Jak je to s alkoholem v Indonésii a na Bali

Nejprve je potřeba uvést, že Indonésii tvoří cca 17.500 ostrovů, z nichž je asi 6000 obydlených. Ostrovy se rozkládají na obou stranách rovníku. Největšími jsou Jáva, Sumatra, Kalimantan, Nová Guinea a Sulawesi. Rovněž tak počet obyvatel je obrovský, činí cca 280 milionů, což je více než třetina obyvatel co má Evropa. Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí světa a má poměrně pestré náboženské složení a velkou rozmanitost.

Indonésie je zemí s muslimskou většinou, ale zároveň je to také pluralitní, demokratický a sekulární národ.

Tyto rozpory, sociální a demografické podmínky vedou k tomu, že islámské strany a lobbistické skupiny tlačí vládu, aby omezila konzumaci alkoholu a také obchod s alkoholem. Vláda tak musí pečlivě zvažovat jak islámskou většinu, tak také práva nemuslimů a dospělých, kteří souhlasí s konzumací alkoholu. S tím také souvisí možné dopady zákazu alkoholu na indonéský cestovní ruch a ekonomiku.

V Indonésii tak vláda souhlasila s uplatněním mírných restriktivních opatření na alkohol, která zahrnují vysoké zdanění a omezené zákazy. Indonésie patří mezi země, které uplatňují vysoké daně na dovážené alkoholické nápoje. V současnosti činí clo na importovaný alkohol 150%.

V kosmopolitnějších indonéských městech, jako je Jakarta, Medan a Surabaya, a také v turistických hotspotech, jako je Bali, Yogyakarta a Batam, jsou alkoholické nápoje snadno dostupné, avšak za vyšší ceny kvůli vysoké dani uvalené na alkoholické nápoje.

Místní alkohol v Indonésii 

Nápoje s obsahem alkoholu hrají v Indonésii významnou roli zejména při různých náboženských rituálech nebo obřadech, přičemž každý region v zemi má vlastní druh tradičního alkoholu. Co se pak týká jeho samotného popíjení, je nutné brát v potaz, že v Indonésii převažuje muslimská komunita. A s tou se samozřejmě pojí i zákaz konzumace alkoholických nápojů.

Nicméně lidé jiného náboženského smýšlení i turisté si mohou dopřát drinky dle libosti v barech, restauracích, klubech, anebo je koupit v supermarketech a večerkách.

Tradiční indonéský alkohol:

  • Arak Bali – tento čirý likér má výraznou chuť anýzu nebo lékořice a obsah alkoholu od 20 do 50 %. Patří mezi nejznámější indonéské alkoholické nápoje a původem je z Bali. Používá se především při tradičních obřadech a lze jej pít samostatně či v koktejlech. Vyrábí se procesem fermentace z kokosových ořechů, cukrové třtiny, obilí nebo ovoce. 
  • Sopi tradiční nápoj pocházející z Maluku a Flores, který má výraznou a nasládlou chuť. Vyrábí se obvykle z palmové mízy procesem fermentace. Výrobní proces je poměrně zdlouhavý, proto je sopi pro Indonésany výjimečné a podává se spíše při zvláštních příležitostech, obřadech a rituálech.
  • Tuak beras – jedná se o rýžové víno, které konzumuje zejména komunita Ibanů na Kalimantanu. Pije se však i při oslavách. K výrobě tohoto vína se používá specifická odrůda rýže, tzv. lepkavá rýže. 
  • Ciu k výrobě tohoto tradičního jávského likéru se používá cukrová třtina anebo maniok. Oblíben je zejména mezi mladými Indonésany, neboť je snadno dostupný a má omamné účinky. Někteří Jávané také věří, že ciu je tradičním lékem a prospívá jejich zdraví. Obsah alkoholu má až 70 %, proto je pitelnější například s Coca-Colou nebo ovocnými džusy. 
  • Brem – fermentovaný likér vyráběný z rýže a to černé i bílé, jenž je mezi turisty na Bali velmi oblíbený. Toto rýžové víno se nejčastěji používá při hinduistických náboženských obřadech. 

Kromě výše uvedených likérů najdete na indonéském trhu i nespočet jiných alkoholických nápojů, jako například rumy (Naga Rum a Vines), giny (od Vines a Gilbey’s) anebo piva. Ochutnat můžete značky Anker, Bintang, Bali Hai, Storm Beer anebo Stark Craft Beer. Velice populární jsou však v Indonésii i klasická vína značky Sababay, Plaga a Vine. 

Alkohol na Bali

Indonéské Bali je pro spoustu lidí vstupní branou do Indonésie a ideální dovolenková destinace. Má vše, co očekáváte. Je tam celoročně teplo, nabízí výbornou kuchyni, přírodní krásy a také je tam velmi levně. Pokud se vám podaří sehnat akční letenku, máte nejvyšší výdaj za sebou a pokud jste abstinent, na místě pak už toho příliš neutratíte.

To se ovšem netýká alkoholu.

