Zabijáci kocoviny
Jak se zbavit kocoviny, to už řešil asi každý z nás. Někoho postihuje kocovina zcela výjimečně a pokud někdo pije alkohol tzv. východním stylem, tedy velmi často a dokud je co pít, ten z kocoviny prakticky nevyjde.
V tomto článku najedete neocenitelné rady a vyzkoušené postupy a receptury. Podíváme se, co opravdu funguje a co má pouze placebo efekt a to ještě v tom lepším případě. Je také otázkou, do jaké míry jsou tyto rady a zkušenosti přenositelné z jedné osoby na druhou…
Způsob konzumace alkoholu
Závisláci
Pařiči se pracovně dělí na dvě skupiny. První skupinou jsou průběžní pijáci, kteří si každý den dají jedno (nebo několik) piv, případně jednoho (nebo několik) panáků. Většinou se sice nezlijí do němoty, ale jsou na nejlepší cestě k vytvoření závislosti. Za nějaký čas už totiž bez napití nedovedou fungovat. Většinou pijí i o samotě, což je mimochodem asi nejděsivější. Alkohol je přece hlavně společenská záležitost – uvolňovač zábran a stydlivosti, rozpouštěč komplexů a starých sporů a rozbuška kolektivního zpěvu a dobré zábavy.
Kalamitáci
Druhou skupinou jsou kalamitní (nárazoví) pijáci. Chlast k životu nijak nepotřebuju a dobře se bez něj obejdu třeba i pár týdnů nebo měsíců. Pití je pro mne čistě sociální fenomén a sami se skoro nikdy nenapijí. Jednou za čas se prostě tzv. chytnou špatný party, vypustí páru a společné jásání pak většinou skončí špatně. V totální opilosti je ohrožuje zranění a ostuda. Výhodou ale zase je, že neriskují závislost. Pití jim prostě nechybí.
Sem patří také jedinci, co se do němoty opijí jednou za rok na firemním vánočním večírku, protože je to zadarmo a pak obtěžují v opilosti své kolegy, tedy spíše kolegyně a udělají si jen nezapomenutelnou ostudu. Takoví lidé by neměli na večírek vůbec chodit, případně nepít a mají problém s kocovinou vyřešen.
Co je kocovina
Čistě fyziologicky jde o různě namíchanou kombinaci nejméně čtyř nepříznivých faktorů uvedených níže:
Odvodnění organismu
Alkohol blokuje antidiuretický hormon, který v ledvinách řídí zpětnou resorpci vody. Kvůli tomu běháte čurat víc, než kdybyste nechlastali, až vyčuráte víc vody, než je pro organismus únosné. Právě proto taky máte při kocovině tak strašnou žízeň.
Iontový rozvrat
S nadbytečně vyčuranou vodou se zbavíte i kuchyňské soli a dalších elektrolytů a minerálů, které tělo nezbytně potřebuje.
Nedostatek krevního cukru (glukózy)
Alkohol způsobuje roztažení periferních cév a zrychlení metabolismu (odtud klamný pocit, že je vám teplo), čímž dojde k vyčerpání energetických zásob a pocitu slabosti. K tomu dále přistupuje nedostatek glukózy v krvi, způsobený „zaměstnáním“ jaterních buněk při odbourávání alkoholu. Tyhle buňky jinak udržují stálou hladinu krevního cukru, a po chlastu na to prostě nemají čas (viz následující bod).
Otrava produkty rozpadu alkoholu
Etanol (líh) jaterní buňky metabolizují (spalují) na látky, kterých se dokáže snadněji zbavit. Z hlediska kocoviny je nejpodstatnější acetaladehyd, což je také hlavní viník kocoviny. Pokud chlastáte nekvalitní a slazené alkoholické nápoje, přistupují k acetaldehydu i nejrůznější další chemická svinstva. Schopnost metabolizovat alkohol a zbavovat se produktů jeho rozpadu navíc bohužel klesá s věkem. Když se vylije gymnazista a muž v mém požehnaném věku, kdo na tom bude hůř, co myslíte?
