Alkoholik a jeho rodina

Jedinec nadměrně požívající alkohol si většinou neuvědomuje, jaké utrpení a bolest způsobuje svému okolí, zejména svým nejbližším, manželům, manželkám, dětem, rodičům apod. 

Většina alkoholiků se domnívá, že nadměrné pití alkoholu je to jenom jejich problém, protože si nepřipouští důsledky svého chování, které zasahují do života i ostatních lidí.

Z tohoto hlediska není podstatné zda alkoholismu propadne muž (partner), nebo žena (partnerka). Důsledky jsou pro jejich nejbližší a rodinu stejné.

Život s alkoholikem

Každý, kdo pije nadměrně alkohol, komplikuje život nejen sobě, ale zejména ostatním rodinným příslušníkům – tedy partnerovi, rodičům i dětem.

Málokdo má pro alkoholika takové porozumění jako jeho partner, kteří jsou jejich nejbližšími, ale zároveň nejvíce trpícími. Věčně analyzují svoje chyby, kterých se dopouštějí a neustále posouvají svojí hranici trpělivosti. Nemusíme si nic namlouvat, jejich společná cesta životem je trnitá, plná zklamání, slibů a odpuštění.

Emoce a naděje

Partneři pijáků poznávají, co je zraněná pýcha, uražený cit, sebelítost, neporozumění a strach, prostě samé ne zrovna příjemné pocity. Potácejí se mezi přecitlivělým soucitem a zahořklým odporem ke svým partnerům. Někteří zabíhají od jedné krajnosti ke druhé a nepřestávají doufat, že jednou bude jejich partner vyléčen a bude opět sám sebou.

Partneři jsou ochotní se nesobecky obětovat, aby alkoholikovi pomohli. Prohlašují často lži, aby uchránili svoji čest a partnerovu reputaci. Občas se modlí a prosí sami sebe, aby vydrželi a byli trpěliví. Ze vzteku jsou schopny partnera udeřit, utéci od něj i dělat hysterické scény.

Mnohé večery promění domov v bitevní pole. Ráno jsou však ochotní na vše zapomenout, odpustit, partnera políbit a dát se znovu dohromady.

Plané sliby

Přátelé jim radí, aby své partnery opustili, což někdy udělají s konečnou platností, ale za chvíli se s další neutuchající nadějí vrátí zpět. Alkoholik je totiž přesvědčivý a dokáže na chvíli normálně fungovat, zapřísáhne se, že už s pitím přestane a to navždy.

Ovšem to navždy nemá nikdy příliš dlouhého trvání.

Partneři jim uvěří, a to i tehdy, když již jiní nad nimi zlomili hůl. Pokud však společně nevyhledají odbornou pomoc, která pomůže pijákovi utvrdit se v jeho přesvědčení skoncovat s pitím, začne partner za několik dnů, týdnů či měsíců opět pít a bude spoléhat na to, že mu to zase projde. Celý kolotoč bolesti a utrpení tak začne nanovo.

Hádky a domácí násilí

Partneři pijáků zřídka zvou do svých domovů své přátele, nikdy totiž neví, kdy a v jakém stavu se jejich partner nachází. Je obtížené dostát společenských závazků, někdy vyráží partneři do společnosti raději osamoceni, aby předešli alkoholickým excesům.

Partneři se snaží uchovávat lásku dětí k jejich rodiči. Vysvětlují jim, že rodič je nemocný, aniž sami tuší, jak blízko jsou pravdě. Partneři zažívají scény, kdy rodič fyzicky napadne společné děti, rozbije zařízení bytu, je chronicky žárlivý, byť nemá racionální důvod, a někdy vyhrožuje, že odejde jinam, protože tam pro něj mají větší pochopení….je to kolotoč násilí, emocí a citového vydírání.

Alkoholismus v manželství

Je to vždy smutný příběh o tom, jak dokáže alkohol zničit manželství, když alkoholik včas nevyhledá odbornou pomoc. Zároveň všechny, kteří mají doma partnera, jež nevydrží alespoň jeden den bez kapky alkoholu, vyzývá k tomu, aby problém řešili dřív, než bude pozdě. Je lepší znovu začít žít, než prodlužovat agónii.

Na začátku je to téměř vždy velká láska. Partneři, manželé si seženou společné bydlení, sjednají hypotéku, založí spolu rodinu a pak následuje to, co toho druhého většinou naprosto šokuje.

Jeden z partnerů začne své problémy řešit alkoholem. Problémy to mohou být různé.

Nejčastěji se jedná o:

  • pracovní problémy a stres
  • nevěru a mimomanželské vztahy
  • dluhy a hazard

Manželé se společně snaží celou situaci v řešit, ale ne vždy se to povede. A chování jednoho z partnerů se stane neúnosné.

Časem se situace začne ještě zhoršovat. Závislost na alkoholu začne nabírat na obrátkách. Z alkoholika se stane úplně jiný člověk, který tvrdošíjně odmítá léčbu . Ke slovu se postupně dostávají emoce, agresivita a násilí.

Tehdy, nastává nejvyšší čas, kdy je třeba začít žít vlastním životem a nechat alkoholika jeho osudu, ať se sám znovu postaví na nohy pokud to ještě dokáže, nebo ať si ve svém životě žije po svém.

Závěr

Závislost na alkoholu je sice nemoc, ale alkoholik nemá právo sebou stahovat ke dnu společně i své nejbližší. Pokud si nechce nechat pomoci a nevyhledá léčebný program k jeho uzdravení, nesmí se divit, že jeho konec bude s pravděpodobností hraničící s jistotou neslavný.