Alkohol je možné na Bali koupit v supermarketech nebo v restauracích, ale počítejte s tím, že je velmi drahý. Za jedno běžné pivo zaplatíte v restauraci více, než kolik vás tam stojí večeře o více chodech.

Nejpopulárnějším alkoholem je místní pivo Bintang. Na Bali narazíte i na místní pálenku Arak vyrobenou z rýže či palmové mízy. Na Bali a ve větších indonéských městech lze sehnat téměř jakýkoliv alkohol, počítejte však s mnohem vyšší cenou, než je v ČR.

Orientační ceny alkoholu na Bali:

  • Pivo Bintang – cca 60 czk láhev či plechovka v supermarketu.
  • Víno Plaga – cca 180 czk sklenička v restauraci, víno není příliš kvalitní.
  • Víno Hatten- cca 180 czk sklenička v restauraci, víno také není nic extra.
  • Místní pálenka Arak pálená načerno – cena je různá podle lokality a podle toho, od koho jí kupujete, cca 80 Kč, 0,5 litru. V případě konzumace takové alkoholu riskujete zdraví i život.
  • Koktejly v restauracích- cca 200 czk, občas dokonce za použití místních načerno pálených a tedy potencionálně nekvalitních lihovin.

Kouření a alkohol na veřejnosti 

Indonésie je doslova kuřáckou velmocí – v zemi kouří více než 30 % populace.

Je to dáno zejména tím, že tabákové produkty jsou zde velmi levné. Indonésané preferují hřebíčkové cigarety Kretek, které jsou však škodlivější než ty klasické, kvůli vyššímu množství dehtu a nikotinu. Regulace ve směru užívání tabákových výrobků sice v Indonésii nějakým způsobem existuje, přesto ale není dostatečná.

Kouřit se smí stále v restauracích, v barech a v soukromých či vládních prostorech, kancelářích. Zákaz ovšem platí v těchto veřejných prostorech: v dopravních prostředcích, zdravotnických zařízeních, vzdělávacích institucích (školách a školkách) a v modlitebnách. Prodej cigaret je pak umožněn lidem od 18 let. 

V Indonésii žije převážně muslimská komunita, pro kterou je pití alkoholu zapovězené z náboženských důvodů. Lidé jiného vyznání (např. hinduisté) a také turisté si však mohou dopřát alkoholické nápoje – ideálně v hotelových barech, klubech, restauracích a podobně. 

Popíjení alkoholu je totiž zakázáno na většině veřejných míst, jako např. kolem nábožensky orientovaných budov, kde probíhají bohoslužby, ve školách, v nákupních centrech, v supermarketech a v dalších veřejných prostranstvích, kde se pohybuje více lidí. Rovněž je zakázáno řídit pod vlivem alkoholu. Zákonný věk, jenž umožňuje pití alkoholu v Indonésii, je pak stanoven na 21 let. 

Indonésie a celní předpisy

Bezcelně lze do Indonésie dovézt:

  • 200 ks cigaret
  • 25 ks doutníků
  • 100 g tabáku
  • 1 litr alkoholu na dospělého cestovatele, přičemž v Indonésii je legální zletilost stanovena dosažením 21 let.

Počítejte s tím, že na letišti občas dochází k namátkové kontrole.

Nutno poznamenat, že dovážet do Indonésie cigarety a tabákové výrobky vůbec nemá smysl, protože v Indonésii jsou široko daleko nejlevnější.

Vyvážet z Indonésie alkoholické nápoje nedává prakticky žádný smysl, protože všude jinde ho můžete sehnat levněji, ani se v Indonésii nevyskytuje žádný unikátní alkohol, který by se nikde jinde nedal sehnat.

Nelegální alkohol v Indonésii

Vysoké ceny alkoholických nápojů v Indonésii způsobené vysokým zdaněním a omezeními vedly k případům nelegálního alkoholu v zemi. Protože se legální a dovážené alkoholické nápoje stávají nedostupnými, místní se obracejí k nelegálnímu pašovanému alkoholu.

Tyto nelegální alkoholické nápoje jsou v Indonésii známé jako alkohol oplosan (doslova rozpuštěný alkohol) a představují více než 80 % alkoholu spotřebovaného v Indonésii. Tyto nelegálně vyráběné lihoviny, které jsou tradičně podomácku vyráběny, jsou podle indonéských zákonů považovány za nezákonné kvůli vysokému výskytu smrtelných otrav alkoholem.

Konzumace takového alkoholu je velmi riziková a potencionálně smrtící i pro turisty, takový alkohol vám mohou například podat v míchaném drinku v baru či restauraci.

  • V únoru 2010 zemřelo v Yogyakartě 16 lidí a bylo zatčeno 5 prodavačů lihovin v důsledku otravy alkoholem a nezákonné výroby alkoholu.
  • V září 2010 zemřeli v Makassaru tři ruští technici bojových letounů Suchoj na otravu metanolem v jejich nápojích.
  • Obyvatelé Yogyakarty byli v roce 2016 opět hromadně otráveni špatně vyrobeným alkoholem a několik z nich zemřelo a několik osleplo.