Je zdravější pít bílé víno, nebo červené víno?
Bílá i červená vína mají své početné slupiny příznivců. A to zejména proto, že jim taková vína chutnají. Lidé se většinou nesoustředí na jednu barvu vína kvůli zdravotním účinkům. Má vůbec barva vína vliv na to jak je dané víno zdravé? A je vůbec zdravé pití vína?
Volba mezi červeným a bílým vínem však nemusí být nutně pouze otázkou chuťových preferencí. Pokud se zajímáte o svou linii či zdravotní účinky vína na zdraví, můžete víno volit také podle kalorií a dalších benefitů. Pojďme se podívat na to, jak se liší bílé od červeného právě v těchto aspektech.
Asi už jste zaslechli historky o tom, že pití červeného vína má pozitivní vliv na tvorbu červených krvinek. A pak je tu také onen Francouzský paradox.
Francouzský paradox
Francouzi jsou ve světě známí jako velcí labužníci, kteří si potrpí na tučná jídla, pijí víno každý den a zároveň jsou stále štíhlí a celkově zdraví. O tomto zdánlivém rozporu se hovoří jako o francouzském paradoxu.
Počátkem 19.století někteří vědci zjistili, že Francouzi, kteří často konzumují máslo, sýry a dost kouří, trpí méně srdečními chorobami. Tento průzkum se potvrdil i v dalších zemích, které mají ve zvyku dát si mírné množství vína k jídlu. Jak je to možné? Víno v těle snižuje hromadění krevních destiček a to má za důsledek zabraňování tvorbě ateromů, které mohou způsobit aterosklerózu. Další významná věc, které mírná konzumace vína prospívá, je prevence proti infarktu.
Už jste někdy slyšeli, že víno dělá dobrou krev? Pokud ano, slyšeli jste správně. Litr vína obsahuje asi 5-10 mg železa, které tvoří základ hemoglobinu. Ten přepravuje do všech tkání lidského těla kyslík. Kromě železa může víno nabídnout minerální složky, jako například měď, čistící magnézium, chrom, mangan a zinek.
A co znamená mírná konzumace vína? Obecně platí asi 0.3 litru denně. Středověký teolog Izidor Sevillský tvrdil, že název víno je odvozeno z latinského slova vis což znamená síla.
Obsah polyfenolů ve víně má také antioxidační vlastnosti, které zpomalují proces stárnutí buněk.
Červené víno
Červené víno má pověst toho zdravého. Často se můžete dočíst, že sklenka k večeři nejenže neuškodí, ale dokonce prospěje.
Červené víno totiž obsahuje látku resveratrol, který se považuje za přírodní antioxidant. Kromě bobulí modrých odrůd vinné révy ho obsahují také například borůvky nebo brusinky a najdete ho v mnoha výživových doplňcích.
Resveratrol patří do skupiny tzv. flavonoidů (které se označují také jako vitamin P) z nichž ve víně najdeme také pterostilben a proanthokyanidiny.
A co všechno flavonoidy umí? Skutečně toho není málo. Říká se, že pomáhají v boji proti stárnutí i obezitě. Mohou zlepšovat paměť a pomáhat při zánětlivých onemocněních. Flavonoidy najdeme dokonce i v léčivech na křečové žíly či hemoroidy a další cévní onemocnění.
Červené víno těchto látek obsahuje poměrně velké množství, a přestože se nachází ve většině ovoce a zeleniny, právě víno nabízí jejich největší koncentraci. Ale pozor. Při předávkováním vitamínem P může docházet k nevolnostem, zvracení a průjmu – tedy kocovině.
Červené víno navíc obsahuje také melatonin, který má pozitivní účinek na váš spánek. Melatonin je podobně jako flavonoidy silným antioxidantem.
