Alkohol škodí zdraví
To, že alkohol škodí zdraví, to asi není žádné tajemství. Ovšem není to univerzální pravda, protože záleží na mnoha faktorech, které konzumaci alkoholu ovlivňují.
Rozhodující je zejména druh alkoholu, jeho množství, věk, pohlaví a zdravotní stav konzumenta a také čas, po který konzumace probíhá, tedy zda jde o celovečerní pomalé popíjení, nebo panákovou smršť. A jsou i lidé, kterým pití alkoholu za jistých okolností i prospívá, jak se dozvíte v tomto článku.
Záleží zejména na věku a množství alkoholu
Mladí lidé do čtyřiceti let by neměli pít vůbec žádný alkohol, protože pro ně představuje značné riziko a nemá žádné zdravotní přínosy. Těm starším může menší množství alkoholu prospět, uvádí nová vědecká studie, dosud největší svého druhu. Práce zveřejněná v odborném časopise Lancet také jako první vyhodnocovala rizika spojená s alkoholem podle geografického regionu, věku a pohlaví.
Před čtyřmi lety studie uvedla, že i příležitostné pití alkoholu je zdraví škodlivé, a navrhla, aby vlády doporučily lidem úplnou abstinenci. Po nové rozsáhlé analýze údajů z celého světa však odborníci, kteří studii vypracovali, dospěli k novým závěrům.
Mladí lidé jsou podle autorů vystaveni větším zdravotním rizikům spojeným s konzumací alkoholu než starší dospělí. U lidí nad 40 let, kteří nemají zásadní zdravotní obtíže, může například malá sklenka červeného vína denně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a cukrovky. Největším zdravotním rizikům se konzumací alkoholu vystavují muži od 15 do 39 let, zdůrazňují rovněž vědci.
„Naše poselství je jednoduché: mladí lidé by neměli pít, ale starším lidem může pití malého množství prospět,“ uvedla hlavní autorka studie, profesorka Emmanuela Gakidouová z lékařské fakulty Washingtonské univerzity. „Očekávání, že mladí lidé nebudou pít, je nerealistické. Domníváme se ale, že je důležité mluvit o nejnovějších poznatcích, aby každý mohl o svém zdraví rozhodovat s dostatkem informací,“ dodala.
Mladí pijí většinou příliš
V roce 2020 přibližně 1,34 miliardy lidí vypilo škodlivé množství alkoholu, uvádí studie návyků lidí z 204 zemí. Více než polovině, přesně 59 procentům, z těch, kdo pili přespříliš, bylo 15 až 39 let, uvádí studie. Mezi časté negativní dopady pití patřily dopravní nehody, zranění v opilosti, sebevraždy a vraždy. Tři čtvrtiny pijáků byli muži.
Studie vyhodnocovala vliv vypitého alkoholu na riziko 22 druhů zdravotních obtíží, včetně úrazů nebo rakoviny. Výzkumníci jistili, že množství alkoholu, které lze konzumovat, aniž by se zvýšila zdravotní rizika, se v průběhu života zvyšuje.
Za základní jednotku si vědci stanovili deci červeného vína s obsahem alkoholu 13 procent a 375 mililitrů piva s obsahem alkoholu 3,5 procenta. Muži do 39 let mohou podle závěru analýzy vypít jen 0,136 denní dávky alkoholu, aniž by to mělo vliv na jejich zdraví. U žen stejného věku je to 0,273 dávky, v přepočtu tedy necelé půl deci piva.
Pro lidi mezi čtyřiceti a 64 lety je pití poloviny až dvou denních dávek alkoholu zdraví prospěšné. U lidí nad 65 let je podle vědců bezpečná hranice téměř trojnásobek denní dávky, tedy zhruba jedno velké a jedno malé pivo.
Životní výhra
Tragické následky měla soutěž v provincii Limpopo v Jihoafrické republice, která se konala tento měsíc v liquere shopu ve vesnici Mashamba. Účastníci soupeřili v tom, komu se podaří vypít celou láhev bylinného likéru Jägermeister v co nejkratším čase. Namísto výhry však na jednoho muže čekala smrt, uvedla tamní policie.
Třiadvacetiletý muž vypil podle jihoafrické policie celou láhev 35procentního alkoholu za dvě minuty. Brzy poté však zkolaboval, načež byl převezen do nejbližší nemocnice, kde byl prohlášen za mrtvého.
Podle mluvčího tamní policie Briga Motlafela Mojapeloa tak dotyčný učinil v rámci soutěže, kde účastníci v jednom z vesnických barů soupeřili v tom, komu se podaří láhev bylinného likéru vypít nejrychleji.
Cenou pro vítěze měla být finanční hotovost ve výši 200 randů (necelých 300 korun).
Zdravotní experti před nárazovým pitím dlouhodobě varují.
„Vaše tělo dokáže zpracovat pouze jednu jednotku alkoholu za hodinu, u některých lidí je to ještě méně. Pokud budete pít hodně v krátkém čase, množství alkoholu v krvi může zastavit správné fungování vašeho těla,“ vysvětlila v rozhovoru pro The Huffington bývalá výkonná ředitelka charitativní organizace pro vzdělávání v oblasti alkoholu Drinkaware Elaine Hindalová.
Pro úplnost dodáváme, že láhev likéru Jägermeister má v tomto případě objem 0,7 litru a obsah alkoholu činí 35%. Tedy každá láhev obsahuje 2,45 dl 100% lihu, tedy téměř 1/4 litru. Takové množství je bezpečné zkonzumovat za více než týden v panácích, nebo v koktejlech. Pokud by výše uvedený účastník nevypil vše najednou, tedy za 2 minuty, ale popíjel by láhev několik hodin, případně celý večer, je téměř jisté, že by to přežil.
Bezpečné množství alkoholu a jednotky konzumace
Podle českého Státního zdravotního ústavu je základní horní hranicí pro tzv. bezpečnou konzumaci 14 jednotek alkoholu týdně pro ženy a 21 jednotek pro muže.
Konzumace během jednoho dne by pak na základě informací této organizace neměla přesáhnout čtyři jednotky u mužů a tři jednotky u žen.
„Jednotka (dávka) je dána určitým množstvím čistého alkoholu (přibližně 10 g) a její určení je u různých alkoholických nápojů relativně snadné,“ píše se na webových stránkách ústavu, na základě jehož tabulek odpovídá půl litru desetistupňového piva cca 1,5 jednotky alkoholu.