Horký koktejl Svařák – Svařené víno

Svařené víno, lidově zvané svařák je teplý alkoholický nápoj vyráběný typicky z červeného vína nejrůznější kvality smícháním s bylinným odvarem, kořením a ovocem. V současnosti se často doslazuje cukrem a podává s plátky citrónu.

Svařené víno patří neodmyslitelně k zimnímu období a Vánocům, kdy se tento oblíbený nápoj prodává na trzích.

Svařené víno je také oblíbený nápoj nejen na českých, ale i zahraničních horách, který je vhodný k večernímu posezení u krbu po celodenním lyžování.

Historie

V dřívějších dobách se takto „napravovalo“ nekvalitní víno.

Svařování vína bylo v minulosti jedním ze způsobů, jak ochránit víno před zkysnutím. Svaření ale změnilo chuťové vlastnosti vína, proto nebylo příliš oblíbené. Nalezení postupu, který víno sterilizuje a zároveň nezmění jeho chuťové vlastnosti se podařilo až v polovině 19. století Louisi Pasteurovi. Na jeho počest se nazývá pasterizace.

Suroviny

Přestože mnozí budou tvrdit opak, na víně v tomto případě až tak moc nezáleží. Nemusí se tedy jednat o víno přívlastkové, ani výběr z hroznů, ale plně postačí běžné víno stolní, popřípadě sudové. Samozřejmě se musí jednat o víno kvalitní a volit bychom měli sladší. Důvod je jednoduchý – přidáním všech ingrediencí a tepelnou úpravou se chuť natolik změní a jemné chuťové tóny zdrojového vína budou natolik potlačeny, že bychom stejně rozdíl nepoznali.

Samozřejmě i přívlastková vína použít můžeme, ale vhodnější bude, nechat si je na jinou příležitost než je výroba svařeného vína, na příležitost, při které si je budeme moci plně vychutnat.

Měli bychom se také vyhnout různým předem připraveným kořenícím směsím typu „svařák all in one“. Protože tyto směsi neobsahují originální suroviny, ale různé chemické náhražky a syntetické příchutě a cenově se pohybují zpravidla výše, než suroviny originální.

Klasický recept

Receptů na svařené víno existuje nepřeberně variant. Receptury lze upravovat a jednotlivé suroviny vynechávat a přidávat podle chuti.

Připravíme si základní suroviny – cca 4 porce

  • 1l červeného vína- jak už je uvedeno výše, volíme spíše sladší
  • 3 kousky skořice (dle chuti)
  • 10 kusů hřebíčku (opět dle chuti)
  • cca 6 polévkových lžic cukru
  • kůru z citrónu nebo pomeranče (je možné použít i kůru z jiných citrusů, bez chemického ošetření)
  • vodu (2 dl)

Alternativně lze doplnit o další suroviny

  • kolečka nakrájených citrusů
  • muškát
  • badyán
  • rozinky

Přidáním pomerančového džusu lze získat jednu z variant punče.

Pokud jsou citrusy chemicky ošetřeny, je nutné je vydrhnout pod horkou vodou.

Pracovní postup

1. Do dvou deci studené vody nasypeme cukr. Přihodíme koření – badyán, hřebíček a celou skořici. Vše přivedeme k varu – je důležité, aby se koření vařilo – když se nevaří, nepustí silice, tedy kýženou aromatickou chuť. 

2. Mezitím oloupeme kůru z jednoho citronu, případně pomeranče a přidáme je do hrnce také. Od této chvíle je důležité sledovat hodiny. Směs se musí vařit tři minuty, dokud nenabyde husté konzistence cukrového sirupu. 

3. Pak přichází fáze, kdy se k „sirupu“ přilije i víno a lehce promíchá. Směs se vínem ochladí, hrnec přiklopíme a necháme trochu prohřát. Pokud máme teploměr, je vhodné udržovat teplotu do cca 80 stupňů, protože nad touto teplotou už se začíná odpařovat etanol. Směs se v žádném případě nesmí začít vařit, protože by veškerý alkohol vyprchal.

Svařené víno je hotové. Konzumujeme horké, ihned po přípravě.