Berliner Weisse – Anomálie mezi pivy

  • Slad – pšeničný
  • Kvašení – svrchní
  • Druh – světlé
  • Barva piva – 4 – 8 EBC
  • Původ – Německo

Dnes si představíme další specialitu z rozmanité německé pivní velmoci. Pivo je to to pro nás velmi netradiční po všech stránkách a za ochutnáním už nemusíme jezdit až do Německa, protože malé pivovary ho vaří už i u nás.

Berliner Weisse je druh svrchně kvašeného piva s podílem pšeničného sladu, populární především v Německu. Vyznačuje se velmi světlou barvou, nižším obsahem alkoholu a značnou kyselostí; pro tuto vlastnost je často konzumováno s přídavkem sladké ovocné šťávy.

Historie piva Berliner Weisse

Svrchně, případně i spontánně kvašená světlá piva s podílem pšenice se v severním Německu vařila už od 16. století. Tato berlínská specialita pochází původně z Hamburku.

U Napoleonovy armády si toto pivo vysloužilo pojmenování „šampaňské severu“. V 19. stol. bylo toto pivo natolik populární, že jej vyrábělo 700 pivovarů.

Výroba Berliner Weisse

Současnou podobu tomuto druhu piva dal objev mléčných bakterií později pojmenovaných po jejich objeviteli Lactobacillus delbruckii.

Právě přidávání těchto mléčných bakterií do piva dodává nápoji jeho charakteristickou kyselost; někdy je využíván též kyselý slad fermentovaný mléčným kvašením pomocí těchto bakterií. Kyselá piva podávaná s přídavky sirupů

Charakter piva Berliner Weisse

Piva typu Berliner Weisse se vyrábí ze sladů s 50–60% podílem pšenice. Jedná se obvykle o dosti slabá, mírně zakalená piva (stupňovitost odpovídá 7–8°) s nízkým obsahem alkoholu.

Pivo je velmi slabé (2,8-4,0% obj.), velmi světlou barvou (4–8 EBC) a nízkou chmelovou hořkostí (3–8 IBU). Pěna je zprvu bohatá, ale rychle mizící, říz je nižší, chuť nápadně ostře trpká, kyselá, velmi osvěžující.

Po odeznění silné kyselosti doznívají lehké esterové tóny (citrónové nebo jablečné). Chmel má podobně jako u piva Lambic pouze konzervační funkci a v chuti piva není žádoucí. Dokonce se nepřidává ani do varného kotle, ale pouze do rmutu.

Pivovary

Tradičními pivovary, které se specializují na tuto značku, jsou Berliner Kindl a Schultheiss. V Česku se piva tohoto typu dostávají do módy poměrně pomalu, především v nabídce různých řemeslných a restauračních minipivovarů.

Prodávají se pod různými názvy (Sour Ale, kyseláč), často ochucená přídavky ovocné šťávy (višně, jahoda, meruňka, ale též mango, ananas, marakuja nebo kiwi) nebo bylinkových extraktů; berlínskou specialitou je toto pivo ochucené výtažky z mařinky vonné (Waldmeister).