Nákupy alkoholu v Polsku ano či ne?

Nákupy v Polsku jsou v dnešní době častým tématem zpravodajství v televizi a častým námětem článků v tisku. Skoro by se dalo říci, že kdo ještě nebyl v Polsku na nákupech, ten jako by vůbec nebyl.

Není to nic nového okolí trojmezí, tedy hranice mez Českou republikou, Polskem a Německem jsou tím vyhlášené a kdo to nemá daleko, jezdí tankovat do Polska, do Česka se jezdí většinou do restaurací, cukráren a ke kadeřníkovi a do Německa pro vybrané potraviny a zejména oděvy. Sortiment a cílová destinace se vždy přizpůsobují aktuálním cenám.

Porevoluční historie

Mezi Českem a Polskem probíhal čilý přeshraniční a to i ilegální obchod vždy. Ještě před vstupem do Evropské unie, kdy byl omezen povolený objem alkoholu.

Po roce 1989, kdy se hranice přece jenom mnohem více otevřela k cestování, na hranicích řádily organizované skupiny. Právě jim se říkalo mrówki neboli mravenci. Party působily v Českém Těšíně, kde jsou dva mosty, jeden do Polska a druhý zpátky.

Mravenci byli schopní během dne přenést neskutečné množství piva i tvrdého alkoholu. Kvůli stanovenému limitu byli celníci bezmocní a požadované množství museli pustit. Kolikrát však daná osoba prošla hranicí, to už nikdo nezjišťoval.

Jedna taková skupina stačila během dne přenést z české strany do Polska piva z celé ložné plochy kamionu, který je přivezl ze Slovenska. K pašování sloužily například i speciálně ušité vesty s kapsami na umístění lahví a zejména v zimním období šlo těžko rozeznat, co má cestující pod kabátem.

Vzhledem k aktuálním cenám a výši spotřební daně se vždy měnil směr odkud kam alkohol směřoval. Jednou byl výhodnější v Česku a přenášel se do Polska a jindy zase naopak. Cenové rozdíly nebyly úplně bezvýznamné.

Polské trhy

Současnost

V současné době, kdy Polsko přechodně zrušilo daň z přidané hodnoty na základní potraviny tam vychází nákup potravin levněji než u nás.

Nutno ovšem podotknout, že toto nařízení se nijak netýká alkoholu, za něj se dph v Polsku stále platí v plné výši. I přesto tam bývá tvrdý alkohol i pivo běžně levnější.

Toto ovšem neplatí univerzálně. Slevové akce řetězců v Polsku nejsou tak vysoké jako u nás a tak i když je tam alkohol běžně levnější, je pravděpodobné, že pokud si počkáte u nás na slevovou akci, seženete ho ještě levněji a nebudete tak muset cestovat do Polska.

Polští prodejci také prodávají nekolkovaný alkohol, domácí samohonku. Je to samozřejmě nelegální a na tržišti jí seženete na vyžádání. Kupovat takový alkohol je sázka do loterie a zdravotní riziko a to úplně vždy, i od lidí které znáte a už jste od nich předtím takový alkohol nakupovali – každá destilace je individuální a udělat výrobní chybu je jen otázkou času.

V Polsku se také vyplatí nákup cigaret, které tam vycházejí asi o třetinu levněji. Prodejci mají v nabídce i nekolkovanou variantu cigaret, kde ušetříte na krabičce kolem 50ti korun, ovšem kupujete padělek, který nemá s originální značkou nic společného i když vypadá vizuálně identicky, tak složení je odlišné.

A v neposlední řadě je levnější nákup pohonných hmot, kde ušetříte také pár korun na litru.

A spousta dalších věcí. Nutno ovšem poznamenat, že v okolí hranice drží obchodníci vyšší ceny než ve vnitrozemí, kde se dá nakoupit ještě výhodněji, ale zase je to dále.

Limity na bezcelní dovoz

V následující tabulce jsou uvedeny povolené bezcelní limity (u alkoholu se vztahuje na osobu) toho co můžete dovézt přes hranice do ČR aniž byste museli celníkům při kontrole cokoliv dokládat.

Vyplatí se mi nákupy v Polsku?

Na tak jednoduchou otázku není úplně jednoduchá odpověď.

Pokud to máte do Polska kousek asi tam běžně již jezdíte, tady není co řešit.

Pokud ovšem bydlíte třeba v Praze nebo třeba Brně odpověď už je složitější. Na nákup pojedete pravděpodobně o víkendu – lze to pouze v sobotu, v neděli je v katolickém Polsku vše zavřeno a místní se tam modlí.

Pokud se doma o víkendu nudíte, nemáte nic lepšího na práci, rádi se mačkáte a čekáte ve frontách a zejména pokud patříte k vášnivým kuřákům, je to přesně něco pro vás – můžete si udělat retro výlet, připomenout si, jak se u nás kdysi po revoluci nakupovalo u stánků, levněji nakoupit a ještě možná i něco ušetřit.

Ale není to rozhodně pro každého, a reálná úspora nastává pouze tehdy, pokud uděláte opravdu velký nákup za vyšší tisíce až desetitisíce korun (ale to už zase narážíte na bezcelní limity), jinak se vám nezaplatí ani náklady na dopravu a o vlastním čase ani nemluvě.

Jiná situace ovšem nastává, pokud jedete do Polska na výlet za účelem turistky a tento výlet spojíte při zpáteční cestě s nákupem.

Pokud se k nákupům rozhodnete, dobrá rada je, nastudovat si předem letáky polských řetězců – jsou online na webu.