Červené víno a kalorie
Obecně nejde úplně přesně a snadno říci, kolik dané víno obsahuje kalorií (zde se opravdu vyplatí sledovat etikety). Ale nějaké obecné doporučení je složité, každé víno se vyrábí trochu jinak, obsahuje jiné množství zbytkového cukru a má také jiný obsah alkoholu, který je energeticky velice vydatný.
Obsah kalorií v červených vínech:
- 2 dl červeného sladkého vína obsahuje cca 200 kcal
- 2 dl polosladkého červeného vína obsahuje cca 150 kcal
- 2 dl polosuchého červeného vína obsahuje cca 150 kcal
- 2 dl suchého červeného vína obsahuje cca 130 kcal
Lze tedy konstatovat, že po jedné sklence vína příliš nepřiberete. Samozřejmě však záleží i na tom, co si k danému vínu dáte za jídlo. A vůbec na vašich stravovacích návycích.
Pokud budete volit středomořskou stravu stejně jako Francouzi, určitě chybu neuděláte.
Bílé víno
Červené víno se dá za určitých okolností a s přivřeným okem nad alkoholem považovat za zdravé.
Jak se to ale má s vínem bílým? Měli bychom se mu snad raději úplně vyhnout? Není to nutné – poslední studie ukazují, že je možná ještě zdravější než víno červené.
Tyto studie zmiňují i to, že bílé víno zvyšuje hladinu pro tělo příznivého HDL cholesterolu a má tak mimo jiné pozitivní vliv na srdeční zdraví. Dokonce prý snižuje výskyt volných radikálů v těle o jednu třetinu, kdežto červené pouze o 15 %.
Bílé víno a kalorie
Zde platí prakticky to samé co u červených vín. Tedy obecně nejde úplně přesně a snadno říci, kolik dané víno obsahuje kalorií (zde se opravdu vyplatí sledovat etikety). Ale nějaké obecné doporučení je složité, každé víno se vyrábí trochu jinak, obsahuje jiné množství zbytkového cukru a má také jiný obsah alkoholu, který je energeticky velice vydatný.
Obsah kalorií v bílých vínech:
- 2 dl bílého sladkého vína obsahuje cca 190 kcal,
- 2 dl bílého polosladkého vína obsahuje 160 kcal,
- 2 dl bílého polosuchého vína obsahuje cca 150 kcal,
- 2 dl bílého suchého vína obsahuje cca 125 kcal.
Z pohledu kalorií není mezi víny výrazný rozdíl. Můžete tedy bez obav preferovat ten druh vína, které máte nejraději a který vám nejvíce chutná.
Ovšem hovoříme zde o běžné dávce, tedy o konzumaci do 0,3 dl za den (a ještě max. 5 dní v týdnu). Pokud tedy vypijete za večer 2-3 láhve a přikusujete k tomu špek, tak asi kalorie příliš neřešíte.
Závěr
Existují ovšem i jiné možnosti – tedy takzvaná zdravější vína, těmi jsou vína dietní a nízkosacharidová. Pokud tedy opravdu potřebujete zhubnout, chcete pít víno a přitom zaručeně nepřibrat, je to nejlepší volba.
Taková vína mají velmi nízký, nebo dokonce nulový obsah zbytkového cukru. S těmito víny si můžete sklenku alkoholu dopřát klidně i při nízkosacharidové či dokonce keto dietě.
Pokud milujete víno, ale chcete se z jakéhokoliv důvodu vyhnout alkoholu (který je ve víně největším nosičem kalorií), dopřejte si nealkoholické víno. Rozdíl v chuti zde žádný není. Jen nebudete opilí.
Pokud se tedy vrátíme k otázce v nadpisu článku, tedy otázce jestli si pro zdraví dát raději bílé víno, nebo červené víno, lze jen konstatovat, že není nutné se omezovat v barvě. Můžete bez obav pít to, které vám chutná více.
Při pití vína jde zejména o množství, pokud je umírněné, víno vám může prospět. Pokud ne, měli byste pití omezit.