Archivace piva
Některá piva jsou vhodná k okamžité spotřebě a existuje pravidlo, že z tanku je pivo nejlepší. Na druhé straně však existují piva, s jejichž spotřebou se vyplatí vyčkat. Která piva jsou vhodná a k archivaci a jak vlastně pivo archivovat se dozvíte v následujících řádcích.
Snadné pravidlo zní, že čím pivo obsahuje více alkoholu, tím je vhodnější k archivaci, jedná se tedy především o silná belgická svrchně kvašená piva, dále o styl barley wine, lambic či imperial stouty. Základní podmínky pro vhodnost piva k archivaci je alespoň 8 % alkoholu a také by v pivu měla převažovat sladová složka nad chmelovou.
Světlejší piva založená na chmelové hořkosti (pale ale, IPA) své nejlepší chutě časem spíše ztrácí. Žádoucí je sledovat etiketu, při nákupu piva určeného k archivaci. Velmi důležité je, aby pivo bylo dokvašováno v lahvi (bottle condition), tím získá po dobu archivace zcela novou chuť. K archivaci také velmi často bývají určena piva, která jsou výroční a jsou vařena k určitým událostem.
Podmínky pro archivaci piva
Zásadní podmínky pro archivaci piva jsou
- temno
- chlad
- stabilní prostředí
Důležité je pivo archivovat mimo dosah světla. Látky přirozeně obsažené v pivu z chmele a sladu na slunečný svit reagují vytvářením nežádoucích sloučenin, což může později způsobit opravdu nechtěné aroma a chuť piv. Uchovávejte tedy své archivní pivo v opravdu temném prostředí.
Pivo by mělo zrát v chladném prostředí, ne však v lednici. Nejvhodnější teplota je od 10 do 12 °C. Obecně platí, že čím vyšší obsah alkoholu pivo má, tím je pro něj příznivější vyšší teplota. Styl barley wine lze například archivovat při pokojové teplotě.
Prostředí, ve kterém piva archivujete, by mělo být neměnné. Pivo rozhodně není vhodné nechat zrát v místech, kde je v zimě chladno a v létě zase teplo. Pokud jste pivo nějaký čas uchovávali v lednici a až nyní se rozhodli jej archivovat, nic není ztraceno – pouze extrémní změna teplot pivu dokáže ublížit.
Vzhledem k tomu, že se archivní piva nestabilizují pasterizací ani filtrací, nechávají se většinou dokvašovat v láhvích. Do láhví se mohou přidávat speciální kmeny kvasnic, ty v pivu postupně rozkládají zbylé cukry, což snižuje jeho plnost a chuť se stává sušší a říznější. Kromě snížení obsahu cukru kvasinky pivo obohatí o nádherné květové chutě. Dokvašování ale není v žádném případě pro archivování nezbytné, poněvadž je známo, že s přibývajícími léty se zvýrazňuje chuť i u nepasterizovaných typů. Pomineme-li dokvašování v dřevěných sudech, což je v domácích podmínkách komplikovaná záležitost, nejvhodnější řešení k archivaci piva jsou skleněné láhve.
Jak piva archivovat
Zpočátku je nutné zakoupit několik piv vhodných pivních stylů. Jedno ochutnáme dříve a další exempláře necháme archivovat. Na každé pivo můžeme pověsit cedulku, kde uvedeme datum se začátkem archivace. Konzumujeme pak postupně láhev po láhvi s časovým odstupem.
Pokud dáme archivovat všechny láhve ve stejnou dobu je pak obtížné chuť s několikaměsíčním odstupem hodnotit. Je tedy vhodné porovnávat vždy minimálně dvě láhve najednou, jedině tak budeme schopni poznat rozdíl. Ať už se jedná o mix čerstvého a archivovaného piva, případně dvě láhve archivované různě dlouhou dobu.
Debata o tom, jestli je lepší piva archivovat naležato či nastojato, je mezi profesionály téměř nekonečná. Archivovat pivo naležato je obvykle snazší, navíc se k tomu dá použít stojan, ve kterém si již archivujete víno. Přesto se však velká většina odborníků přiklání k archivaci piva nastojato.
Délka archivace piva
Jak dlouho bychom měli svá piva archivovat nám nikdo spolehlivě nedokáže říct. Většina pivařů a pivovarníků na ideální dobu archivace přijde metodou „pokus/omyl“. Buďte však trpěliví a nechte piva, která jsou na to vhodná, zrát minimálně 1 rok. Pokud máte ve svém novém archivu rovnou několik lahví stejného piva, ochutnávejte je postupně v intervalech 1 rok, 3 roky, 5 let – takto přijdete na to, kdy pivo chutná nejlépe. Některá piva jsou určena k ještě delší archivaci, například belgické pivo Cantillon lambic má údajně nejlepší chuť až po 20 letech archivování. Naproti tomu Chimay Blue Grand Reserve by neměl zrát déle než 10 let. Je však velice důležité si uvědomit, že archivování piv není exaktní vědou a nikdy ani nebude. Je to krásné avšak tajemné hobby, při kterém nikdy nevíte, jak bude konečný výsledek přesně vypadat. To je také jeden z důvodů, proč se do něj zamilovalo již tolik lidí.
