protože ostatní složky koktejlu rum natolik ovlivní, že již nevynikne jeho unikátní chuť. Tmavé rumy jsou také oblíbené jako surovina při vaření a pečení. Bohaté chutě těchto rumů se snadno přenesou do rumových koláčů, kořeněných pudinků a bonbonů.

Černý rum

Jedná se technicky o tmavý rum, který zraje ještě déle než je pro tmavý rum běžné – kolem 10ti let. Černé rumy mají výjimečný chuťový profil díky jedinečnému procesu dlouhého zrání. Tyto rumy jsou mezi znalci považovány za nejchutnější a patří také k nejdražším. Vyznačují se jemnou a nejvíce delikátní chutí ze všech rumů. Z tohoto důvodu jsou oblíbené zejména čisté.

Černý rum zraje speciálně ve vypálených sudech po whisky nebo alespoň v dubových sudech, které jsou před použitím silně zahřáté. Tato úprava uvolňuje velkou část chuti dřeva do zrajícího rumu. 

Některé tmavé i černé rumy budou mít také přidaný karamel pro zvýraznění chuti. Jakýkoli levný rum, který se prodává jako tmavý nebo černý rum, bude s velkou pravděpodobností mladý rum s mnohem větším množstvím přidaného karamelu.

Rozdíl mezi mladým rumem barveným karamelem a pravým černým vyzrálým rumem hledejte na etiketě a zcela jistě ho poznáte zejména v chuti – je to přilnavost a sucho na jazyku, které je způsobeno přítomností pravých tříslovin ve zralém rumu. Mladý, barvený rum toto nemá.

Kořeněný rum, Spiced rum

Kořeněný rum je rum s přidanými aromaty. Pokud je láhev takto označena, lze obsahu dosáhnout dvěma způsoby první jsou cukry, umělá dochucovadla a aromata – toto jsou ty nejméně kvalitní rumy (bohužel jsou často opatřeny logy známými z TV reklam) a používají se často do koktejlů, kde jejich syntetická chuť zanikne mezi ostatními přísadami koktejlu.

Méně nápadité značky používají o něco více než cukr a vanilku. Kvalitnější značky používají opravdové koření a macerují je ve skutečném rumu. Tento proces je časově náročnější, protože se syntetickými nebo přírodními aromaty se pracuje výrazně snáze a rychleji, ale trpělivost se projeví v chuti.

Mnoho kořeněných rumů obsahuje jen 35% alkoholu. nebo dokonce ještě méně. Například oblíbené Malibu obsahuje pouze 21% alkoholu a jedná se tak nikoliv o rum, ale o rumový likér.

Kvalitní kořeněný rum je v podstatě rum s přídavkem specifického koření v průběhu výroby. Koření se přidává v různých výrobních fázích, nejčastěji k běžnému kvašení cukrové třtiny nebo melasy. Tyto rumy mají výraznější kořeněnou chuť bez dlouhého zrání v sudech, proto jsou cenově příznivé a mezi spotřebiteli oblíbené.

Při konzumaci pak jednotlivé druhy koření zvýrazňuj chuť rumu. Nejčastěji se jedná o

  • vanilkový lusk
  • muškátový oříšek
  • zázvor
  • skořici
  • hřebíček
  • kůru a kořeny tropických stromů

Tip na domácí výrobu kořeněného rumu

Než si koupíte láhev kořeněného rumu, můžete si jej zkusit vytvořit sami. Stačí přidat oblíbenou směs koření do láhve rumu a nechat ji několik dní macerovat, čím déle ji v rumu necháte, tím silnější bude kořeněná chuť.

Výběr rumu je jen na vás, vhodnější je začínat nějakou základní řadou. Není třeba kupovat špičkový rum, stačí si vybrat, co máte rádi. Začněte postupně a pokračujte v ochutnávání, dokud nebudete mít chuť, která vám vyhovuje.