Jak působí alkohol na lidský organismus 2/2
Nadměrná konzumace alkoholu
Při nadměrné konzumaci alkoholu je srdce velmi zranitelným orgánem. Onemocnění myokardu způsobené nadužíváním alkoholu začíná jedovatými účinky alkoholu. U lidí s tímto onemocněním dochází ke zrychlenému srdečnímu tepu, abnormálnímu srdečnímu rytmu nebo zkrácenému dýchání. Mezi následky onemocnění srdce patří také hypertrofie srdečního svalu, bolest v oblasti srdce, šelesty a podivné výsledky EKG.
Onemocnění se obvykle projevuje tachykardií, bolestí srdce nebo dušností. Faktory, které mohou odhalit onemocnění srdce, jsou zase například infekce, stres nebo fyzická námaha. Stav srdečního svalu ve skutečnosti závisí na tom, jak dlouho člověk požívá nadměrně alkohol. Nedostatek vitaminu B1 je také faktorem, který podporuje vznik srdečních lézí. Osoby zneužívající alkohol se obvykle stravují nedostatečně nebo vůbec, čímž se snižuje přísun vitaminů do organismu.
Účinky alkoholu a jejich léčba
Výše uvedené potíže je možné úspěšně léčit, ale pozitivního výsledku dosáhne pouze člověk, který alkohol nadměrně požíval krátkou dobu a rychle přešel na abstinenci. Pokud však člověk pije alkohol dlouhodobě a často a nechce přestat, může dojít k degeneraci buněk srdečního svalu. Důsledkem je dušnost, otok srdce, plicní edém, zhoršení krevního oběhu a srdeční funkce. Léčba dlouhodobých uživatelů alkoholu nevede k úplnému uzdravení.
Je důležité si uvědomit, že v případě, že se osoba, která nadměrně konzumovala alkohol rozhodne svůj životní styl změnit k lepšímu, je třeba začít se o tělo starat ještě lépe a být ještě zodpovědnější, než by bylo zapotřebí u osoby, která své tělo takovým způsobem předtím neničila. Totéž platí pro osobu, která se navzdory znalosti dopadu alkoholu na zdraví rozhodne v jeho pravidelné konzumaci pokračovat.
Skvělým způsobem jak tělu pomoci jak v prevenci alespoň části poškození, které alkohol způsobuje, tak ve snaze pomoci tělu regenerovat a opravit již napáchané poškození orgánů, je právě CBD. Kanabidiol pomáhá v regeneraci jater, posílení imunity, zmírnění poruch nálady a depresivních stavů, zlepšení kvality spánku či předcházení a mírnění neurodegenerativních onemocnění jako jsou například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či demence, jejichž riziko vzniku pravidelná konzumace alkoholu rapidně zvyšuje.
Kromě toho všeho je CBD v podobě kapek nebo kapslí skvělým pomocníkem v době, kdy se probudíme po noci plné alkoholového opojení. Právě stav kocoviny je něco, s čím umí kanabidiol pomoci velmi úspěšně. Pomáhá totiž minimalizovat vedlejší účinky spojené s nadměrnou konzumací alkoholu jako například migréna, dehydratace, nedostatek energie, nekvalitní spánek, nevolnost či špatná nálada a podrážděnost.
Alkohol a hypertenze
Hypertenze je dalším onemocněním, které je důsledkem konzumace alkoholu. Při konzumaci alkoholu tlak zpočátku stoupá, poté klesá a nakonec se vrací k normálu. Zatímco člověk konzumuje alkohol často a ve velkém množství, po několik dní tlak stoupá častěji a déle.
Důsledkem dlouhodobé konzumace alkoholu je hypertenzní nemoc. Zvláště ohroženi jsou obézní lidé, kuřáci cigaret, lidé, kteří nesportují, lidé se špatnou výživou, lidé s cukrovkou nebo onemocněním ledvin. Zvýšený tlak může vést k prasknutí tepenné stěny a vést k nebezpečnému vnitřnímu krvácení.
Těmito potížemi jsou ohroženi zejména starší lidé s aterosklerózou a lidé trpící hypertenzí. Může také dojít k mrtvici nebo mozkové obrně, která postiženého v lepším případě invalidizuje do konce života.
