Samoobslužné výčepy a lesní bary

Lesní bary jsou v Česku poměrně nový fenomén, který je zaručen na důvěře. A svým způsobem je to vlastně výborná myšlenka. V turisticky atraktivních oblastech, kde je problém ekonomicky smysluplně provozovat nějakou formu, pro široké masy cenově přijatelného občerstvení, zpravidla proto, že se jedná o národní park, nebo chráněnou oblast, kde je problém cokoliv nejen jakýkoliv objekt postavit a pak také proto, že by tržba jen stěží pokryla náklady na pracovní sílu.

Jak fungují lesní bary

Princip fungování je naprosto jednoduchý. Provozovatel nějaké hospody v okolí turistické zajímavosti umístí například do koryta potoka koše, do kterých dá chladit nápoje v jednorázových obalech (plechovky a PET láhve). Sortiment bývá různorodý, od minerálních vod přes slazené limonády, energetické nápoje až po alkoholické nápoje, jako je pivo, víno, ale i mixdrinky. V okolí bývá ještě umístěn doplňkový sortiment, například oříšky a sušenky.

Je pak na poctivosti zákazníků, aby zaplatili za tento sortiment částku uvedenou v ceníku. Některé z těchto barů nabízejí i možnost platby přes QR kód pomocí mobilního telefonu. provozovatel pak bar na denní bázi doplňuje a odnáší tržbu a odpadky.

Tento způsob prodeje si žádá vyspělou společnost, která v drtivé většině poctivě platí částky uvedené v ceníku a někdo občas přidá i něco navíc. oproti tomu se vždy najde nějaký ten nepoctivec, co nezaplatí vůbec, nebo někdo, komu se pár korun do uhrazení plné ceny nedostává. Pokud je těchto lidí výrazná menšina. Vše může poměrně spolehlivě fungovat a ještě provozovateli pomoci vytvářet dostatečnou rezervu pro případné nájezdy zlodějů, kteří čas od času všechny nápoje, včetně kasičky s tržbou odcizí.

Většina turistů si tuto službu pochvaluje, protože jim umožňuje zakoupit si vychlazený oblíbený nápoj za přiměřenou cenu v místě, kde se obvykle nedá koupit vůbec nic.

Odvrácenou stranou těchto lesních barů je skutečnost, že zákon s nimi vůbec nepočítá a pak také zákon nedovoluje samoobslužný prodej alkoholu.

Kapitolou samo o sobě jsou pak toalety, jejichž přítomnost není vždy pravidlem a tak spousta turistů vykonává svojí potřebu v okolních porostech.

Samoobslužné výčepy

U samoobslužných výčepů je myšlenka v podstatě podobná, jako u lesních barů.

Tyto se nacházejí nejčastěji v těch nejmenších obcích, kde zkrachovala i vietnamská večerka. Přesto se najde nějaký místní obyvatel, nebo nedaleký pivovar, který se rozhodne využít záliby Čechů v točeném pivu a otevře zde samoobslužný výčep. A pokud je zde nějaká rozumná výtoč, která dokáže nejen pokrýt náklady, ale i vytvořit zisk, je to vlastně výhra úplně pro všechny.

Místní tak mají své komunitní místo, kde mohou posedět se sousedy u točeného piva. Otevřeno bývá většinou nepřetržitě a tak už nemusí být zavíračka ve 22 hodin jako tomu bylo dříve u vesnických hospod a štamgasti si mohou kdykoliv načepovat i do džbánku.

Byznys je to sezonní, velmi ovlivněný počasím, ale vlivem eliminace obsluhy vlastně nízkonákladový. I když tyto výčepy bývají mnohdy vybaveny čtečkou občanských průkazů, aby se zabránilo prodeji alkoholu mladistvým, stále to není v souladu s legislativou, protože ta je u nás přísnější, než v okolních zemích, kde podobné automaty n prodej alkoholu také fungují. A nejde jen o mladistvé, ale také o osoby podnapilé a také o splnění přísných hygienických požadavků.

Například v samoobslužném výčepu v Uhřínovicích se čepuje pivo Ruprenz 11° , které pochází z malého soukromého pivovaru Ruprenz – Uhřínovice. O výčepu tohoto druhu se píše a mluví v médiích snad po celé ČR a není se čemu divit. S trochou nadsázky se dá říci, že je to taková nonstop hospoda bez hostinského, která načepuje hostům pivo 24 hodin denně, pokud tedy nedojde pivo, či kelímky.

Na místě je i posezení se slunečníky a důmyslně vyřešeným odpadkovým košem, což není běžně k vidění. Toto místo měli rozhodně navštívit vyznavači zlatavého moku, protože je to opravdový zážitek.

Legislativa a samoobslužný prodej alkoholu

Lesní bary i samoobslužné výčepy se u nás dostávají do křížku s legislativou – posuďte sami z vyjádření KHS (krajské hygienická stanice):

V jakých případech se samoobslužné provozovny považují za provozovny poskytující stravovací služby?

  • Zejména v případech, kdy jsou nabízeny nápoje z výčepu a pokrmy k přímé spotřebě. Prodej originálně balených potravin a nápojů není považován za provozování stravovacích služeb.

Jaké povinnosti má provozovatel stravovací služby v samoobslužné provozovně před zahájením činnosti?

  • Písemně oznámit zahájení činnosti příslušné krajské hygienické stanici dle § 23 odst. 5 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Jak má být takový bezobslužný provoz vybaven?

Stravovací službu může osoba, která ji provozuje, poskytovat pouze v provozovně, která vyhovuje
hygienickým požadavkům a umožňuje praktické uplatňování zásad správné výrobní a hygienické praxe.
Z kontrolní praxe vyplývá, že se provozovatelé musí zaměřit zejména na:

  • vhodné skladovací podmínky u nabízených potravin/pokrmů a monitoring teploty
    (nekontrolované otevírání lednic a mrazáků spotřebiteli);
  • ochranu potravin/pokrmů před kontaminací, kterou mohou způsobit sami spotřebitelé svým
    chováním;
  • zabezpečení provozovny proti vniknutí škůdců (mravenci, hlodavci, lesní zvěř apod.);
  • zajištění pravidelného dohledu kvůli doplnění nového zboží, vyřazení zboží (porušené obaly,
    nevyhovující datum použitelnosti, kontaminované zboží) a úklidu;
  • správné označení neoriginálně zabalených pokrmů.
    Před zahájením činnosti doporučujeme konzultaci u pracovníků oddělení hygieny výživy Krajské
    hygienické stanice.

Mohou být v bezobslužné provozovně nabízeny alkoholické nápoje?

Nemohou. Prodej alkoholických nápojů prostřednictvím prodejních automatů je vyloučen zejména proto,
že při tomto prodeji není možné vyloučit prodej alkoholického nápoje osobám zjevně ovlivněným
alkoholem anebo jinou návykovou látkou a osobám, u kterých lze jednoznačně předpokládat,
že alkoholický nápoj po obdržení požijí a následně budou pod vlivem alkoholu vykonávat činnost,
při které by mohly ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek (viz ustanovení § 11 zákona č. 65/2017 Sb.,
o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů.