Receptura na sirup Falernum

Tajemstvím chuti karibských nápojů je bezesporu Falernum. Likér je postaven na destilátu z cukrové třtiny infuzovaný chutí limet, mandlí a hřebíčku. Samotný název Falernum neznalému příliš nenaznačí. V našich zeměpisných šířkách ani není příliš divu. Jedná se totiž o čistě karibskou a polynéskou záležitost.

Falernum vděčí za své jméno proslulému starořímskému vínu falernian (v latině falernum), ale dnes s vínem nemá vůbec nic společného a dnešní receptura je datována někdy do 18. století.

Charles Dickens jej ve svém literárním časopise All the Year Round roku 1892 popisuje jako podivný likér složený z rumu a limetkového džusu.

Falernum je ingredience, která dodává karibským a polynéským Tiki koktejlům dokonalou chuť. Nejvíce nalezne využití v tropických nápojích, čeho všeho lze pomocí něho dosáhnout je omezeno pouze vaší fantazií

Legenda říká, že likér na bázi cukrové třtiny Falernum vytvořil ve své kuchyni Sir James Mountjoy v roce 1840 a následně ho prohlásil za „vznešený likér pro bohy!“ Jeho potomek John D. Taylor později udělal z tohoto famózního barbadoského produktu základní zboží pro každý místní rum shop. Vytvořil produkt, jež se stal základem mnoha tradičních koktejlů z Karibiku.

Falernum, to je chuť a aroma mandlí, zázvoru, limetek a vanilky, stejně jako hřebíčku a dalšího koření. Se svou jedinečnou osvěžující chutí je tento likér zvláště vhodný k dochucení koktejlů. Lze ho využít i jako základ long drinků, například se sodou nebo s kvalitním tonikem a osminkou limetky vás může skvěle osvěžit.

Ale Falernum se dá kromě běžného likéru připravit také jako nealkoholický sirup a právě to si dnes ukážeme.

Použití sirupu Falernum

Falernum s nezaměnitelnou sladkou chutí je základní ingrediencí koktejlů, např.:

  • Zombie
  • Corn ‚N‘ Oil
  • Planter’s Punch
  • Rum Swizzle
  • Ad.

Falernum je výborná ingredience, pro zlepšení chuti koktejlů obsahujících citron nebo limety. Srovná kyselost drinku a zároveň mu propůjčí kouzelnou chuť koření. V koktejlech je jeho použití mnohostranné, ale opravdu překvapit dokáže v horkých čokoládách a latté.

Sirup Falernum

Falernum se vyrábí jako likér, ale také jako sirup, tedy bez alkoholu, kterým v některých barech nahrazují právě Falernum likér. Verze s alkoholem obsahuje silný rum a zdůrazňuje aspekty aromatizace hřebíčku, zázvoru a nového koření pro použití při míchání typicky tropických a Tiki koktejlů.

Pokud si chcete místo likéru připravit sirup, lze vynechat alkohol a přidat cukr, který místo alkoholu v tomto případě slouží jako konzervant. Na 1 litr tekutiny jsou u sirupů potřeba cca 2 kg cukru. Sirup vám skvěle poslouží zejména pro přípravu tropických limonád. V závislosti na obsahu cukru je konzistence často hustá, a proto se někdy označuje také velvet Falernum, jako (sametové Falernum), a to právě kvůli pocitu, který zanechává na jazyku. Barva může být bílá až světle jantarová a může být také zcela čirá nebo průsvitná.

Sirup Falernum je běžně v prodeji a vyrábí se průmyslově, například od značky Monin.

Falernum – sirup vyznačující se křehkým mixem koření a kombinaci limetkové kyselosti s měkkými chuťovými tóny mandlí – je nezbytnou ingrediencí pro každý Tiki cocktail. Chuť je svěží, mírně kořeněná, vůně limetovo-mandlová. Chuť svěžích limet s vanilkou a kořeněným dozvukem.

Falernum má svůj původ na karibském Barbadosu, přičemž jeho receptura spatřila světlo světa kdysi v polovině 19.století. Monin jako první vyvinul unikátní Falernum sirup, který si drží konzistentní  chuť a stane se tak charakteristickým prvkem vašich vintage koktejlů. Udělejte si vzpomínkovou jízdu s Tiki koktejly a skočte po hlavě do atmosféry exotické Polynésie – to vše díky Monin Falernum sirupu a drinkům s chutí opravdového ráje na zemi.

Ingredience pro přípravu sirupu Falernum

Receptura je přibližně na 1,5 litru sirupu.

  • 2 kg – třtinový cukr
  • 750 ml – voda
  • 12 ks – limetka (kůra + šťáva)
  • 3 ks – pomeranč (kůra + šťáva)
  • 3 ks – citrón (kůra + šťáva)
  • 100 g – zázvor
  • 40 ks – hřebíček
  • 40 ks – nové koření
  • 6 ks – badyán
  • 1,5 kávové lžičky – tekutý mandlový extrakt

Postup práce při přípravě sirupu Falernum

  1. Limetky, citróny a pomeranče důkladně omyjeme teplou vodou, abychom z nich odstranili chemický postřik.
  2. Poté je na jemném struhadle ostrouháme, pouze svrchní, barevnou vrstvu kůry, která obsahuje aromatické esenciální oleje.
  3. Z limetek vymačkáme veškerou šťávu, z citrónů i pomerančů také a vše přefiltrujeme například přes kávový filtr.
  4. Očistíme a jemně nastrouháme zázvor.
  5. Do hrnce dáme vařit vodu.
  6. přidáme veškeré koření, nastrouhanou citrusovou kůru a nastrouhaný zázvor.
  7. Vše svaříme nejméně několik desítek minut v hrnci, aby koření pustilo chuť a všechny chutě se propojily a poté obsah hrnce scedíme – nejlépe přes kávový filtr.
  8. Rozvar opět dáme vařit.
  9. Přidáme cukr, který v něm rozpustíme, poté hrnec odstavíme.
  10. Přidáme mandlový extrakt.
  11. Přidáme vymačkanou a přefiltrovanou citrusovou šťávu a vše důkladně rozmícháme.
  12. Necháme zchladnout a poté do stočíme do lahví.

Poznámka

  • Láhve před naplněním sirupem vypláchněte vroucí vodou a nechte vyschnout.
  • Sirup se nekazí, je dostatečně konzervován cukrem a trvanlivost je prakticky neomezená.
  • Konzistenci sirupu lze upravovat přidáním cukru či ředěním tak, aby byla optimální.
  • Neubírejte v receptuře množství cukru, sirup by měl být hustý, avšak stále tekutý, výrazně sladký a plný chuti, na ochucení a oslazení ho pak stačí jen pár kapek.