Proč je dobré omezit pití alkoholu a co to udělá s vaším tělem

Česko je země, ve které pití alkoholu neodmyslitelně patří ke společenskému životu. Abstinovat zde je tedy poměrně složité. I tak však můžete svoji spotřebu alkoholu značně omezit, někdy až na nezbytné minimum.

Na zdraví

Říkat piju alkohol na zdraví, resp. přípitek na zdraví je něco podobného, jako když sportovci říkají před riskantním skokem například zlom vaz.

Oni si samozřejmě přejí, aby se to nestalo a alkohol se také pije na zdraví pouze výjimečně, a zejména pouze v přiměřených dávkách.

Ovšem, v tom je právě ten problém, pod tímto termínem si totiž každý představí něco jiného.

Na zdraví se sice pije, ale alkohol samozřejmě pro tělo ani psychiku zdravý není. Je nejdostupnější drogou a při závislosti je stejně ničivý jako heroin, včetně toho, že může způsobit rozpad osobnosti a demenci. 

Omezení spotřeby alkoholu vás naopak odmění spoustou příjemných zdravotních benefitů.

Jak omezit pití

Toto se v mnoha případech snadněji řekne, než udělá.

  • Určete si počet nápojů, který za večer vypijete. Nepřekročte ho.
  • Sledujte svou celkovou konzumaci alkoholu. Nepodvádějte, počítají se i malá piva a nízkoalkoholické nápoje.
  • V každém týdnu mějte několik zcela střízlivých dní, kdy nevypijete ani kapku.
  • Když pijete alkohol, pijte zároveň i nealkoholické nápoje. Po každém alkoholickém nápoji udělejte přestávku a vypijte jeden nealko.
  • Nepijte tvrdý alkohol. Upřednostňujte nápoje s nízkým obsahem alkoholu.

Zdravotní benefity při omezení pití alkoholu

Lepší spánek

Alkohol narušuje spánkový mechanismus. Vlivem sedativního působení etylalkoholu dojde v první fázi k navození celkového útlumu, rychlému nástupu a převaze Non-REM spánku. Při něm dochází nejprve k výrazné svalové relaxaci, po které pak mohou vzniknout naopak svalové křeče a zatuhnutí svalů.

Ve druhé fázi se naopak projeví potlačený REM spánek, který je ale mělký a člověk se při něm snáze budí. Navíc alkohol působí močopudně, a i to může spáče budit.

Hubnutí

Pokud výrazně snížíte konzumaci alkoholu, může vás přepadnout chuť na sladké. Podvědomě se jeden zdroj dopaminu – látky, která v mozku spouští příjemné pocity, uvolňuje a uklidňuje, budete pokoušet nahradit jiným. Pokud to uděláte, nahradíte kalorie z alkoholu cukrovými kaloriemi a na hubnutí můžete samozřejmě zapomenout.

Alkohol má hodně prázdných kalorií, a přitom způsobuje i ztrátu zábran a pocit hladu. Navíc narušuje játra. To vede k ukládání tuků v játrech a následnému ztučnění jater. Sníží se jejich funkčnost a hrozí vznik chronického zánětu jater a jaterní cirhózy. Současně dochází k celkovému ukládání tuků v lidském organismu.

Lepší pleť

Konzumace alkoholu vede k dehydrataci pleti, a tedy i ke zhoršení jejího stavu. Po vysazení alkoholu můžete pozorovat zlepšení kožních problémů, jako jsou zarudnutí na tvářích a kolem nosu, lupy, ekzémy nebo růžovka.

Sváteční pijáci alkoholu

Česká republika patří dlouhodobě k první pětici zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě. Ročně u nás každá osoba starší 15 let vypije téměř 12 litrů čistého lihu.

Statistiky uvádějí, že spotřeba alkoholu navíc rapidně roste ve dnech, po kterých následuje pracovní volno. Takovými jsou i oslavy konce roku, během nichž vypije až čtvrtina dospělých obyvatel ČR více alkoholu než v ostatních měsících roku. Nadměrně pijí i lidé, kteří jinak alkohol konzumují velmi málo

Binge drinking – nebezpečné nárazové pití

Velké zdravotní riziko v tomto období představuje zejména tzv. binge drinking neboli nárazové pití. Ohroženi jsou jím především ti, kteří normálně pijí málo nebo výjimečně a jejich tolerance vůči alkoholu je velmi nízká.

O nárazovém pití jde tehdy, pokud je při jedné příležitosti překročeno množství 36 – 40 g čistého alkoholu. Pro představu – sklenka vína, velké pivo či panák obsahují přibližně 16-18 g čistého alkoholu.

Rizika

  • Hrozí život ohrožující akutní otrava alkoholem, při níž dochází k metabolickému rozvratu, útlumu životně důležitých reflexů a dechového centra.
  • S nárazovým pitím navíc úzce souvisí také další rizika, jako dopravní nehody, úrazy nebo zranění, která mohou končit fatálně.

Nebezpečné zdravotní důsledky

Alkohol zvyšuje riziko vzniku až 200 různých typů onemocnění a je nejčastější příčinou jaterních chorob. Poškození jater může být mírné a projevovat se například jako ztukovatění neboli steatóza jater. Ta se může rozvinout již po 3 až 7 dnech intenzivní konzumace alkoholu.

Po několika letech pravidelného užívání alkoholu ale může dojít k mnohem závažnějšímu poškození, jako jsou alkoholová hepatitida či cirhóza. K cirhotické přestavbě v játrech dochází průměrně asi po 10 až 15 letech, při intenzivním pití se může rozvinout již během 1 až 2 let.

Steatózu jater lze při několikatýdenní alkoholové abstinenci zvrátit. Regeneraci jaterních buněk je možné podpořit i užíváním tzv. hepatoprotektiv, která obsahují látky přírodního původu (esenciální fosfolipidy), které přispívají k obnově struktury a funkce jaterních buněk a zvyšují jejich odolnost vůči nepříznivým vlivům, jako je i alkohol.