Alkoholová encyklopedie – N

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • NAS

No age statement. Označení whisky bez udání věku.

  • Navy rum

Navy rum, neboli námořnický rum, patří do kategorie rumů spjatou hlavně s Britským námořnictvem a jeho válečnou expedicí po západní Indii (Antily, Bahamy), zejména pak s dobytím Jamajky Williamem Pennem v roce 1655. Tehdy se údajně britští vojáci s rumem poprvé ve větší míře seznámili a začali jím na svých lodích nahrazovat zásoby piva a brandy. Rum byl silnější, tudíž skladnější a hlavně snadno a levně dostupný.

Vzhledem k vysokému podílu alkoholu v těchto rumech, byl nápoj před podáváním posádce ředěn vodou, aby se předešlo úplnému rozkladu morálky. To se však setkalo s nelibostí námořníků, kteří údajně zkoušeli sílu rumu s pomocí střelného prachu, aby se rum vznítil, měl by mít minimálně 54,5% alkoholu. To je však jen příběh a vymezení stylu navy rumů je dodnes poměrně nejasné, obecně se jedná většinou o sušší, říznější rumy s vyšším procentem alkoholu a výrazným aroma podobným tradičním jamajským pot still rumům. Příklad za všechny je třeba řada rumů Pussers.

  • Neck

Jedná se o výparník. Tudy páry stoupají z kotle.

  • New make

Výsledný destilát, který se dává zrát do sudů.

  • New-make spirit

Produkt druhé destilace. 

  • Nezávislé plnění 

Nezávislé plnění (independent bottler) – jedná se o typ non-original producenta, kterému se také říká “nezávislá stáčírna”. Tito “výrobci” rum nakupují a případně nechávají dozrávat ve vlastních sudech a pak prodávají pod vlastní značkou. Při nákupu vybírají jen omezené množství specifických sudů zajímavého ročníku z jedné destilerie a posléze je nalahvují v limitované edici. Takové nezávislé plnění má většinou na etiketě mimo název stáčírny také název destilerie, země kde byl rum vyroben, ročník či stáří, typ – číslo sudu a případně další detailní informace o rumu. Příkladem mohou být Velier, Compagnie des Indes, Cadenhead’s, Bristol Classic, Duncan Taylor. Někteří nezávislí plniči zasahují i do kategorie “Private label”.

  • Nezávislá stáčírna

Společnost, jež uzavírá smlouvy s palírnami sladové whisky a nakupuje u nich jednotlivé sudy. Nezávislé stáčírny používají vlastní etikety, na nichž obvykle uvádějí i název palírny. Jimi lahvované whisky se mohou lišit od whisky, kterou palírna produkuje běžně na trh (stářím zrání, chutí, obsahem alkoholu, …). Díky těmto stáčírnám se na trh dostanou i značky, které mateřská palírna běžně nestáčí k prodeji a jsou určeny hlavně do míchaných whisky (např. značka Caperdonich). Mezi známé se řadí Cadenhead, Gordon & MacPhail a The Scotch Malt whisky Society.

  • NFT

NFT, tedy Non-Fungible Token. Jde o speciální typ tokenu, který představuje doklad o vlastnictví + certifikát pravosti jedinečného, digitálního nebo fyzického aktiva.  Využívá se i v oblasti investičního alkoholu.

  • Non-chill filtered

Non-chill filtered – znamená nefiltrovaná za studena. Whisky obsahuje drobné částice mastných kyselin, bílkovin a esterů vzniklých při destilaci a zrání v sudech. Při určitých teplotách a typech whisky srážejí a způsobují její lehký zákal. Non-chill filtered hlásá, že whisky nebyla filtrována a zákal může a nemusí objevit. Zákal whisky není v tomto případě považován na chybu, ale vlastnost.

  • Non-original producer

Non-original producer (NOP, non-distillery producer) – označení pro značky rumu, které nemají vlastní destilerii. Rum samotní nedestilují, jen jej nakupují z palírny nebo od obchodníka s rumy (např. E&A Scheer, TMRC) a posléze přeprodávají pod vlastním jménem/značkou (např. Banks, Dos Maderas, Rum Nation, Mezan). Rum mohou blendovat, doupravovat či nechávat dozrávat ve vlastních sudech a tím se odlišit od originálního výrobce nebo jej nalahvovat v takovém stavu v jakém jej koupili v destilerii. NOP lze dále dělit na “Independent bottlers” a “Private labels”.

Všechny díly