Kvartální alkoholismus
Kvartální alkoholik je člověk, který se opíjí jen občas, zato ale pořádně. Zde by se dalo použít české slovo -do němoty. V Čechách je tento fenomén stále častější. Zdá se, že jde o něco méně závažného, ale pro partnerský vztah jsou takoví lidé nebezpeční úplně stejně jako ostatní alkoholici.
V tomto případě se o alkoholika v pravém smyslu slova vlastně ani nejedná. Přesnější je označení kvartální opilec, nebo kvartální piják či pijan.
Pro tento typ alkoholismu jsou typické epizodní excesy, kdy probíhá nadužívání alkoholu v takzvaných šňůrách trvajících dny, někdy i týdny.
Závažnost kvartálního alkoholismu
Možná si myslíte, že kdo nepije každý den, není závislý. Ve skutečnosti je to ale složitější. Člověk je závislý, jakmile pije alkohol pro jeho účinek. I když se kvartální alkoholici opíjejí jenom občas, intervaly mezi jejich excesy se většinou postupně zkracují.
Časem začnou mít kvůli pití problémy v práci a ve vztazích. Závislost se pozná i tak, že člověk nepřestane pít ani ve chvíli, kdy mu alkohol začne komplikovat život. Pokud pijan kvůli pití chodí pozdě do práce anebo dokonce občas musí zůstat doma, je závislý. A nezáleží na tom, jestli se to stává každý týden, jednou za 14 dní nebo jednou za tři měsíce.
Co je a co není kvartální alkoholismus
Samozřejmě se nedá tvrdit, že kdo se občas trochu víc napije, je automaticky alkoholik. Důležité je, kdy člověk pije. Přebral na kamarádově narozeninovém mejdanu a pak až za půl roku při silvestrovské oslavě? Nejspíš se nemusíte znepokojovat. Horší je, když se zpije do němoty při každé příležitosti, anebo si dokonce záminky k pití vymýšlí.
Spousta kvartálních pijanů se opíjí jednou měsíčně, aby tzv. „oslavili výplatu“. Další pijí na konci každého těžkého období v práci nebo ve škole – např. po zkoušce.
Hlavně je zapotřebí si nenechat namluvit, že je to úplně normální, když se někdo občas trochu napije. Neexistuje vůbec žádný důvod, který by ho k pravidelnému pití opravňoval.
Alkoholici se často vymlouvají, že pijí, jen když mají problémy, to ale není omluva. Všichni máme problémy a neopíjíme se kvůli nim. Pokud někdo blízký – např. partner pije tři dny v kuse, zhodnoťte, kdy se něco podobného stalo naposledy. Jestliže to bylo před měsícem, už je na místě znepokojení. Je ale nutné jednotlivé případy posuzovat individuálně.
Berte v úvahu okolnosti. Když se někdo zpije do němoty, protože mu zemřel někdo blízký, rozhodně to nemusí znamenat, že je alkoholik. Pokud se ale opije po každé hádce se šéfem, něco není v pořádku. Jestliže v životě takového člověka všechno poběží hladce, možná vydrží nějaký čas abstinovat. Při dalším problému se ale znovu opije .Berte v úvahu také věk. Do pětadvaceti let věku je totiž spotřeba alkoholu nejvyšší, pak by měla klesat.
Problém je, že jestliže se s partnerem nevídáte denně, může před vámi svůj důvěrný vztah k alkoholu docela dlouho úspěšně tajit.
Jak odhalit kvartálního alkoholika
Naštěstí existuje pár varovných znamení, která vám mohou brzy napovědět, že něco není v pořádku. V první řadě si všímejte, jak partner o alkoholu mluví. Možná s vámi abstinuje, ale občas mu uklouzne, jak si s kamarády skvěle zachlastal, nebo jakou měl o víkendu pěknou opičku.
Pokud pití alkoholu považuje za příjemnou věc, měla byste zvýšit ostražitost. Varovat by vás mělo i to, že partner sáhne po skleničce vždycky, když má za sebou těžký den. I když se třeba neopije, jeho zvyky napovídají, že alkohol považuje za lék.