Vliv alkoholu na játra
Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování dostatečnou výživu a přísun vitaminů. Sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy a jejich správné vstřebávání organismem jsou pro fungování člověka nezbytné.
Člověk, který pije alkohol, má stejnou měrou narušený systém výživy a vstřebávání. Nejzranitelnějším vnitřním orgánem u člověka, který pije alkohol, jsou játra; ta jsou zodpovědná za trávení alkoholu. V játrech probíhají základní metabolické a detoxikační procesy. Pokud jsou játra poškozena v raném stadiu, nemusí se projevit žádné příznaky.
Při absenci jakýchkoli příznaků člověk nemusí cítit žádné znepokojivé změny na játrech a až při návštěvě lékaře se může ukázat, že změny na játrech jsou tak pokročilé, že jsou nevratné, a to i přes velkou regenerační schopnost jater.
Alkohol a dýchací systém
Nadměrná konzumace alkoholu má nepříznivý vliv na imunitní systém, takže člověk je náchylnější k rychlejšímu onemocnění infekcemi. Chronické záněty dýchacích cest jsou u osob zneužívajících alkohol normou. Tomuto stavu samozřejmě napomáhá kouření, které se obvykle kombinuje s konzumací alkoholu, nedostatek vitaminů v důsledku jejich nedostatečného přísunu a horšího vstřebávání do organismu a nachlazení, které je charakteristickým znakem nadměrných pijáků.
Alkohol na zahřátí nefunguje
Obecně se říká, že alkohol zahřívá organismus. Lidé si naopak myslí, že po požití alkoholu se tělo zahřeje, ale alkohol tělesnou teplotu vůbec nezvyšuje, pouze vyvolává zdánlivý pocit tepla bezprostředně po konzumaci. Je to proto, že alkohol rozšiřuje cévy pod kůží, takže teplá krev putuje z vnitřku těla do cév.
Krev se pak ochladí, pokračuje v cirkulaci v cévách a ochlazené části krve se pak vracejí do těla. V důsledku toho opilí lidé často necítí rozdíly teplot. Nepřizpůsobují správně své oblečení počasí a usínají na různých místech, například na nádražích, kde není příliš teplo.
Důsledkem takového chování jsou častá nachlazení a chronické infekce horních cest dýchacích. Alkoholismus vytváří v lidském těle ideální podmínky pro vznik plicní tuberkulózy. Tuberkulóza byla svého času považována, stejně jako alkoholismus, za sociální onemocnění.
Vliv alkoholu na psychiku člověka
Zneužívání alkoholu má obrovský vliv na lidský organismus.
Účinky zneužívání alkoholu vedou k onemocnění vnitřních orgánů a viditelným, fyzickým příznakům nemoci. Lidé závislí na alkoholu se však velmi často potýkají také s psychickými poruchami. Osoby zneužívající alkohol jsou náchylné k částečným poruchám paměti, ztrátě vědomí, halucinacím, záchvatům paniky nebo psychózám. Velmi časté jsou u alkoholiků změny charakteru.
Jedná se především o poruchy osobnosti člověka, nedostatek interakce s ostatními lidmi, nedostatek empatie nebo nedostatek smyslu pro odpovědnost. Dalšími častými poruchami, které následují po alkoholismu, jsou nespavost nebo impotence.
Všechny výše uvedené duševní poruchy způsobené alkoholismem negativně ovlivňují pohodu člověka a především jeho sebevědomí. Pokud se u člověka závislého na alkoholu začnou objevovat duševní poruchy, je důležité neprodleně kontaktovat odborníka, protože následky zneužívání alkoholu mohou vést k závažným onemocněním.
To je velmi důležité, protože osoba, která trpí výpadky paměti, halucinacemi nebo bludy, může být velmi nebezpečná nejen pro sebe, ale i pro své okolí.
Shrnutí na závěr
Alkoholismus způsobuje, že lidské tělo časem odumírá, dochází k poškození nervové soustavy, mozku, jater, chronickému selhání slinivky břišní nebo jiných vnitřních orgánů.
Dlouhodobá závislost na alkoholu může vést i ke smrti závislého v důsledku vedlejších účinků, oslabení organismu, poškození systémů a orgánů.
Je velmi důležité si uvědomit, že lidé, kteří mají nemocné srdce, snášejí alkohol mnohem hůře a ve skutečnosti by ho neměli konzumovat vůbec.
Všechny díly