Nealkoholická vína – trend moderní doby
Nealkoholické pivo už našlo své pevné místo na trhu a je vyhledáváno zejména lidmi, kteří alkohol vůbec nepijí, nebo těmi, kteří ho momentálně pít nemohou.
U nealkoholického vína je to trochu jiné – jeho konzumace není zdaleka tak rozšířená. Je to dáno už z historie regionálně – kdy lidé v Česku upřednostňují pivo před vínem. Ovšem konzumace vína má také své početné příznivce a vzhledem k nulové toleranci alkoholu za volantem, která u nás platí se dá očekávat, že trend konzumace nealkoholických vín bude mít vzestupnou tendenci.
Zdravotní benefity nealkoholických vín
Umělé snižování alkoholu v červeném víně nesnižuje množství antioxidantů v něm obsaženo. Ty mohou pozitivně ovlivnit kardiovaskulární zdraví.
Tato vína tedy nízkoalkoholická nebo nealkoholická vína mohou být tedy využívána v léčení srdečních chorob. Což může být poměrně příjemný lék.
Jako vzorek si vědci vybrali skupinu mužů se srdečním onemocněním a testovali dopad konzumace alkoholického vína, nealkoholického vína a srovnávacího destilátu. Nealkoholické víno se ukázalo jako nejvhodnější na léčbu srdečních onemocnění.
Pro koho je nealkoholické víno určeno
Nealkoholické víno je ideální nejen pro lidi, kteří chtějí omezit spotřebu alkoholu, ale také pro všechny řidiče a sportovce i ty, kdo chtějí třeba jen zhubnout, nebo si zachovat během večera čistou hlavu.
Momentálně se nealkoholické víno oblíbily zejména těhotné ženy a kojící matky. Tyto skupny žen alkohol konzumovat z pochopitelných důvodů nemohou.
Dealkoholizace vína
Dealkoholizace vína je proces, během kterého se víno zbavuje alkoholu v něm obsaženém.
Dealkoholizace vína nemusí být absolutní, zanedbatelné množství alkoholu ve víně i po procesu odalkoholizování může zůstat.
Limitem, podobně jako třeba u nealkoholického piva, je hranice zmíněné půl procento. 0,5 % je tedy spíše jen stopové množství, srovnatelné například s obsahem alkoholu v kefírových mlécích či nezkvašených ovocných šťávách a dalších kvašených výrobcích. Nealko víno obsahuje také mnohem méně alkoholu, než běžné sirupy proti kašli.
Jak se vyrábí nealkoholické víno
Existují dva nejrozšířenější způsoby výroby nealkoholických vín.
Ovšem základní surovina, nebo přesněji řečeno polotovar pro výrobu nealkoholického vína je víno alkoholické. Jedná se o běžné prokvašené víno, kterého se u nás vyrobí miliony hektolitrů.
Toto alkoholické víno se následně zbavuje alkoholu, který se z něj oddělí.
Pro tato vína se používá název dealkoholizovaná vína. Možná to může být matoucí, ale je to proto, že se nevyrábí víno bez alkoholu, ale dochází k odalkoholizování klasického vína. Tedy k procesu dealkoholizace.
Výsledkem je nealkoholický nápoj, který nesmí svým obsahem alkoholu překročit 0,5 %.
V zásadě jsou dva způsoby jak toho docílit:
- Reverzní osmóza
- Vakuová destilace
Reverzní osmóza
U této metody se nejprve z vína odstraní aromatické a fenolické látky (zkráceně aroma a chuť). Reverzní osmóza je důmyslný proces, který odfiltruje velmi malé molekuly, jako je ethanol a voda. Poté se “odplyněná” voda přidá zpět do odfiltrovaného vinného koncentrátu. Reverzní osmóza je nákladný proces, který vyžaduje až 2–4 průchody, aby se alkohol z vína úplně odstranil.
Výhoda reverzní osmózy je v tom, že víno neztrácí své aroma ani chuť a stále příjemně voní.
Vakuová destilace
Metoda je založena na odpaření alkoholu z vína. Toho se docílí zahřátím vína. Dochází k tomu, že se alkohol postupně z vína odpařuje.
Nevýhoda této metody je ztráta aromatické složky ve víně a víno tak přichází o svojí vůni.
Tento problém tak řeší dvojitá vakuová destilace, kdy se z vína nejprve odeberou aromatické látky, poté následuje klasická vakuová destilace při které dochází k odpaření alkoholu a následně se do vína vrací odebrané aromatické látky.
Nealkoholické víno vyrobené touto technologií je poměrně drahé, což je nevýhoda, ovšem zachovává si svojí kvalitu a aroma. Má vše, co víno má mít. Tedy až na alkohol. Jedná se nealkoholické víno, které chutná a voní jako běžná vína, která alkohol obsahují.