Prosecco – bublinky z Itálie

Prosecco je nejoblíbenější šumivé víno na světě. Pochází z jedné z nejmalebnějších oblastí Itálie.

Prosecco je šumivé víno, které se vyrábí z odrůdy Glera (dříve Prosecco). Podobně jako oblast Champagne dává název šampaňskému, je i prosecco charakteristické svou oblastí, ve které se pěstuje. Více než 95 % vinic prosecca se nachází v italské provincii Treviso, regionu Conegliano – Valdobbiadene. Což je zároveň označení i pro nejvyšší kategorii prosecca v regionu – tedy prosecco DOC/DOP di Conegliano-Valdobbiadene, které zaručuje původ hroznů, vinifikační metodu a konečné vlastnosti vína.

Prosecco zažívá v posledních letech velký boom. A není to jen díky stále rostoucí oblibě koktejlu Aperol Spritz, který si oblíbily ženy a také homosexuálové. Sklenka lehkého šumivého vína je příjemným společníkem na zahradní párty, ale poslouží i jako přípitek pro zvláštní příležitosti.

Jak definovat prosecco

Prosecco je jedno z nejoblíbenějších šumivých vín. Vyrábí se výhradně v italské oblasti Benátska (Veneto). To nejkvalitnější, Prosecco Superiore, pochází ze svahů mezi italskými městy Conegliano a Valdobbiadene (Prosecco Superiore Valdobbiadene) a z oblasti Asolo (Prosecco Superiore Asolo). Vína z těchto dvou lokalit se mohou pyšnit chráněným označením původu DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). 

Své jméno získalo prosecco podle stejnojmenné vesnice. Název Prosecco nesla původně i odrůda vinné révy, ze které se tahle lahůdka tradičně vyrábí. V roce 2009 byla překřtěná na Glera, aby se zamezilo situacím, kdy výrobci šumivého vína z kterékoli části světa označovali svou produkci jako prosecco. Prosecco musí obsahovat alespoň 85 % odrůdy Glera a musí pocházet výhradně z Itálie.

Druhy prosecca

V nabídce prosecca můžete vybírat z různých druhů:

  • Spumante – výrazně šumivé
  • Frizzante – mírně šumivé
  • Tranquillo – tiché prosecco

Podle obsahu zbytkového cukru se také rozlišuje:

  • Extra-Brut: 0-6 g/l
  • Brut: 0-12 g/l
  • Extra-Dry: 12-17 g/l
  • Dry: 17 – 32 g/l  

Výroba prosecca

Prosecco se vyrábí alternativní metodou Charmat-Marinotti, která je levnější, než fermentace v láhvi, jak je tomu u šampaňských vín. Mezi nejkvalitnějšími DOCG druhy najdete i prosecca zrající v láhvi.

Hrozny pro výrobu prosecca se sbírají poměrně brzy, aby se zachovala typická vyšší acidita. Z bobulí se jemným lisováním získá čirá šťáva, která se nechává maximálně 8-10 dní kvasit v nerezových nádržích. Vzniklé víno se přečerpá do utěsněných tlakových nádrží a přidá se cukr a kvasinky, aby se nastartoval druhý proces fermentace. Během toho se uvolňuje oxid uhličitý, který díky utěsnění nemá kudy unikat a tak zůstává ve víně. Bublinky jsou na světě.

Druhá fermentace trvá dalších minimálně 30 dní, i když najdete i výjimečné lahůdky, které kvašení prodlužují na několik měsíců (Charmat lungo). Pak se víno přefiltruje a může putovat do láhví, kam se plní pod tlakem pomocí speciálního přístroje.

Není prosecco jako prosecco

Prosecco DOCG

Prosecco pocházející výhradně z kopců mezi městy Valdobbiadene a Conegliano, z odrůdy Glera s možností 15 % Verdisa, Perery nebo Bianchetty. Povolený výnos hroznů ve vinicích je 13,5 tun na hektar. Každé vinařství smícháním hroznů z různých mikrozón v této oblasti vytváří směsi (cuvée), které fungují jako vyslanci vlastní vinařské filozofie. Vychutnat si ho můžete ve verzích Extra Brut, Brut, Extra Dry a Dry, klasifikovaných podle úrovně zbytkového cukru. 