Porozhlédněte se i v jeho bytě. Má ve sklepě nebo spíži obrovské zásoby piva nebo velké množství prázdných sklenic od vína či destilátů? Zpozorněte. Jestliže ho načapáte opilého, když vás právě nečekal, snažte se zjistit, jestli je to výjimka, nebo běžná věc.
Mluvte o něm s jeho známými a kamarády a klidně se jich otevřeně zeptejte, jestli pije. Všímejte si také, jestli si po prohýřené noci nalévá takzvaného vyprošťováka – tedy další pivo nebo panáka tvrdého alkoholu. Možná se vymlouvá, že to dělá jen proto, aby zrušil únavu nebo bolest hlavy, jenže ve skutečnosti potřebuje zvýšit hladinu alkoholu v krvi a zahnat abstinenční příznaky.
Je fakt, že většina českých mužů nepovažuje alkohol za problém. Připadá jim úplně v pořádku, že se občas opijí a druhý den mají příšernou kocovinu.
Alkohol je tvrdá droga
Ze statistik vyplývá, že Češi mají třetí nejvyšší spotřebu alkoholu na světě. Abstinentů je u nás mnohem méně než alkoholiků. Celý milion Čechů má problém s nadměrnou spotřebou alkoholu. A kvůli přehnanému pití umírá mnohem víc lidí než v důsledku užívání ilegálních drog.
Málokdo si uvědomuje, že ačkoli se u nás alkohol toleruje, je to tvrdá droga. Proto si nenalhávejte, že když váš přítel pije, vlastně se nic hrozného neděje. Alkohol zatěžuje srdce, cévy, játra a další orgány. Navíc snižuje plodnost – je dokázáno, že spermie alkoholiků jsou pomalejší než spermie mužů, kteří nepijí.
Partnerský život kvartálního alkoholika
Kvartální alkoholik (lépe řečeno pijan) se často ve „střízlivém“ období k partnerce chová úžasně, ale jakmile se opije, začne chorobně žárlit, slovně nebo fyzicky napadat, vyvolávat hádky.
Poté, co vystřízliví, nejspíš bude slibovat, že už se to víckrát nestane. Nevěřte mu.
Jestli má váš přítel nebo někdo blízký problémy s alkoholem, ať vás ani nenapadne hrát si na jeho zachránkyni. Nemá smysl zakazovat mu kamarády-pivaře, brát mu láhve s alkoholem, chodit pro něho do hospody. Dosáhnete tak jedině toho, že se mezi vámi vyvine psychologický vztah „přísná matka versus neposlušný syn“. Partner o vás začne uvažovat jako o stíhačce, která mu brání v jeho zálibě a na kterou musí vyzrát. Do hospody bude chodit dál, jen tajně.
Nesnažte se ho zachraňovat, když o to nestojí. Zeptejte se sama sebe: „Vadí mi jeho pití?“ Pokud si odpovíte kladně, dejte partnerovi ultimátum: Buď do určitého data nastoupí na léčení, anebo se s ním rozejdete.
Jestliže bude dál vesele nasávat, své výhružky naplňte. Ve vztahu s opilcem vás nečeká nic dobrého. Z kvartála se časem může stát pijan, který sahá po skleničce denně – ztratí zájem o všechno kromě alkoholu, hospoda pro něj bude důležitější než večer s vámi.
Váš sexuální život půjde od desíti k pěti – alkoholici totiž často mívají problémy s potencí. Pokud přece jen chcete s pijákem zůstat, pokuste se změnit životní styl tak, aby měl co nejmíň příležitostí k opíjení. Travte večery spolu, daleko od barů a restaurací a bez jeho přátel, kteří ho svádějí k pití.
Buďte aktivní, neseďte před televizí. Choďte třeba na tenis, do posilovny, do kina, do bazénu. Partner musí vědět, co vám vadí. Jestli začne proti závislosti bojovat, máte důkaz, že mu na vás pořád záleží víc než na alkoholu. A to je první krok.