Pivní styly – 2/2 Spodní a spontánní kvašení

Na světě existují kromě českého ležáku ještě desítky dalších pivních stylů. V tomto článku se dozvíte základní informace o stylech, které jsou mezi světovými pivaři nejoblíbenější.

Pivní styly jsou tříděny dle kvašení, které je využíváno během výroby piva. Existují tři základní způsoby, kterých se v moderním pivovarnictví využívá – kvašení spodní (teplota cca 8 – 12 °C), kvašení svrchní (teplota cca 22 °C) a kvašení spontánní, které je nejstarší známou metodou výroby piva.

Styly využívající spodního kvašení

Ležák

Ležák českého typu

Ve vůni nalezneme prvky sladu a chmele. Barva je zlatá, pivo je většinou čiré (pokud prošlo filtrací). Chuť je sladová, na závěr se projevuje chmelová hořkost. Poprvé byl uvařen v Plzni roku 1842 německým sládkem Grollem. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 4,2 – 5,4 procenty alkoholu, říz je střední.

Ležák vídeňského typu

Ve vůni je dominantní bohatá sladovost, můžou se objevit i tóny sladu praženého. Barva je měděná. Chuť je opět výrazně sladová, s troškou praženého vídeňského sladu. Chuťové doznívání je sušší a hořkost nízká. V ústech zanechává příjemný krémový pocit. Říz piva je střední.

Oktoberfest/Märzen

Bohatá sladová vůně s prvky praženého sladu. Barva je od tmavě zlaté přes oranžovou až k červené. V chuti je dominantní sladová sladkost, chmelová hořkost je střední. Celkově se jedná o plné sladové pivo se středním řízem. Název Märzen (Březňák) se užívá z toho důvodu, že pivo se navařilo na jaře, na konci pivovarské sezony a uskladnilo se v studených sklepích přes horké léto. Podávalo se na podzim během tradičních oslav.

Bock

Bock

Vůně je výrazně sladová, s lehkými tóny sladu praženého. Můžeme však objevit i lehké alkoholové tóny. Barevné rozpětí se pohybuje od světle měděné do hnědé. Chuť je výrazně sladová. Ke konci doušku se může objevit příjemná hřejivost alkoholu, říz je střední. Obsah alkoholu je obvykle mezi 6,3 – 7,2 procenty. Původně se vařilo v severním Německu ve městě Einbeck. V 17. století se dostal tento styl do Bavorska a název dostal jako bavorská zkomolenina města Einbeck – bock.

Dopplebock

Vůně je velmi silně sladová – sladká. Objevují se tóny praženého sladu a karamelu, v tmavších verzích můžeme nalézt i tóny čokolády. Chuť je velmi bohatá a sladová. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 7-10 procenty. Hořkost je nízká, říz je nižší až střední. Bavorská specialita byla poprvé uvařena paulánskými mnichy, kteří pivo konzumovali v období půstu k zasycení. Mnoho zástupců tohoto pivního stylu poznáme díky koncovce -ator.

Styly využávající spontánního kvašení

Lambic

Pivo původem z Belgie, které chuťově připomíná Chardonay nebo suchý Vermut. Vaří se hlavně od podzimu do jara, v létě by hrozilo nebezpečí vzniku nežádoucích chutí. Jedná se o pivo, které je velmi málo nasyceno oxidem uhličitým. Výroba trvá několik týdnů až měsíců v závislosti na množství ve várce a kvasnicích

Gueuze

Jedná se o řezaný lambic vzniklý smíšením mladých a starých piv zmiňovaného typu. Popisuje se jako pivo jiskřivé pivo, které svou ostrostí připomíná víno. Může obsahovat stopy rebarborové příchuti.

Kriek

Jedná se o třešňový lambic, mohou se v něm vyskytovat i mandlové tóny.

Frambozen

Jedná se o malinový lambic. Servíruje se ve sklenicích na šampaňské.

Faro

Jedná se o sladkou verzi lambicu. Podává se chlazené na sklepní teplotu.

Všechny díly