Co na kocovinu funguje (mělo by fungovat)
Tuk
Pokud během pití budete jíst mastné věci, zaprvé se pomaleji opijete a zadruhé budou následky mírnější. Proč myslíte, že se na Moravě ke slivovici nebo vínu podává nakrájený špek, tučná paštika nebo klobása? Extrémní formou této ochrany před kocovinou je deci obyčejného stolního oleje, vypitá před odchodem na kalamitní kalbu, o které víte předem. „Vysmolí“ vám žaludek, takže neodpadnete tak brzo.
Brufen, Alnagon, Acylpyrin a další medikace
Jak už víme z úvodu, alkohol „cvičí“ s hospodařením organismu s vodou a mění osmotické poměry v těle. Jedním z příznaků kocoviny je proto bolest hlavy, způsobená rozpínáním a následným smršťováním mozkových buněk. Pomůže jakýkoli lék na bolest, nejvíc se osvědčil Brufen.
Med nebo glukóza
Pokles hladiny krevního cukru (glukózy) vyrovná cokoli, co obsahuje cukr. Silně oslazený čaj ale účinkuje poměrně pomalu, protože řepný cukr (sacharózu) musí tělo nejdřív přeměnit na jednodušší glukózu. Lepší je proto dodat tělu glukózu přímo. Ideální je med, glukózové bonbony nebo glukopur (prášková glukóza), který koupíte v lékárně.
Voda
V libovolné podobě a v co největším množství! Osobně kocovinu nejčastěji zalévám nejméně půllitrem ledové vody s vymačkaným citronem a cukrem (viz výše).
Sůl
Silná hovězí polévka hustě zalitá maggi je ráno po kalbě ideálním způsobem, jak se postavit na nohy. Podstatné ale je přesolit ji tak, že se skoro ani nedá jíst. Ze stejného důvodu na kocovinu dobře funguje i přesolený guláš, ovar nebo jiné maso v libovolné úpravě.
Pohyb
Nejhorší, co můžete při kocovině udělat, je povalovat se v posteli a skuhrat. Zaprvé se propadnete do deprese a sebelítosti a zadruhé výrazně zpomalíte odbourávání acetaldehydu, který vám koluje v těle. Chce to naopak pohyb. Čím větší námaha (a tím i rychlejší krevní oběh a silnější okysličení organismu), tím rychleji v sobě všechna ta postalkoholová svinstva spálíte.
Piracetam
„Tajný“ lék na kocovinu a zcela legální a absolutně nenávyková látka je bez předpisu k dostání v lékárně. Používá se k léčbě poruch mozkové činnosti, ale zároveň i zbystřuje a zrychluje myšlení. Piracetam totiž zvyšuje průtok krve mozkem, a tím i zlepšuje přísun kyslíku a glukózy do nervových buněk. Zrychlení látkové výměny nervových buněk ale oceníte při v kocovině, která díky Piracetamu rychleji odezní.
Co na kocovinu nefunguje (babské rady a mýty)
Káva a energetické nápoje
Na první pohled to vypadá logicky. Tělo a mysl jsou v kocovině oslabeny, takže je povzbudíme kofeinem. Ten ale kocovinu paradoxně ještě zhorší. Zablokuje totiž antidiuretický hormon, čímž zvýší ztrátu vody z už tak odvodněného organismu. Je to logické – i po samotné kávě přece běháte čurat (aniž byste měli kocovinu), a po alkoholu taky. Když se fyziologické účinky obou nápojů spojí, vysuší vás to skoro na troud.
Zázračné preparáty na kocovinu
Na trhu je spousta pilulek, šumivých nápojů a dalších „medicín“, které slibují kocovinu zlikvidovat za pár minut. Nic z toho prostě nefunguje. Tyto preparáty vám maximálně dodají látky, které tělo potřebuje tak jako tak, ale kocovinu nezkrátí. Tu si prostě musíte vytrpět.
Vyprošťovák – další alkohol
Oblíbený recept starých a zkušených alkoholiků je ve skutečnosti pověra. Když se ráno vzbudíte s kocovinou a dáte si pivo nebo panáka, přechodně se vám uleví. Malá dávka alkoholu vás zvedne, vtáhne zpátky do příjemného stavu a utlumí příznaky aktuální kocoviny. Následuje ale pár hodin do ještě horší kocoviny. Vzniká totiž kombinovaná otrava (etanol plus acetaldehyd) s daleko horšími pozdějšími následky. Navíc jste na nejlepší cestě, aby se z vás stal závislák, který bez „ranního doušku“ už ani nenastartuje.