Až se rozhodnete degustovat jedno z Vašich archivovaných piv, nezapomeňte na poslední věc: podávejte pivo tak, aby mělo stejnou teplotu jako tu, ve které jste ho archivovali. Znovu doporučujeme dělat si poznámky o tom, jak na Vás pivo působí. Zavzpomínejte si také na to, při jaké příležitosti jste pivo dali archivovat, popřípadě pokud máte poznámky z předchozí degustace stejného piva, přeneste se v myšlenkách do doby, kdy jste ochutnávali to předchozí.
Některá archivní piva vás opravdu překvapí, třeba už jen tím, že po ochutnání byste se neváhali vsadit, že to co právě pijete není pivo, ale víno. I tak mohou tato piva chutnat.
Párování piva s doutníky
Pokud už jste opravdový gurmán a labužník, který se zajímá o archivaci piva, možná vás zaujme i párování piva a doutníků. Je to trochu nezvyklá disciplína, to uznáváme, už jen proto, že se doutník obvykle k pivu nekouří a je typický spíše pro sklenku koňaku.
Ale doutník si lze užít také s pivem. Pokud tedy zvolíte tu správnou kombinaci.
V historii bylo na pivo pohlíženo jako na nápoj dělníků a chudých lidí. Bylo levné, jednotvárné a nikoho by ani nenapadlo ho popíjet při kouření doutníků, které byly naopak symbolem bohatství.
Časy se ale mění a díky rostoucí oblibě netradičních pivních stylů, archivace piv a tzv. řemeslných piv se po celém světě i pivo stává nápojem lidí s vytříbenými chutěmi a chutí experimentovat a párovat nejen s doutníky, ale i pokrmy.
Barva a chuť doutníků
Barva doutníku se určuje podle odstínu vnějšího listu, kterému se říká krycí. Nejčastěji se dělí do sedmi pojmenovaných barev od nejsvětlejší po nejtmavší, přičemž se od nich základně odvíjí chuť doutníku. Obecně se dá říci, že čím tmavší barva, tím silnější a výraznější chuť. Světlé doutníky bývají lehčí a ty tmavé opravdu výrazné.
- Claro Claro – nazelenalý list
- Claro – list světlý, krémový
- Colorado Claro – list středně až tmavě hnědé barvy
- Colorado – načervenale hnědý až hnědý list
- Colorado Maduro – list tmavě hnědé barvy
- Maduro – list velmi tmavě hnědé až černé barvy
- Oscuro – nejtmavější černý list
Jak postupovat při párování
Nejzásadnější pravidlo při výběru páru pivo/doutník je to, aby se chutě doutníku a piva navzájem nepřebíjely. Snažíme se volit pivo a doutník, jejichž chutě se navzájem doplní, podpoří a vznikne tak unikátní spojení. Dále je důležité nechat každému požitku čas. To znamená, že po potáhnutí z našeho oblíbeného doutníku se nemůžeme v dalším okamžiku napít připraveného dobrého piva. Vychutnávejte s menším odstupem a nebudete zklamáni.
Tento postup metodou pokus omyl je zejména o trpělivosti, pokud máte tedy dostatek času a nenecháte se odradit počátečními omyly s přebíjením chutí, určitě si časem najdete vlastní oblíbenou kombinaci na kterou nedáte dopustit.
Musíme mít na paměti, že každý máme odlišené chutě a proto neexistují žádná univerzální spojení. Vždy záleží na daném člověku, co mu vyhovuje a jak na něho spojení zapůsobí, fantazii se meze nekladou.
Vyzkoušené kombinace
- Meantime London Porter se jako plné a výrazné tmavé pivo hodí k doutníku Demonio Robusto Black s vyváženou chutí s náznakem lékořice a exotického koření s podtóny oříšků.
- Fullers Golden Pride je ovocné, jemně sladové a hořké pivo, které dobře podpoří doutník Bolivar No.3 se sladkou chutí sušeného ovoce.
- Maisel’s Weisse Original je lehké, ovocné a trochu kořeněné pivo. Proto ho musíme párovat s lehčím doutníkem jako je Perdomo Fresco Robusto Natural, který patří k těm jemnějším, ale přesto velmi zajímavým.
- Sierra Nevada Torpedo se svým opravdu výrazně hořkým a chmelovým profilem se hodí k plnému doutníku H. Upmann Coronas Major Tuba se silnou tabákovou chutí.
Jak už bylo uvedeno výše, je to především zábavné trávení volného času, které může časem přerůst v oblíbeného koníčka a vy tak přijdete s novými vlastními unikátními kombinacemi. Nesmí vás však překvapit, když někomu jinému budou připadat fádní a přijde s jinými, které ale zase nic neřeknou vám. Každý jsme unikátní.