Prosecco DOCG Rive

Pojem “Rive” označuje strmé svahy kopců, které jsou charakteristické pro danou zónu. Tato kategorie zdůrazňuje rozmanité výrazy Conegliano Valdobbiadene. Rive vína pochází z nejnáročnějších, nejkvalitnějších vinic, kterých je celkem 43. Každá z nich vyjadřuje odlišnou a výraznou kombinaci půdy, expozice a mikroklimatu. V Rive jsou výnosy vinic sníženy na 13 tun hroznů na hektar a povolen je jen výhradně ruční sběr. 

Prosecco DOCG Cartizze

Absolutní špičkou u prosecca je Cartizze. Od roku 1969 má zvláštní předpisy. Zahrnuje pouze 107 hektarů vinic a leží ve Valdobbiadene mezi nejstrmějšími svahy San Pietro di Barbozza, Santo Stefano a Saccol. Perfektní kombinace mírného mikroklima a starodávných půd, složených z morénu, pískovce a jílu, dodává těmto vínům jedinečné vlastnosti. Maximální výnos je 12 tun hroznů na hektar. 

DOCG Sui Lieviti 

Tak je označeno tradiční Prosecco na kalech, se sedimentem v lahvi, též zvané Sur Lie nebo Col Fondo. Kvasinky (lieviti), podle nichž má název, jsou ty, které spadají na dno lahve. Dochází tak k re-fermentaci, v souladu s původní metodou výroby šumivých vín. Vyrábí se ve stylu Brut Nature. Živé, lehce zakalené šumivé víno s velmi jemnými bublinkami a charakteristickou vůní čerstvě upečeného chleba.

DOCG Asolo

Vinice pro výrobu Asolo Prosecco Superiore DOCG se nachází na území 19 obcí kolem města Asolo. V rámci 15 % též může obsahovat odrůdy Verdiso, Bianchetta Trevigiana a Perera. Základem zůstává Glera. 

Prosecco DOC Treviso

Jedná se o základní kvalitu Prosecca, o výrazné rozšíření původního regionu, s příznivými podmínkami pro pěstování a s nižší nadmořskou výškou. 

Prosecco Rosè DOC 

Tuto novou kategorii Itálie oficiálně schválila v loňském roce. Hrozny ve směsi musí být minimálně 85 % Glera, stejně jako v běžném Proseccu, s přídavkem až 15 % Pinotu Nero. Výsledné víno má jemné perlení, svěží chuť a vůni s tóny květin a jahod.

Frizzante

Druhá fermentace v autoklávě probíhá s nižším tlakem, maximálně 2,5 baru, oproti spumante, kde je minimum 3. Výsledkem je čerstvé víno s méně bublinkami.

Chuť prosecca

Prosecco má lehké tělo a jiskřivé, svěží, výrazně ovocně-květinové aroma. V profilu zpravidla najdete jablíčka, broskve, melouny nebo broskve v doprovodu zimolezu, oříšků a tropického ovoce. Tím se liší od šampaňského, u kterého nad ovocem vítězí minerální tóny. 

V Itálii se prosecco nejčastěji popíjí jako aperitiv, vždy dobře vychlazené a ideálně z tulipánové sklenky. Používá se ale také v míchaných drincích. Kromě už zmíněného Aperol Spritzu rozhodně vyzkoušejte i kombinaci s rybízovým likérem a citronovou šťávou.

Archivace prosecca

Perlivá a šumivá vína se obecně nevyrábějí na dlouhé skladování. To platí i pro oblíbené Prosecco. Nejlépe si ho vychutnáte jako mladé a svěží. Při dobrých skladovacích podmínkách lze lahve obvykle skladovat jeden až dva roky. Velmi kvalitní Prosecco z oblasti Conegliano Valdobbiadene lze skladovat až tři roky.